Aşkına heyecan kat!

Aşkına heyecan kat!

Artık hiçbir şey eskisi gibi değil. Sürekli kavga ediyor ve ilişkinize zarar veriyorsunuz. Bu duruma dur demenin vakti geldi belki de... Ama nasıl?

Sevgilinizi ya da eşinizi seviyorsunuz fakat artık bazı şeylerin yolunda gitmediğini düşünmeye başladınız. Eski günleri özlemeye başladınız. Bu durumda yapmanız gereken ilk şey ilişkinizdeki ipleri ele almak için doğruları görmektir.

Kabullenin: İktidar ilişkileriyle sarmalanmış bir dünyada iktidardan, güçten arınmış bir ilişki kurmak zordur. Kendi gücünüzü karşınızdakini ezmek için kullanmayın ve var olan güç dengesinin kalıcı olmayacağını bilerek içinizi ferah tutun. İkincisi, bir insanın hep aynı şiddette sevmesi mümkün değildir, bunu da kabul edin.

İzin verin: Karşınızdakinin "Kendisi" olmasına izin verin; size uymayan yanlarını bile düzeltmeye kalkmayın. Siz de uyum sağlamak için kendinizi eksilten bir çabaya girişmeyin.

İki kişilik bir dünya: Kanepede uzanıp yaptığınız dedikodularla, komik küçük sohbetlerle sadece ikinizin anlayacağı bir dil ve bu dilin etrafında iki kişilik bir evren kurun.

Zaaflarınızı kullanmayın: Hiçbir kavgada onun kişiliğini yıkacak şeyler söylemeyin. Onun zaaflarını kavgada koz olarak kullanmayın. Sevdiğiniz insanla "Yenmek" için kavga etmeyin. Bir insan kendisini aşağılayan bir ilişkiye katlanmaz.

Yıkılmayın: Hiçbir üzüntüde onun üzerine yıkılmayın. O sizin doktorunuz, psikoloğunuz değil, sevgiliniz. Kendi derdinizi kendiniz halledin. Sorunlarınızı paylaşın, ama onu "Bana ne kadar katlanabiliyor" diye test etmeyin.

Öğrenin: Birlikte yeni şeyler görün, yeni maceralar yaşayın. Tembellik etmeyin. İlişkinin enerjiye ihtiyacı varsa, kendinizi akışa bırakmayın.

Emek harcayın: "Sevgi emektir" cümlesi eksiktir. "Beni sev, birbirimizi çok sevelim" cinsinden niteliksiz bir emek sadece yapış yapış bir debelenmedir. O emeğin içine zeka katın. İlişkinin ihtiyaçlarını saptamaya gayret edin.
Yayın tarihi: 26.10.2007
1291
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.