Bilgisayar aşkınızı tehdit ediyor

Bilgisayar aşkınızı tehdit ediyor

İster alışveriş yapın ister oyun oynayın veya tanımadığınız insanlarla flört edin, internet artık hayatımızın her alanına girdi.

Başta eve iş getirdiğini ve sabahlara kadar çalıştığını düşünüyordum. Ama zaman geçtikçe Eren'in internet bağımlısı olduğunu fark ettim. Altı yıl mutlu bir evlilikten sonra iki kelime konuşamaz olduk." Bunlar 34 yaşındaki Selda'nın, eşinin bilgisayar tutkusu ile ilgili sözleri. Gitgide daha fazla erkek hatta kadın bağımlılık derecesinde bilgisayara ve internete merak sarıyor. Bunun sonucunda sosyal hayat ve ilişkiler yıpranıyor, daha da kötüsü bozuluyor.

Masum gibi görünen başlangıç

Bilgisayar dünyası ilk başlarda birçok erkek için ilginç bir uğraştır. Çünkü internet olmasa bile, bilgisayarın kendisi çok geniş ve eğlenceli bir dünya sunar. Eğlencenin artık sanal bir hayata bağımlılığa dönüştüğünü hiçbiri fark etmez. Hatta kabul bile etmek istemez. Maalesef bu bağımlılığın en büyük mağdurları kadınlardır. Çoğu çalışan ve erkekler kadar sorumluluk sahibi olan kadınlar, boş zamanlarında biraz ilgi ve şefkat beklerken, bu istekleri bilgisayar müptelası eşleri tarafından görmezden gelinir. Sonuç da çoğu zaman hüsran olur.

İnternet bir kaçış mı?

Konunun uzmanları, bilgisayar ve internet bağımlılığını bir kaçış olarak değerlendiriyor. Yoğun iş hayatı, evdeki sorumluluklar, çocukların sorunları, maddi kaygılar, yürümeyen ilişkiler gibi problemler erkekleri kendi içlerine kapanmaya davet ediyor. Sanal bir dünya yaratmak ise bir çözüm olarak görülüyor. Çünkü burada kişi kendi ile baş başa kalıyor. Cevap veremeyeceği sorularla karşılaşmıyor ve kendi yarattığı dünyanın hakimi oluyor. Bunun dışında internetin her türlü hizmeti sunması da bu sanal dünyanın daha çekici bir hale gelmesine neden oluyor. Türkiye'de yapılan bir araştırmaya göre; erkekler internetten en çok pornografik içerikli siteleri kullanmak ve chat yapmak (daha doğrusu flört etmek) için yararlanıyor.

Modern bağımlılık internet

"Sorumluluk istemeyen ve sosyal hayat gerektirmeyen sanal alem için bağımlılık yapıyor denebilir mi?" sorusu son yıllarda bilim adamlarını en fazla meşgul eden sorunlardan biri. Birçok psikolog ortak bir noktada buluşuyor: İradesi zayıf olan ve alışkanlık yapan maddelere karşı bağımlı hale gelen bireyler, bilgisayar veya internet müptelası da olabilir. Çünkü internet, diğer tüm zararlı alışkanlıklar gibi kişinin zaaflarından, kendine olan güvensizliğinden ve kaçış isteğinden kaynaklanan bir hastalıktır. Çoğu zaman bağımlılığın mağdurları çevrelerine ve ilişkilerine verdikleri zararın farkına bile varmazlar.

Çözüm yüzleşmekte

Etrafında kendi aleyhine gelişen olaylardan habersiz müptelaları tekrar kazanmanın en doğru, ama ne yazık ki aynı zamanda da en zor yolu; onları gerçeklerle yüzleştirmek. Eşiniz bir bilgisayar veya internet müptelası haline geldiyse, bu alışkanlığı onun yüzüne vurun. Bu durumdan ne kadar rahatsız olduğunuzu ve ilişkinizi ne denli etkilediğini açıkça konuşun. Beklentilerinizi açıklayın. Büyük bir olasılıkla müptela olan kişi yaptıklarını inkar edip her şeyin yanlış anlaşıldığını savunacaktır. Önemli olan, sizin kararınızdan dönmeden eşinize seçeneklerinizi sunmanız. Ya ilişkinizin devamı için kolları sıvayacak ya da ilişkinizin istemediğiniz bir yöne doğru yol almasına seyirci kalacaksınız. Uzmanlar, profesyonel yardıma da başvurmanın gerekli olduğunu savunuyor.

Yayın tarihi: 31.08.2004
946
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.