Bu erkekler neden hep aynı?

Bu erkekler neden hep aynı?

Hayatımıza giren erkeklerin adları değişiyor, yaşları değişiyor, tipleri değişiyor ama sonuç değişmiyor. Peki neden?

erkekler neden hep aynı

Hayatımızdan erkekler... Adları değişiyor, yaşları değişiyor, tipleri değişiyor ama sonuç değişmiyor. Aynı problemleri yaşıyoruz, aynı nedenlerle üzülüyoruz, yani sanki hep aynı insanla birlikte oluyoruz. Nedenini Bütünsel Gelişim Uzmanı Aylin Yeğin'e sorduk.

Yeni bir erkekle yeni bir ilişkiye başlarken hepimizin gerekçeleri farklı oluyor. Kimimiz o erkeğin tipinden etkileniyor, kimimiz espri anlayışından, kimimiz kariyerinden. Ve sadece bu nedenlerle o erkeği tercih ettiğimizi sanıyoruz. Halbuki bir erkeği seçerken bilinçaltımızın üstlendiği rolü unutuyoruz. Aslında seçtiğimiz erkekler, erken çocukluk dönemlerimizdeki ana figürlere benzerlik gösteriyorlar" diyor Bütünsel Gelişim Uzmanı Aylin Yeğin. Yani anne-babamızı veya çok yakın çevremizi örnek alıyoruz seçimlerimizi yaparken. Üstelik sadece onlarda gördüğümüz olumlu özellikleri değil, tam tersine olumsuz özellikleri de örnek alabiliyoruz.

Neden çocukluk dönemimiz bu kadar önemli seçimlerimizde?

İnsanın çocukken kendini en güvende ve ait hissettiği ortam genellikle aile ortamı oluyor. Ailemizle sağlıklı bir ilişkimiz varsa en çok onlarlayken rahat ve huzurlu oluyoruz. Çünkü orada hiçbir kötülüğün bize zarar veremeyeceğine inanıyoruz. Yetişkin olunca bir ilişkide de aslında bunu aramıyor muyuz? Güven ve huzur. O yüzden güven ve huzuru ilk deneyimlediğimiz ailemize benzer erkeklerin peşinden gidiyoruz.

Seçimlerimizde ailemizdeki olumlu özellikleri arıyoruz, peki neden olumsuz özellikleri de arıyoruz?

Çocukluk dönemimiz ne kadar mutlu geçmiş olursa olsun mutlaka eksik kalmış ihtiyaçlar vardır hepimizde. Bazılarımız kardeşini kıskanmıştır, bazılarımız babası çok çalıştığı için onu özlemiştir, bazılarımız da annelerinin onlara zorla yedirdiklerinden nefret etmiştir. Görünüşte büyük travmalar yaratmayacak küçük okular. Ama istediği kadar küçük olsun hepsi bilinçaltımızda kaydediyor. Babamız eve geldiğinde ilk bize değil de kardeşimize sarıldıysa, mesela bu bile bilinçaltımızda 'tercih edilmeme korkusu'nun temellerini atmış olabilir. Bunun sonucunda da bugün tercih edilmeme korkusunu bize yeniden yaşatacak erkekler seçiyor olabiliriz. Çünkü bilinçaltı aslında bu olumsuz deneyimini düzeltmek ve olumluya çevirmek istiyor. Bizi tercih etmeyen bir erkeği bizi tercih eder hale getirerek yani onu değiştirerek bu yarayıı iyileştirebileceğimizi sanıyoruz bilinçaltımızda.

Peki erkekleri değiştiremez miyiz?

Yayın tarihi: 09.03.2012
5426
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.