Bunun adı aşk mı?

Bunun adı aşk mı?

Halihazırda ilişkisi olan herkes aşık olduğunu düşünür. Peki ya yaşadıklarımız başlı başına bir yanılsamaysa?

Yaşadığı ilişkiyi ve duygularını sorgulamayan insan hemen hemen yok gibidir. Karşımızdaki insana bakıp "Gerçekten aşık mıyım?" diye sormayan yoktur; ancak bildiğiniz gibi bu yanıtlanması en zor olan sorulardan biridir.

Aşk o kadar farklı bir duygudur ki, hiç kimse kurallarını ve neyin yetip neyin yetmeyeceğini belirleyemez. Her insanin farklı bir duygusal dünyası olduğunu da düşünürsek aşk iyice karmaşık bir konu haline gelir ve farklı türlerde aşk ilişkileri yaşadığımızı anlarız. Bazıları bir arkadaşına, ailesine, hayvanına ya da tuttuğu takıma aşık olduğunu söyler. Her ne kadar aşkın tanımını yapmaya çalışmak delilik olsa da, biraz gayret edip aska dair bir iki söz söyleyeceğiz ve yaşadığınız şeyin ne olduğu konusunda kafanızda daha net bir şeyler oluşması için size yardımcı olmaya çalışacağız.

Eğer birisine aşık olup olmadığınızı anlamak istiyorsanız, öncelikle onunla birlikte olmak isteyip istemediğinizi kendinize sormanız gerekir. Eğer bu sorunun cevabi hayırsa, hissettiğiniz duygunun aşk olması mümkün değildir. Birisine aşık olduğunuzda, onunla birlikte olmak istersiniz; hatta sadece birlikte olmak yetmez.

Onunla her şeyinizi paylaşmak istersiniz. Bütün günü iste ya da okulda geçirdikten sonra aceleyle eve koşup olan biten her şeyi anlatır ve onunla birlikte olmadığınız zamanlara onu da dahil edersiniz. Onun da size böyle yaklaşması gibi bir beklentiniz vardır.

Nereye giderseniz gidin sizi birbirinize bağlayan bir şey varmış gibi hissedersiniz; ancak onun sizden uzakta olması fikrine asla tahammül edemezsiniz.

Hemen hemen onun hissettiği her şeyi siz de hisseder, ondan alacağınız iyi ya da kötü her tür haberi onunla konuşmaya başlar başlamaz fark edersiniz. Hatta bazen küçük bir çabayla onun gördüğü ve düşündüğü şeyleri yakalayabildiğiniz bile olur. Bedenleriniz de uyum içindedir. Onun sizi istemesi, sizin onun istemeniz için yeterlidir.

Çizdiğimiz bu tablonun öbür tarafına geçtiğimizde, insanların adını 'aşk' koyduğu pek çok duygu olduğunu fark ederiz. Bunlar içinde en sık rastladığımız tutkudur. Oysa birini çok fazla istemek ile hayatinin geri kalanını onunla geçirmek arasında fark vardır.
Yayın tarihi: 14.01.2007
2052
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.