Aşkın ömrü ne kadar?

Aşkın ömrü ne kadar?

"Aşkın ömrü ne kadar?" sorusunu sık sık sorsak da bir türlü istenilen cevabı alamayız. Bazılarına göre bir ay bazılarına göre ise bir ömürdür. Şu bir gerçek aşk bitse de yerini sevgi ve karşılıklı anlayışa bırakıyor.

Araştırmacı yazar Helen Fisher'e göre; aşk bir içgüdü. Yaş ya da cinsiyet farkı olmaksızın, herkes için bir ihtiyaç. Ancak üç evrede gelişen aşk, en geç 30 ay içinde ömrünü tamamlıyor. Bundan sonra birliktelik ya bitiyor ya da aşk yerini daha derin bir sevgi ve karşılıklı anlayışa bırakıyor. İşte Fisher'in aşkın üç evresiyle ilgili teorisi:

1- Şehvet evresi (Temel içgüdü seks)

İlk evrede seks dürtüsü ağır basıyor. İnsan çoğalma içgüdüsüyle hareket ediyor ve kiminle beraber olduğunu pek umursamıyor. Karşı cinsin fiziksel özelliklerini çok incelemiyor. Aşkın etkisi biraz hafifledikten sonra partnerinin kaşına gözüne, vücuduna daha fazla dikkat ediyor.

2- Cazibe evresi (Aşkın gözü kördür

İkinci evrede tüm dünya tek bir kişinin çevresinde dönüyor. Bu süreçte beyin yüksek miktarda dopamin hormonu salgılayarak, sürekli heyecanlı olmanızı sağlıyor. Bu, aynı zamanda sadece partnerinizle beraber olmak istemenize neden oluyor. İkinci evre en fazla 30 ay sürüyor. Fiziksel olarak daha fazlasına dayanılması mümkün değil. Bundan sonra daha sakin ve derin bir ilişki başlıyor.

3- Bağlılık evresi (Aşk öldü, yaşasın sevgi!)

İkinci evrede partnerinizin hatalarını ve eksiklerini göremezsiniz. Her yaptığı mükemmeldir. Bu nedenle, doğru insanla birlikte olup olmadığınızı ancak üçüncü evrede anlarsınız. Doğru insanla birlikteyseniz, üçüncü evre çocuklarınızı yetiştireceğiniz dönemdir. Bu da tahmininizin aksine; 60 yıl değil, sadece çocuklar ergenlik çağına gelene kadar sürüyor. Üçüncü evreyi uzatıp mutluluğunuzu sürdürmenin yolu ise, ilk dönemin romantik anlarını hatırlamakta saklı.
Yayın tarihi: 21.06.2006
1091
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.