Bahar da aşk bir başka oluyor

Bahar da aşk bir başka oluyor

Kışın soğuk ve güneşsiz hali yavaşça yerini yazın sıcak ve sevimli yüzüne bırakırken vücudu canlandıran hormonlarda da artış gözleniyor.

Baharın ılık ve güneşli havası doğanın uyanıp, canlanmasını sağlarken insan sağlığı için de bazı mevsimsel riskleri beraberinde getiriyor. Isınan havaların etkisi ruh sağlığından cilt sağlığına, kalp-damar sisteminden sindirim sistemine kadar pek çok alanda kendini gösteriyor.

Baharla birlikte hormonlarda yaşanan değişiklik aşık olma duygusunu artırıyor

Baharın gelmesiyle birlikte günler uzarken güneşte daha fazla kendini göstermeye başlıyor. Bu dönem kişilerin fizyolojik yapısını etkilediği kadar psikolojik yapısını da yakından etkiliyor.

Vücudun normal çalışabilmesi için ışığa ihtiyacı olduğunu belirten Memorial Hastanesi'nden Uzman Psikolog Aslıhan Tokgöz Tozlu, güneş ışınlarının artmasıyla hormonlardaki değişiklerin de gözlenmeye başladığı söyledi. Bu durumun kişinin psikolojisinde değişikliklere yol açtığını belirten Uzman Psikolog Tozlu, baharla birlikte aşık olma duygusunun da arttığını vurguladı.

Baharın gelmesiyle birlikte hormonlarda yaşanan uyanışın sosyal ilişkileri olumlu etkilediğinin altını çizen Uz. Psikolog Tozlu şöyle devam etti: "Baharla birlikte hormonlar uyanışa geçer, beynin kimyasında değişiklik olur. Güneş ışınlarından, uzun günlerden ve ılık havadan kaynaklı olarak adrenalin, endorfin ve bazı nörotransmiterlerde artma yaşanır. Dolayısıyla insan fiziksel olarak daha aktif olur ve kendini daha iyi hisseder. Bu duygu aşık olunduğundaki hislere benzer bir duygudur. Hareketsiz ve soğuk geçen kışın ardından vücut harekete hazırdır adrenalin salgılanır ve beyin daha çabuk reaksiyon gösterir. Bu da duyguların daha yoğun daha olumlu ve de daha hızlı yaşanmasını sağlar."
Yayın tarihi: 19.05.2005
812
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.