Aşkın yanlışı da var!

Aşkın yanlışı da var!

Bir türlü bitmek bilmeyen arayışlar, hatalı seçimler, beklentiler, ayrılıklar ve bir yığın mutsuzluk... Peki nerede yanlış yapıyoruz? Gelin, aşka en başından başlayalım...

Neden yanlış insanlara aşık oluruz?
Yanlış insanlara aşık oluyoruz çünkü kafamızın içinde "doğru insan" diye bir kavram var. Zihnimizde belli ölçülerden, daha doğrusu kalıplardan meydana gelen bir şema oluşturuyoruz. Durmadan hayatımızın erkeğini arıyoruz ve onu bulma konusunda oldukça sabırsız davranıyoruz. Ayrıca kabul edin ki, aşk söz konusu olduğunda yasakların ve engellerin ayrı bir çekiciliği oluyor. İmkansızlık aşka bambaşka bir lezzet katıyor. Biz de aslında içten içe bu imkansızlığı yaşamaktan hoşlanıyor, bunun içimizdeki tutkuyu arttırmasına göz yumuyor bir yandan da bir türlü düzenli ve uzun bir ilişki kuramamanın acısını çekiyoruz.

Aşkla seks neden birbirine karışıyor?
Çünkü seksin hayatımızda çok önemli bir yeri var. Ama cinsel dürtülerimizi sürekli baskı altında tutmak zorunda olduğumuz için bu dürtüleri aşk kisvesi altında ortaya koyuyor, hem kendimizi, hem de çevremizdekileri kandırıyoruz. Oysa seks, özünde bedensel boşalma ihtiyacından kaynaklanan ve cinsel organlarda şekillenen bir içgüdü... Aşk ise tamamen duygusal boyutta biçimlenen ve genişleyen bir duygu...

Aşk, fedakarlık mı demek?
Kesinlikle hayır. Bir tarafın diğeri için kendini hiçe sayması aşk değildir. Aşk iki kişilik bir egoizm ve aslında insanın tamamen kendi egosunu tatmin etmek, ruhunu doyurmak, kalp çiçeğinin suyunu vermek için yaşamaya ihtiyaç duyduğu bir süreç. Fakat bu egoizmi olumsuz anlamda ele almamak gerek. Birbirine aşık olan iki insanın ilişkileri bir yönüyle dünyanın geri kalanına kapalıdır. Onların kendilerine özgü bir dilleri, bir iletişim biçimleri, bazen etraflarındaki hiç kimsenin, en yakınlarının bile içine giremediği bir dünyaları vardır. Aşkın egoist yanı, sıradan bir bencillikten çok bir kabuğuna çekilmişlikten ve mahremiyetten kaynaklanır. Ancak bir tarafın kendini parçalaması ve diğerinin bundan faydalanması aşkın değil, tek yönlü bir bağımlılığın işaretidir.

Aşk filmlerinin hayatımızdaki önemi nedir?
Özellikle biz kadınların zaafı sayılabilecek bu filmler, aşkı daha iyi algılamak üzere gözümüzü açmamızı sağlar, içimizdeki yoğun duyguya karşı olan güvenimizi arttırır. Aşk filmlerine çok meraklıyız çünkü bizi zaman zaman ümitsizliğe, kuruntulara, endişelere, korkulara, acı çekmeye ve yenilgiye sürükleyen bu hissin bir anlamı olduğunu tekrar tekrar görmemiz gerek. Beyazperdede bu duygu her zaman daha basit görünür ve bu basitlik bizi içine girdiğimiz açmazlardan biraz olsun çıkarır.

Aşkın tehlikeye girdiği zamanlar var mı?
İlişkiye üçüncü bir kişinin girmesi -ki bunun mutlaka başka bir kadın ya da erkek olması gerekmez- aşkı en çok tehlikeye sokan durumdur. Bunun en güzel örneği çocuk sahibi olmak... Aşkın var oluşuna katkıda bulunan o özgürlük duygusu bir anda biter ve çiftin üzerine artık bir aile olmanın sorumlulukları yığılır. Eğer birbirine aşık olan iki insan ilişkileri süresince zor durumlarla başa çıkmayı öğrenememişler, kendilerini bu konuda geliştirememişlerse, bu yeni yaşam biçimi onları birbirlerini kırmaya iter ve aşklarının tartışmalar, gerginlikler, yıpranmalar, sinir krizleri ve isyanlar arasında yitip gitmesine neden olur.
Yayın tarihi: 15.02.2009
1927
dahafazlası
YORUMLAR

kadınlar da aşkla seksi birbirine karıştırıyorlar maalesef

özer 26.02.2009 11:25:52

erkeklerinde ilk aklına gelen sadece seks oluyor hep insanların duygularını düşünmüyolar ne kötüüü

sevinç 23.02.2009 23:31:04

erkeklerde aynı.erkeklerin alnında birgün seni aldatacagım yazmıyorki nerden bilesin.bu zamanda kaç erkek karşısındakine karşı dürüst davranıyor ki?erkeklerde kadınları otobüsle karıştırıyorlar herade bindikten sonra hangi durakta insem diye düşünürler

cano 23.02.2009 14:02:20

Zaten siz bayanlarin akli hep sekste. erkek ask istedigi zaman mesela öpüstügü zaman bile hemen sekse yöneliyosunuz.

Eray 03.12.2007 20:41:25

Doğru söz. herşeyi arkadaş söylemiş.

Hakan 03.12.2007 18:02:31

Sanırım temel sorun erkeklerin maymun iştahlı ve doyumsuz olmasında.. Bence kör hatta aptal olan erkekler.. Çünkü sadık olamayan ve bu konuda iflah olmayan ne yazıkki onlar... Bana göre de erkekler sadakat gösterecek kadını değil onu ilk fırsatta aldatacak kadını seçiyor.. Özetle giden otobüsün peşinden koşar insan SİZ HİÇ OTOBÜSTE KOŞAN BİRİNE RASTLADINIZMI?

hicran Köfteoğlu 03.12.2007 17:15:25

Evet yalnış seçimler yapıyorsunuz çünkü siz bayanlar doğru ile yalnış olanı ayırt etmekte büyük bir sıkıntı yaşıyorsunuz , bunun da adına aptallık deniyor.Hepiniz sizi gerçekten seven değil bir gün aldatacak domuzu seviyorsunuz işte hepinizin hatası bu.

Metin Özlü 03.12.2007 11:13:54
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.