Aşkınızı şifreleyin: Size özel ilişki lisanı!

Aşkınızı şifreleyin: Size özel ilişki lisanı!

Birbirinize taktığınız isimler ve lakaplar, ilişkinizi güçlendiriyor, sizi yakınlaştırıyor. Hatta içten söylenen bir "sibop" bazen "seni seviyorum" kadar değerli desek! Kod adların sihri yazımızda.

Güncellenme tarihi:
Aşkınızı şifreleyin: Size özel ilişki lisanı!
Lakaplar ve kod adlar ilişkiyi güçlendirmenin anahtarı!

Sevgi sözcükleri size ait olsa dahi aptalcadır ve mide bulandırabilir. Fakat araştırmacılar bu sözcüklerin aslında bir amaca hizmet ettiğini söylüyor: Sevimli isimler ve şifreli ifadeler, eğlenceli, sağlam ve tatminkâr bir ilişkinin zeminini hazırlıyor. Çiftler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre saçma isimler, uydurma terimler ve gizli saklı yapılan cilveler ilişkinin doyumunu daha da arttırıyor.

Sarf ettiğiniz tatlı ve komik isimlerin belli günlerde söylendiğinde daha etkili olabileceğini söylüyor seks terapisti Jamie Turndorf. Çalışmanın gösterdiğine göre ilişkilerinde bu tür kelimeleri kullanan çiftler daha mutlu kalıyor. "Takma isimler ve uydurma sözcükler günlük yaşama pozitif enerji aşılamanın en kolay yoludur" diyor Turndorf. Aynı zamanda bu, ilişkini güçlendirmenin de muhtemelen tek kolay yolu.

İster bebek gibi konuşun ister şifreli bir lisan kullanın. (Örneğin: Burası biraz soğudu! Anlamı: Hemen gidelim buradan!). Hepsi baştan sona ikinizin sıkı bir ilişkide olduğunuzu gösterir.

"Sembolik olarak söylediğiniz ise, eşinizle ve ilişkinizle kendi konuşma tarzınızı geliştirerek yeterince ilgilendiğinizi gösterir" diyor aile çalışmaları yöneticisi Belly Buton Fuzz.

"İlişkide kendi gizli dünyanızı ve kültürünüzü yaratın"

LAKABIN ARDINDAKİ ANLAM...

"How To Improve Your Marriage Without Talking About It" in yazarı Pat Love, sevimli isimlerin aynı zamanda bir sınır yarattığını söylüyor. "Bu ilişkinizi ayrıcalıklı kılmanın bir yoludur. İşitsel bir marka gibidir" diyor Love. Konuşmalarınıza kulak misafiri olan diğer insanlar, birbirinize ne kadar bağlı olduğunuzu anlayacak.

"Bu esprili konuşmalar, aynı zamanda ileri sarma tuşu gibidir" diyor Los Angeles'dan iletişim ve beden dili uzmanı Lillian Glass. Bazen iş yerinde geçirdiğiniz zor bir gün sonrasında, tek istediğiniz eve dönüp, bir şişe kırmızı şarap açmak ve koltuğa kıvrılmak olur.

Eşinin alışılageldik "Bugün embesil patronum hayatımın altı saatini gereksiz işlerle harcamamı sağladı ve şu anda gerçekten rahatlamış durumdayım" şifresini çözebilen biri olması ne kadar mükemmel olurdu değil mi? İfade, duyarlılık ve günlük akıl merkezi iki kelime ile değiştirilebiliyor. Tüm günün sıkıntısını adım adım hafifletmenize gerek yok.

Kişiselleştirilmiş lisan, yalnızca ilişkiyi güçlendirmiyor, aynı zamanda kurtarıyor da.

University of Western Ontario Psikoloji Profesörü Lorne Campbell tartışma esnasında şakalaşma durumunu araştırdı. Araştırmada, bu komik sözcüklerin anlaşmazlıkları giderirken ilişkiyi de güçlendirdiğini açıklandı. Saçma bir tartışmaya gelişigüzel espri katmak, yalnızca tansiyonu hafifletmiyor aynı zamanda sizi geçmişe götürüyor.

Kurabiyem, tatlım, fıstığım... Tatlı ismi lakaplar ne anlama geliyor? >>>>

Lakapların sihri >>>>


TARTIŞIN: Siz ve sevgiliniz birbirinize nasıl hitap ediyorsunuz?

Yayın tarihi: 17.07.2009
8690
YORUMLAR

Biz esimle birbirimize nazli yarim diye hitap ediyozz

mobil kullanici 17.06.2011 20:23:37

benim bi evli arkadaşımın eşi ona civ diyor civcivin kısaltılmışı eşide ona pıtır diyor pıtırcığın kısaltılmışıymış :)))

ayşe 29.11.2010 16:21:18

o bana canııım der bende ona yavvruum derm böyle bızm aşkımız.........

alı eser 03.11.2010 20:57:13

o bana küçük perim küçüğüm diye hitab eder bense prensim derim...:)

küçüğüm 01.11.2010 23:18:54

Biz birbirimize Nazlı yarım diye hitap ederiz bu benimcok hoşuma gidiyo esiminde

mobil kullanici 30.10.2010 02:55:07

vatos balığım diyorum o anlıyo;)

aslıcn 29.10.2010 22:22:41

o beni uyuz etmek istediğinde koçum der ben de ona prensesim die karşılık weririm -bayan olan benim tabii- =))

cadıı 29.10.2010 22:21:07

eşimle benim kndi teknıklerımızmı ve şifrelerımız var ama bazen evliliyi yürütmeye bu da yetmiyor ki, evlilikde asker gibi her zaman görevinin başında olman lazım oluyor

mucuk82 30.07.2009 09:21:49

küçük sarmusak*ım ben =D hahaha..öle hitap edilorum..

.. 22.07.2009 23:42:55

genelde minişim,aşkım, hayatım denir. bazen çok komik lakaplar duyuyorum ama sevgi sözcüğü olduğu için hoşuna da gidiyor insanın.

janeozlem 22.07.2009 11:28:56
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.