Aşkın yaşı olur mu?

Aşkın yaşı olur mu?

20 yaşında mideye giren kramplar, 30 yaşında derin duygular, 40 yaşında kolaylık ve huzur... Aşkı her yaşta farklı yaşıyoruz. Fakat asıl önemli olan, yaşımız ilerledikçe duygularımızın hangi yöne gittiğini görmemiz.

Aşkın yaşı yok. Ama her yaşta yaşanan aşk da aynı değil. Çoğumuz 30'lu 40'lı yaşlarda yeni bir duygusal ilişkinin eşiğine geldiğimizde kendimize şu soruyu sorarız; "Peki, neden 18 yaşındaki gibi midemde kelebekler uçuşmuyor? Yoksa ona aşık değil miyim?" Oysa sorunu birlikte olduğumuz erkekte aramamız çok anlamsız. Tam tersine o bize yeni bir heyecanın, bambaşka bir yaşantının kapısını açıyor, aşkta yeni bir şans yaratıyor. Asıl bilmemiz gereken, karşımıza dünyanın en mükemmel insanı çıksa da duygularımızın ve ilişkiden beklentilerimizin yaşımız ilerledikçe değiştiği... Yani aşkın da kendine göre bir zaman planı var. Eğer bu plan içindeki her dönemde bizi nelerin beklediğini bilirsek, karşımıza çıkan fırsatları daha iyi değerlendirebilir ve çok daha tatmin edici ilişkiler yaşayabiliriz.

20-25 yaş arası: Tutuşan kalpler

Sabahlara kadar dans ettiğimiz çılgın geceler, ay ışığında denize girmeler, sabahlamalar ve daha bir sürü çılgın eğlence... Bedenimizde ve ruhumuzda korkunç bir enerjinin yükseldiği bu dönem, kuşkusuz sıra dışı ve hızlı aşklar için de en güzel ortamı yaratır. Sonunu düşünmeyi gereksiz bulduğumuz maceralara atılır, tek gecelik ilişkiler yaşar, uzun süreli bağlılıklardan kaçınırız. Önemli olan aşık olmaktır. Henüz yaşadığımız yoğun duyguları dışarıdan bir gözle değerlendirebilecek olgunlukta olmadığımız için derin hayal kırıklıkları, bitmeyen gözyaşları, kendine acımalar ve içine kapanmalar da bu dönemin ayrılmaz bir parçasıdır. Evlilik, aile kurma, yıllar süren bir ilişki gibi düşünceler henüz bize çok uzaktır. Cinsellikte yaşanan ilk zevkler ve ilk sorunlar da genellikle 20-25 yaş arasında ortaya çıkar. Çünkü bu dönemde erkekler cinsel enerjilerinin doruğundayken ve sadece kendi aldıkları zevke yoğunlaşmışken biz kadınlar bitmeyen bir arayış yaşar, bedenimizi ve içimizdeki seks gücünü tanımaya çabalarız. Bu dönem, aşkın en dinamik ve en coşkulu halini yansıtır.
Yayın tarihi: 16.11.2006
3468
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.