Aşkta mola zamanı!

Aşkta mola zamanı!

İlişkilerin tıkanma noktasının temel nedeninin, taraflardan birinin ben yerine biz duygusuyla hareket etmesi olarak gösteriliyor.

"Biz" yerine 'iki ayrı ben' kabul edildiğinde birçok sorunun aşılabileceği belirtiliyor. Bunda başarı sağlanamaması durumunda, belli bir süre ilişkiye mola vermenin, hem kişilere hem de ilişkinin geleceğine iyi geleceği ileri sürülüyor.

Hiçbir sevgi ilişkisi, bir gün bitebilir ya da sonradan ciddi sorunlar çıkabilir diye başlamıyor. Ancak ilk günlerde yoğunlukla yaşanan heyecan, insanın içini ısıtan sıcacık duygular, sevginin ve mutluluğun en derinden yaşandığı, neredeyse dört nala gittiği sevgililik durumu, zaman içinde sekteye uğrayabiliyor. Hayatın beraberinde getirdiği sorunlar, kişilik farklılıklarından doğan anlaşmazlıklar bazen ilişkilerde mola zamanının geldiğinin sinyallerini veriyor. Hele de anlaşmazlıklar şiddetli kavgalara dönüşmüşse...

İlişkilerde mola verme eyleminin terapistler eşliğinde olması gerektiğini savunan psikiyatr ve psikologlar, özellikle konuşmanın zorlaştığı anlaşma döneminde terapiste çok iş düştüğünü belirtiyorlar...

Aile Danışmanı Uzman Psikolog Çiğdem Demirsoy, ilişkide mola verme zamanının nasıl belirleneceğine dair şunları söylüyor: "İnsanın varoluşsal gereksinimlerinden biri ait olmak, diğeri de birey olmaktır. Ait olma isteği bağımlılığı, birey olmak isteği de bağımsızlığı getirir. Bir ilişkinin sağlıklı olması için o ilişkinin, ilişkideki kişilerin ihtiyaçlarını karşılamasına olanak tanıması lazım. İlişki içinde kişi, ait olma ve birey olma dengesini sağlayabiliyorsa (hem 'ben' hem de 'biz' olabiliyorsa) mutludur, dengelidir ve kişisel gelişimini sürdürebilir. Sağlıklı bir ilişkiyi sürdürebilmek için kişi 'biz' olmadan önce kendi benliğini tanımalı ve ilişkide de sadece 'biz' olmaya çalışmamalı, ayrı 'ben'ler olarak taraflar kendilerini var edebilmelidir. Sürekli birlikte olmaya çalışan, her konuda aynı düşünüp, davranmak zorunda hisseden çiftler bir süre sonra tek başlarına bir şey yapamaz hale gelir. Bu artık sevgi değil, bağımlılıktır. Bu duruma gelen bir ilişkide sorunlar başlar, çünkü hep aynı düşünmek ve davranmak gereklidir ve bunu sağlayabilmek için de karşılıklı dayatmalar, kısıtlamalar, birbirini değiştirme çabaları ortaya çıkar. Bu durumda ilişkide zaman zaman mola almak ilişki sorunlarına, ilişkide tıkanmalara engel olacaktır."
Yayın tarihi: 25.04.2007
2042
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.