Aşkın Yerini Alışkanlıklar mı Alıyor?

Aşkın Yerini Alışkanlıklar mı Alıyor?

Acı da olsa artık hepimiz kabul ettik: Aşkın ömrü öyle çok da uzun değil. Bir süre sonra ya yerini sevgi, şefkat gibi başka duygulara bırakıyor, ya da ilişkiden tamamen çıkıp gidiyor. Ancak genelde duyguları tükenen taraf, diğer tarafa bunu hemen söyleyip bağları koparmaya yanaşmıyor.

Hiçbir duygusal ilişki sadece aşktan ibaret değil, işin içinde birlikte geçirilen zaman ve o ilişkiye özel bir takım alışkanlıklar da var. Psikologlar bu alışkanlıkları ilişkinin garantisi olarak tanımlıyor ve erkeğin de kadının da ilişkinin verdiği 'güvende olma' duygusuna ihtiyacı olduğunu iddia ediyorlar.

Alışmak Sevmekten Zor

Bir zamanlar deliler gibi aşık olduğunuz sevgilinize karşı artık pek bir şey hissetmeseniz de bir türlü ondan ayrılmıyor olabilirsiniz. Çünkü, birlikteyken hayatınızı dolduran ve bilinçsizce sürdürdüğünüz tüm ortak alışkanlıklardan mahrum kalacaksınız. Televizyon izlerken sırtınıza masaj yapması, cep telefonunuza yolladığı aşk dolu mesajlar, pazar günlerinin vazgeçilmez brunchları, ortak arkadaşlarınızla yemeğe ya da sinemaya gitmek... Belki en önemlisi de bu sonuncusu; çünkü onunla birlikte olduğunuz uzun zaman içerisinde ister istemez ortak bir arkadaş çevreniz, bir grubunuz oldu ve ondan ayrıldığnızda muhtemelen bu insanların bir kısmını da kaybedeceksiniz. Arkadaşların, alışkanlıkların, ortak eğlencelerin yerini bir boşluk, hem de koskocaman bir boşluk alacak ve siz, böyle bir boşluğun içine düşmekten ölesiye korkuyor, bu yüzden de aslında çoktan bitmiş olan bir ilişkiyi çeke çeke sürdürmeye çalışıyor, yani bir anlamda uzatmaları oynuyorsunuz.

Yeni bir hayat

Bu güvensizliği ve pasifliği aşmanız şart. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki, artık onu sevmediğiniz halde onunla birlikte olmaya devam etmeniz, sevgilinize de kendinize de çok büyük haksızlık. Ayrıca duygularınız eşlik etmediği zaman, o alışkanlıklar da anlamlarını yitirmeye ve hatta size itici gelmeye başlayacaklardır. Sevgi paylaşılmadığı vakit, yaşananlar da paylaşılamaz. İnsanlar ve ilişkiler sürekli değişir, dolayısıyla bazen alışkanlıkların da aşılmaları ve değişmeleri gerekebilir. Cesaretinizi toplayın ve sevgilinizle paylaştığınız ortak yaşamdan kalan boşluğa yeni bir hayat kurmaya hazırlanın. Yavaş yavaş, uzun zamandır görüşmediğiniz arkadaşlarınızla görüşmeye başlayın, yeni insanlarla tanışmak için fırsat kollayın, kültürel etkinlikleri takip edin, kendinize uygun hobiler bulun. Kısacası yepyeni ve tamamen size ait bir yaşamın temellerini atın ve artık hazır olduğunuzda ona ayrılma kararınızı bildirin. Böylece hem sevgilinize, hem de kendinize eziyet etmemiş olur ve bir zaman sonra iki iyi arkadaş olarak görüştüğünüzde, geçmişteki ortak alışkanlıklarınız) gülümseyerek anabilirsiniz.
Yayın tarihi: 13.02.2002
854
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.