Aşkınızı canlandıracak öneriler...

Aşkınızı canlandıracak öneriler...

İlişkide heyecanını kaybetmiş çiftler! İşte size "Bu kurallara uyarsanız ilişkiniz için umut var listesi"...

Sekste yeniliklere açık olun
Uzun zamanlı ilişkilerde seks de zamanla aynı sebeplerin aynı sonuçları yaratacağı döngüdeki yerini alır. Ancak böyle durumlarda hatırlamanız gereken ayrıntı, en önemli seks organınızın beyniniz olduğu gerçeğidir! Kendinizi yeni olasılıklara açık tutup partnerinizi de bu yenilikler için teşvik etmelisiniz. Cinsel soğukluk kimi zaman tahrik yöntemlerini fazla kullanamamaktan ileri gelebilir. "Hayatınızın Geri Kalanında Nasıl Muhteşem Bir Cinsel Yaşamınız Olur?" kitabında Val Sampson, öncelikle sekse odaklanmayı ön koşul olarak veriyor.

Günün geri kalan saatlerinde yaşadığınız saatleri unutmalı ve sadece o an yaşadıklarınıza odaklanmalısınız. Eğer böyle yaparsanız, beyniniz ilişkiye girmeden önce kendini bu ilişki için hazır hissetmeye başlayacak. Mesela ona romantik notlar yazın ve cebine koyun. Cep telefonunun telesekreterine hoş mesajlar bırakın. Ve son olarak da ilişkiye girmeden önce ne yaptığınızı düşünün ve eğer alışkanlığınız televizyon seyretmekse o zaman bunu değiştirin. İki kişilik yapılabilecek aktivitelerde bulunun, yürüyüşe çıkın, bara gidip bir içki için veya sadece el ele tutuşun.

Zaman zaman ayrılın!
İlişki uzmanı Philip Hodson'a göre eğer birey olarak var olabiliyorsanız o zaman ilişkilerde yere daha sağlam basmanız mümkün.

Farklılıklarınızı keşfedin ve onları taçlandırın. Çünkü bu sayede birbirinize anlatacak daha çok şeyiniz olacak. Ayda en azından bir hafta sonunu ayrı geçirin ki tekrar bir araya geldiğinizde paylaşacak anılarınız olsun. Kısa ayrılıklarda çiftler birbirini özler ve bu özlem neden beraber olmayı seçtiğinizi tekrar hatırlatır. Dışarı çıkın, arkadaşlarınızla zaman geçirin. Yeni şeyler keşfedin, yalnız seyahate çıkın. Sakın "Bir elmanın iki yarısıyız." masalına inanmayın. Unutmayın ki, siz bir bireysiniz ve bu ilişki siz bir çilek o da bir elma olduğu için güzel.

Üçüncü kişiden hoşlanmaktan korkmayın
Birçok insan, ilişki yaşayan insanların bir başkasından etkilenmesini ilişki için büyük bir problem olarak görür. İlişki uzmanları bunun öyle olmadığını söylüyor. Psikoterapist Paula Hall, karşı cinsten hoşlanmanın insan doğasından olduğunu bu nedenle aşıksanız bile sizi etkileyebilecek üçüncü kişiler olduğunu doğruluyor. Bu konuda önemli olan konuyla nasıl baş ettiğiniz. Partnerinizle duygularınızı paylaşmaktan çekinmeyin. Ancak bunu duyarlı bir biçimde yapmalısınız, çünkü konuşarak işleri olduğundan fazla büyütmeniz kimsenin işine yaramaz. Partneriniz onu sevdiğinizi ve sadece onunla beraber olmak istediğinizi bilsin yeter.

Tartışın, ama 5 dakika!
Hiç tartışmayan çiftler olduğu mitine inanmayın. İlişkilerde tartışmalar olur ve zaman zaman tartışılması ilişki açısından sağlıklı sonuçlar doğurur. Önemli olan daha iyi tartışmayı öğrenmektir. Psikoterapistler bu durumda en iyi yolun tartışmaları kısa tutmak olduğunu söylüyorlar. 5­10 dakikayı aşan tartışmalarda bir yürüyüşe çıkmanız iyi bir fikir olabilir. Önemli olan eski defterleri açmamaya çalışmak ve birbirinize karşı suçlayıcı olmamak. Kırgınlıklarınızı ufakta olsa hemen söyleyip içinizden atarsanız o zaman bu kırgınlıklar birikip bir dağ oluşturmaz.

Paylaşılan hayaller, paylaşılan bir gelecek
Uzun süreli ilişkilerde çiftler artık birbirlerine hayallerinden fazla bahsetmiyor. Ancak ilişkide zaman zaman ilişkide kişiler birbirlerine hayallerini sormalı ve kendi hayallerini anlatmalı. Arabanızı bile bakıma sokuyorsunuz peki ya ilişkiniz için aynı özeni gösteriyor musunuz? Aya bir kendinize ve ilişkinize uzaktan bakmayı deneyin. Neleri isteyerek yaptınız, neleri istemeden? Hangi davranışlarınız partnerinizi de mutlu ettiği için sizin için bir zevkti? Peki ya nelere kırıldınız? İlişkiye başladığınız zamanlarda ne hayalleriniz vardı ve şimdi neler var? Gelecek için heyecanlanıyorsanız, bunu partnerinizle paylaşın.

Her şeyi ciddiye almayın
Hayata olumlu bakmaya çalışın. Bardağı dolu tarafından görmek ilişki içindeyken de sizi rahatlatır. Tatilde olduğunuz zamanları düşünün. Geçtiğimiz yaz, güney sahillerinde ne güzel de anlaşıyordunuz. Peki neden? Çünkü sıklıkla aynı fikirde oluyordunuz. Tatildeyken 'Şimdi ne yapalım' sorusunun cevabı çoğunlukla 'Sen nasıl istersen' idi. Elbette ki bu kendi isteklerinizden vazgeçmeniz anlamına gelmiyor. Ancak küçük anlaşmazlıkları büyük tatsızlıklara vardırmadan çözmek sizin elinizde. Bırakın bir seferde ayakkabısını halının üzerinde giysin. Vişne suyunu beyaz koltuğun üzerinde içsin. Akşam seyredeceğiniz film konusunda tartışacağınıza ortak bir karara varmaya çalışın. Siz sakin ve huzurlu davrandığınızda karşınızdakinin de size karşı davranışı değişecektir.

Rol modelleri yaratın
Rol modellerine ihtiyacı olan sadece çocuklar değildir. Yetişkinlerinde kendilerine rol modelleri seçmeleri kimi zaman çok yararlı olacaktır. Londra Üniversitesi'nden İlişki Uzmanı Dr. Petra Boynton, sizin ilişkiniz açısından bir rol modeli çift belirlemenizin ne kadar önemli olabileceğine değiniyor ve "kendinize istediğiniz herhangi bir rol modeli belirleyin ve o çiftin davranış kalıplarının size uyup uymayacağını görün" diyor.

Rol modeli çift elbette ki ilişkiden ilişkiye farklılık gösterecektir. Çevrenizi gözleyin. En yakın arkadaşınız ilişkilerinde çok soğukkanlı ve ona özeniyor musunuz? Kuzeniniz kocasıyla çok yakın arkadaş, peki bunu başarıyorlar? Çevrenizdeki olumlu olayları kendi yaşamınıza uygulamak çoğunlukla olumlu sonuçlar doğurur. Kim bilir belki sizin ilişkinizi de kendisine uzaktan rol modeli yapacak bir tanıdığınız vardır.
Yayın tarihi: 28.12.2007
1451
dahafazlası
YORUMLAR

3. şahsın canı cehenneme. Sevgilim 3. şahıstan hoşlandığını söylerse onu derhal boşarım. Onun da canı cehenneme.

Cemil Kara 21.04.2008 14:01:25

Doğru aşkımızı canlandıracak seyler yapmalıyız ama ihanetle değil 3 bir şahıs ta ne öyle ne biçim bir öneri ilişkiyi uçuruma sürüklüyor yok ben seni seviyorum ama heycan arıyorum başka birinden de hoşlanıyorumbak sen hangi kadın erkeğe bunu söyleyebilir günümüzdeki töre ve namus cinatetlerinin 1. sebebi bu

Necla 06.01.2008 17:22:36

Ya sizde hakikaten ne kadar geri kafalısınız gerceklerden uzak yasamak avrupai düzene ayak uydurmak anlamına gelmiyor , sizler böyle gerceklerden uzak yasadığınız sürece sadece kendinizi kandırmakran baska bısey yapamazsınız .Lütfen kendınız olun.

Serdar 04.01.2008 19:37:44

Ben asla üçüncü bi kişiyi düşünemem

Sevgim.senem 31.12.2007 23:16:59

Gül arkadaşımın yaptığı yoruma katılıyorum.3.bir şahıs bizim değer yargılarımıza aykırı bir kere kendimiz olalım yaa bırakalım şu avrupa özentiliğini

Eda 31.12.2007 16:18:30

Bana görede aykırı 3.şahıs ama şu varki bazen çokta ii oluor en azından kimi sevdiğini anlayabiliorsun yada kimin yanında olmak istediğini açıkçası 3.şahıs dışarıdan bakıldığı gibi kötü bi durum diil eğer sevginin gücüne güveniorsan vede karşındakide sana değer veriosa hiç takmamalı bence bu senide karşındakinide kamçılar ve daha farklı ve heyecanlı olur ilişki :)

Naqehan 31.12.2007 11:47:49

Üçüncü bir kişi mi?? bu durumu nasıl normal karşilayabilirler anlayamıyorum. toplumumuz daha avrupai olmaya çalışsada bilinmesi bereken birsey var oda bizim anadolu insanı oldugumuz. doğamıza aykırı olan şeyleri bize empoze etmeye çalışıyorlar.

Gül.. 28.12.2007 17:13:28
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.