Bağımlı ilişkiden kurtulma yolları

Bağımlı ilişkiden kurtulma yolları

İlişkinizin kötü gittiğinin farkındasınız ama bir türlü o 'son kararı'veremiyorsunuz... Ne kendinizi, ne de eşinizi yıpratın. İşte uzmanlardan bağımlı ilişkiyi bitirme reçetesi.

Kötü bir ilişkiyi sürdürme kararını etkileyebilecek birçok faktör sayılabilir: Maddi bağımlılık, aynı evi paylaşmak, çocuklar üzerindeki olası etkiler ve diğer insanlardan gelebilecek tepkiler gibi...

Ama uzmanlar kötü ilişkiyi devam ettirmeye çalışmanın çoğu kez psikolojik nedenlere dayandığını belirtiyor. "Aşk sonsuza dek sürer", "Bir ilişkiyi bitirirsen bir işe yaramıyorsun demektir", "Yalnız kalmak korkunç bir şeydir", "Kimseyi incitmemelisin" gibi öğrenilmiş sosyal mesajlar ya da "Bir daha başka birini bulamayacağım", "Yeterince çekici ya da ilgi çekici biri değilim", "Eğer çok uğraşırsam bu ilişkiyi kurtarabilirim" gibi inançlar bu konudaki kararlarımızda büyük rol oynuyor.

Psikologlar ilişkiyi bir çeşit bağımlılık, 'muhtaç olma' duygusu ile yaşamaktansa, kesip atmanın çok daha doğru olacağını belirtiyor.

Robin Norwood, "Women Who Love Too Much" (1985) adlı kitabında bağımlı ilişkilerin üstesinden gelmek için on aşamalı bir plan öneriyor:

1. Bağımlı ilişki biçiminden kurtulmayı hayatınızdaki en öncelikli konu olarak görün.

2. 'Bencil' olun, yani kendi ihtiyaçlarınızın karşılanmasını daha etkin bir biçimde sağlamaya çalışın.

3. Kişisel sorunlarınızla ve yetersizliklerinizle cesaretle yüzleşin.

4. Kendinizle ilgili ihtiyaçlarınızın üzerine eğilin.

5. Başkalarını yönetmekten ve kontrol etmekten vazgeçin; kendi ihtiyaçlarınız üzerine eğilmekle, başkalarını değiştirmeye çalışmak yoluyla güven duygusunu aramayı bırakabileceksiniz.

6. Ruhsal dünyanızı geliştirin, ör: size neyin huzur getirdiğini bulun ve ona belli bir zaman dilimini ayırın.

7. İlişki oyunlarında 'takılı' kalmamayı öğrenin; kendinizi içinde bulabileceğiniz tehlikeli rollerden kaçının, örneğin: 'kurtarıcı' (yardımcı), 'takipçi' (suçlayıcı), 'kurban' (çaresiz)...

8. Sizi anlayacak ve size destek olacak bir destek grubu bulun..

9. Kendi tecrübelerinizi ve öğrendiklerinizi başkalarıyla paylaşın.

10. Profesyonel yardım almayı düşünün.
Yayın tarihi: 10.01.2006
6396
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.