Aşkın ömrü ne kadar?

Aşkın ömrü ne kadar?

Âşık kadının beyninde duygusal, erkeğin beyninde cinsel bölgeler hareketleniyor. Aşk, çocuk dünyaya getirip onların temel bakımını sağlayana kadar devam ediyor.

Aşkın kimyası çözüldü. Bilim adamları, âşık olduğumuzda beynimizde neler olup bittiğini keşfetti. Kadın ve erkeğin beyni bu konuda da farklı işliyor.

ABD Rutgers Üniversitesi'nde görevli bilim adamları, âşık insanların beyinlerinde neler olduğunu görmek için 17 'taze' âşığın beyin MR'ını çekti. Deneklere tanıdıkları ve âşık oldukları kişilerin fotoğrafları gösterilirken, beynin tepkisi ölçüldü. Bu sırada dopamin aktivitesinin fazla olduğu beyin bölgeleri hareketlendi. Aşkın derecesi arttığında beyin aktivitesi de arttı. Dopamin, haz duygusu sağlayan bir beyin kimyasalı. Dopamin seviyesinin yükselmesi kişileri motive ediyor.

Araştırmada, âşık olan kadın ve erkeklerin farklı beyin bölgelerinin harekete geçmesi dikkat çekti. Kadınların ağırlıklı olarak duygusal tepkilerle ilişkili bölgeleri yoğunlaşırken, sevdiklerinin fotoğrafları karşısında erkeklerin cinsellikle ilintili beyin kısımlarında aktivite artışı görüldü.

Neslin devamı için bir güdü

Araştırma ekibinin başkanı Dr. Helen Fisher'e göre, aşk, memeli hayvanlarda neslin devamını sağlayan temel üç beyin fonksiyonunun gelişmiş şekli:

"Cinsellik güdüsü, kişilerin uygun bir partner seçmeleri için gelişti. Memeli hayvanlarda çekim olarak karşımıza çıkan şey, insanlarda aşk olarak tezahür ediyor. Aşkın süresi, beyindeki hareketlilik, kişilerin uygun partner seçerek çocuk yapıp onların temel bakımını sağlayacak kadar uzun sürüyor."
Yayın tarihi: 17.11.2003
1014
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.