Aşkın matematik hali

Aşkın matematik hali

İlişkinizde problem yaşıyor ve probleminizi bir türlü çözemiyor musunuz? Aile, arkadaş vb. sorununuza sorun katıyor ve siz sevdiğinizle uzlaşamıyor musunuz? Lütfen pes etmeyin, sevgi ve saygı devam ettiği sürece her problem çözülebilir. Nasıl mı?

Güncellenme tarihi:
Aşkın matematik hali
Öncelikle ilişkinizdeki her problemi tek tek ele alın. Karşınızdaki insana aynı anda bir sürü şeyi anlatmak ve değiştirmesini beklemek ve bana bunu da yapıyor, şu davranışı da kötü diye sızlanmak yerine, kendinize bir öncelik sırası yaratın ve her problemi gerçekten çözmeniz gereken bir matematik problemi gibi görün ve tek tek değerlendirin.

Öncelikle probleminizi tek bir cümle haline getirin. Örneğin, sevdiğinizin geç kalacağı zaman arayıp haber vermemesi sizin için problemse;

Bunu olumlu bir cümle haline getirin;
"Sevgilimin/ eşimin/ çocuğumun vb. geç kalacağı zaman arayıp haber vermesini sağlamak istiyorum."

Şimdi problemi ortaya sorun olarak değil de, gerçekleşmesini arzu ettiğimiz bir hedef olarak ortaya koyduk. Peki bu hedefimizin gerçekleşmesini nasıl sağlarız?
Konuşarak, onun olumsuz davranışına ayna tutarak, olumlu davranışını takdirle ödüllendirerek vb... Lütfen kendi listenizi çıkartın ve hiçbir cümle için "ben zaten bunu yaptım ve işe yaramadı" diye düşünmeyin.

Evet, belki daha önce bu konuyu kendisiyle konuştunuz ve istediğiniz sonucu alamadınız. Peki, gerçekten konuştunuz mu, sadece şikâyet mi ettiniz? Siz konuştunuz ama karşınızdaki ne anladı? Siz aklınızdan geçenleri mi cümlelediniz yoksa içinde bulunduğunuz duygusallığın da etkisiyle kastetmediğiniz kelimeler mi döküldü dudaklarınızdan? Ya o ne cevap verdi size, onun bambaşka nedenleri ve istekleri olabilir mi?

Her ilişkinin temelinde iletişim yatar ve doğru iletişim sağlıklı ilişkiler için olmazsa olmazdır. Problemlerimizi doğru tanımlamayı ve objektif cevaplar bulmayı başaramadığımız sürece sorunları sadece örtbas etmiş ya da ertelemiş oluruz. Dışarıdan bir uzman, psikolog, yaşam koçu ya da ilişki terapistinden yardım almak bu nedenle çok önemlidir. Sorununuza objektif bakabilen ve sizi doğru iletişimle yönlendirebilen bir uzman, aslında sizin bildiğiniz fakat duygusal travmalardan dolayı dışa çıkartamadığınız cevapları uygulamanıza da yardımcı olacaktır.

Sevgi ve saygı barındıran hiçbir ilişki bitmeye mahkûm değildir ve çözüm her zaman mevcuttur. Sizin aklınıza başka çözümler gelmese de, bir yerlerde başka cevaplar olduğunu sakın unutmayın.

Sevgiler...

Yeşim Varol Şen

Yaşam ve İlişki Koçu
Yayın tarihi: 19.10.2009
2297
YORUMLAR

ben beyendim konuşmak doğru bide şu eflılıkde ilşkide ben lafını kenara koymakada fayda var.olayları konuşarak çözmek gerkiyor.erkeyin cinsel hazzı size karşı bitmişse sorunun yarısındada siz varsınız bunu unutmayın.

mucuk82 20.10.2009 11:59:52

benim yaptığım yorumda sonunda bulunan kısımda anlatmak istediğim farklıydı "bi konuda haklısın artık cinsellik vaz geçilmezl" dememiştim farklı bişey yazmıştım yanlış yansıtılmış yani yarumu kesmişler.

yanlış bakış açısı yakalamışsın... 19.10.2009 22:30:45

her erkeği aynı kefeye koymamak gerek büyük ihitimalle bu yorumu yazan arkadaş bi bayan ve seninde aklına gelen ilk olarak cinsellik bu düşüncede olan sen değilsin çoğu herkes aynı düşünür. bazı şeyleri yaşamak kim istemez ki ister ve yaşanırda çünkü o ilişkide bi heyecan yoksa sevgide olmuyo. bide şöle bişey var sevgi ve saygıdan bahsediyoruz bu devirde kimsede satgı kalmamış varsada çok az bi orandır seviyeli ve saygı istiyosan karşındakini tani ona göre kur planlarını. bi konuda haklısın artık cinsellik vaz geçilmezl

yanlış bakış açısı yakalamışsın... 19.10.2009 22:06:10

erkek milleti için sevgi ve saygı ilişkide cinsel türtüler olduğu müddetçe var.cinsel haz bitmiş ise sevgide biter saygıda biter onlar için.

saygı ve sevgi 19.10.2009 17:51:36
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.