Aşkın tarifini yaptılar!

Aşkın tarifini yaptılar!

Kiminin pamuk şekerine benzettiği, kimilerin onsuz yapamadığı aşkı öğretmen ve öğrenciler tarif ettiler.

Yıllardan beri ne olup olmadığı tartışılan, tarif üstüne tarifi yapılan, kimilerinin onsuz yapamadığı, kimilerinin reddettiği 'aşk' üzerine bu kez Türkiye'nin en ünlü okullarından İzmir Fen Lisesi'nin öğrencileri ve öğretmenleri kafa yordu. Bir öğretmenin "aşk saçmalıktır", bir öğrencinin "aşk nedensiz sevmektir" yorumları, gençlerle yetişkinlerin aşk konusundaki bakış açılarındaki farklılıkları ortaya koydu.

Aşka dair yorumlar 'dosya konusu' olarak matematik, fizik ve kimya dallarında Türkiye'nin en iyi öğrencilerinin okuduğu İzmir Fen Lisesi'nin 'Dönence' adlı dergisinin son sayısında yayımlandı. Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni İbrahim Yıldırım'ın genel yayın yönetmenliğini üstlendiği dergide 10 A sınıfı öğrencisi, dergi yayın kurulundan Hatice Bozkurt öğretmenlerine ve arkadaşlarına 'aşk nedir?' diye sordu. Yıllardır yanıtı aranan bu soruya ilgili İzmir Fen Lisesi öğretmen ve öğrencileri de ilginç yanıtlar verdi. Okul dergisinde aşk konusunun işlenmesi dikkat çekerken, öğretmen ve öğrencilerin 'aşk tarif'leri ilgiyle okundu.

Öğretmenlerin aşka dair yorumları
Hülya Ertürk Koç / Okul Müdüresi: "Hayatta bir kez yaşanacak bir şey. Doğru insansa ömür boyu sürer."

Ramazan Acar / Müdür Başyardımcısı: "Karşı cinse olan duygusal yaklaşımdır. Ömrü insanlar arasındaki karşılıklı sevgi ve saygıya bağlı olarak değişir."

Ömer Bıyık / Müdür Yardımcısı: "Beşeri aşka inanmıyorum."

Sevgi Öztanrıseven / Müdür Yardımcısı: "Eğer aşk, sevginin doruk noktasıyla bence evlat sevgisidir, en azından bir bayan için."

İbrahim Yıldırım / Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni: "İnsanlığın çıkabileceği zirvedir. Aşk varolmanın ispatıdır. Belki tuhaf gelebilir ama özellikle aşkın acısında ayrı bir lezzet vardır. Bir insanın aşık olabileceği yaşlar 16-22 arasıdır. Bu yaştan sonrasında çekinceli sevda başlar... ömrü ise vuslata kadardır. Vuslat ile aşk, sevgiye dönüşür. Dönüşümünü gerçekleştiremeyen bedbahtlar ise potansiyel Mecnun'dur."

Yaşar Çelik / Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni: "İster gerçek, isterse mecazi olsun, mutlaka her insanda aşk olmalıdır."
Mesut Soyaslan / Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni: "Kesin olarak bir şey söyleyemiyorum ama aşkın olgunlaştırıcı etkisi olduğuna inanıyorum."

Muzaffer Karaaslan / Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni: "Sevginin şiddetlenmiş halidir."

Hakan Öğüt / Tarih Öğretmeni: "Bence aşk insanların birbirlerini sevmeleri, hayatı sevmeleridir."

Erdoğan Sağdıç / Coğrafya Öğretmeni: "Aşk, sevmek, vermek, paylaşmak demektir. Karşılığı düşünüldüğünde aşk biter."
Yayın tarihi: 01.08.2007
1926
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.