Birinci kadın ikinci kadına karşı

Birinci kadın ikinci kadına karşı

Geç saatlere kadar uzayan toplantılar, cep telefonlarına gelen gizli saklı cağrılar, birden değişen alışkanlıklar... Tüm bunlar bir bunalımın işareti mi, yoksa ilişkinizde bir üçüncü kişi mi var?

Hiç kimse kabul etmek istemese de, pek çoğumuz hala bu durumu sesli dile getirmekten kaçınsa da hemen hemen herkes, aldatan veya aldatılan olarak, ihanetin bir tarafında yer almıştır. Bunlardan biri de 35 yaşındaki Elif. Sekiz yıllık evliliği boyunca pek çok kez eşinin kendisini aldattığını düşünmüş ama hiçbir kanıt bulamamış. Şimdi ise eşinin bir başka kadın ile birlikte olduğuna emin. 'Eşim geç gelmeye başladığında henüz şüphelenmiyordum. Giyim tarzı, hal ve hareketleri hızla değiştiğinde bir şeylerin yolunda gitmediğini anladım. Onu takip ettiğimde de toplantıda olduğunu söylediği saatlerde asistanı ile birlikte olduğunu öğrendim. İncinmiş ve aşağılanmış hissettim kendimi. Ama ne olursa olsun onu geri istiyordum.'

Bahaneler çok, açıklama yok

Psikiyatri uzmanlarına göre ilişkinin kötü gitmesi aldatma nedenlerinden sadece biri. Çünkü erkekler mutlu oldukları halde ihanet edebilirler.

En sık rastlanan nedenler şöyle:

Erkek hiperseksüel olabilir ve bundan dolayı sürekli eş değiştiriyordur.

Bağımlılık yaratan maddelerle sıkıntılarını aşmaya çalışanların yanı sıra, bunu çapkınlıkla da yapanlar var.

Hayatının genelinde başarısız olan kişiler, eşlerini aldatarak kendilerini bu şekilde avutmaya çalışabilir.

Manik hastalıklar cinsel istek üzerinde etkili olup aktif davranışlara itebilir.

Başkalarına duyulan özenti ihanete neden olabilir.

Yaşın ilerlemesi ile birlikte andropoz döneminde aldatmaya meyil artabilir.

Kadın ne istediğine karar vermeli

İhanete uğradığını öğrenen kadınlar genelde benzer tepkiler verir. Önce büyük bir öfke, ardından hayal kırıklığı ve son olarak derin bir nefret hissederler. Çoğu zaman diğer kadının tanıdık olması, eşinin ilişkisinin herkes tarafından biliniyor olması ya da uzun süredir devam etmesi, durumu ağırlaştıran faktörler. Yaşananlar ne kadar acı olsa da, önemli olan artık karar vermektir. Ya ilişki sürecek ya da bitecek. Seçim hangisinden yana yapılırsa yapılsın, öncelikle sakin davranmalı ve çözüme yönelik çareler aranmalı. Ayrılmak istemiyorsanız, partnerinizin ve kendinizin hatalarınızı gözden geçirin. İleride neyi daha iyi yapabileceğinizi konuşun. Tüm süreç boyunca sakin kalmaya çalışın. Eşinizle yakın olmaya özen gösterin. Onu hala sevdiğinizi ve ona ihtiyacınız olduğunu bilmesine izin verin. Ona baskı yapmayın. Dostu olduğunuzu ve geçmişte yaşanan güzel günlere geri dönebileceğinizi ona hissettirin.

Tehdit etmeyin, sakin kalın

Barışmak niyetinde olan birçok kadın, öfkesine yenik düşüp duyduğu kızgınlıkla eşini çeşitli araçlar kullanarak tehdit eder. Bunların başında çocuklar gelir. "Çocukları bir daha göremezsin" gibi tehditler size dönmek isteyen bir erkeği daha çok uzaklaştırabilir. Çocuklarınızı veya çevrenizi eşinize karşı kışkırtmayın. Bu durum hem eşinizin dönmesini zorlaştırır hem de ileride ilişkiniz düzeldikten sonra sizi rahatsız eder. Kendinizi biraz geri çekin. Kartlarınızı açık oynayın ama gizemli bir yanınızın kalmasına dikkat edin. Erkekler meraklıdır ve keşfetmeye bayılır.
Geçmişe, sevginize veya çocuklara rağmen kararınız ayrılmaktan yana ise, mal paylaşımı ve varsa çocukların velayeti konusunda anlaşmaya çalışın.
Yayın tarihi: 12.02.2005
984
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.