Bahane çoook!

Bahane çoook!

Hayatın tadını çıkarmanın tam zamanı. "Bugün modumda değilim" gibi bahanelerle kendinize sınırlar koymaktan en kısa zamanda vazgeçin.

Ufak tefek bahanelerle iş hayatımızı, aile hayatımızı idare edebildiğimiz bir gerçek. Asıl sorun, kendi kendimizi de bahanelerle uyutmaya başladığımız zaman ortaya çıkıyor. İnsan kendini herkesten kolay kandırabiliyor. İşte klasik bahanelerden bir demet:

Hiç vaktim yok

Kendinize karşı açık olun:
Eksik olanın aslında vakit değil de isteğiniz olduğunu itiraf edin ve bu konuya bir çizgi çekin. Böylece "Ne zamandır yapamadım, artık yapmanın zamanı geldi" gibi "meli", "malı" dediğiniz ama aslında istemediğiniz işlerle ilgili vicdan azabı çekmekten kurtulursunuz.

Hiç param yok

Bir arkadaşınızın doğum günü ya da hafta sonu şehir dışına kaçma programı var önünüzde. "Bunu ödeyemem" diye düşündüğünüz durumlarda çoğunlukla mükemmeliyetçilik bize engel oluşturur. Hayallerimizdeki lüks versiyonlar için yeterince para olmadığı aşikar ise, ufak bütçelerle de güzel sonuçlara varılabileceğini unutmamalıyız. Mutluluğunuz için harcanan para çok da önemli değildir.

Şişmanladım

Bikini almaktan ya da yeni biriyle tanışmaktan korkuyorsunuz. Çünkü "Ben çok şişmanım, kimse beni beğenmez" diye bir bahaneniz var. "Kendimi olduğum gibi mutlu hissediyorum" demeye başladığınız anda çevrenizdeki insanlar da sizin bu kendinizle barışıklığınızdan etkilenecektir. Küçük cesaret gösterileri kendinizi iyi hissettirecektir.

Bir sevgilim var

Bu cümle sayesinde istenmeyen hayranlardan kurtulmanın yanı sıra "Hayatım yolunda gidiyor" mesajını da verirsiniz. Bu da bir sürü fırsatı kaçırmanıza neden olur. Bu yüzden, hayattaki amaçlarınıza dair bir mozaik oluşturun. Hangi hayallerinizi birlikte, hangileri yalnız yapacağınızı ayırt edin. Böylece ne uğruna nelerden vazgeçeceğinizi görmüş olursunuz.

Bir sevgilim yok

Bir partneri olmadığı için bahane öne süren insanların içindeki endişe, çiftlerin gittiği yerlerde göze batmak, eksikmiş gibi gözükmek benzeri hisler yüzünden doğar. Prensip yüzünden tek başına yemeğe, sinemaya ya da eğlenmeye gitmeyen insan bir sürü sosyal imkandan mahrum kalır, aynı zamanda bir sürü flört ihtimalinden de. Yalnız yapacağınız aktiviteler planlayın. Çevrenize gülerek bakarsanız, insanlar sizin kendine güvenen biri olduğunuzu düşünecektir.
Yayın tarihi: 29.04.2005
876
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.