Aşkın Kanıtı Kıskançlık mı?

Aşkın Kanıtı Kıskançlık mı?

Kıskançlık pek çok ilişkide yaşanan en büyük sorunlardan... Gerek kadınlar gerekse erkekler, partnerlerini kıskançlıklarıyla bunaltabiliyor.Ülkemizde kıskançlık yüzünden boşanmalar oluyor, cinayetler işleniyor. Bazıları kıskançlığı 'ilişkilerin olmazsa olmazı' diye tanımlarken, bazıları da ilişkiye zarar verdiğini savunuyor.

Güncellenme tarihi:

SAHİPLENMENİN AŞKLA İLGİSİ YOK

Kıskançlık aşkın göstergesi değildir. Aşk, aşırı sevgi ve bağlılık duygusudur. Olağan sevmeden, kişinin duygularını yönetmede zorluk yaşaması durumuyla ayrıştırılabilir. Özellikle ilişkilerin başında yaşanan bu duygu, zamanla ilişki olgunlaştıkça yerini daha kontrol edilebilir ve kalıcı duygular olan, sevgi, güven ve sadakate bırakır.
İnsanın sahip olduğu bu değerli şeyi kaybetmekten endişe duyması beklenen bir durumdur. Bu sebeple, birbirini gerçekten seven iki insanın arasında bir miktar kıskançlık olması doğaldır, fakat sahiplenme duygusunun aşkla alakası yoktur.

TEHDİT EDER, ZOR KULLANIR, KÜSERLER...

Kıskanç kişilerin, sevilmeye karşı aşırı bir ihtiyaçları vardır ve yaşadıkları güvensizlik ve yetersizlik duygularıyla baş edemedikleri için ilişkide bulundukları insanın sevgisini kimseyle paylaşmak istemezler.


Kıskançlık yaşayan kişiler bir yandan ilişkilerini sürdürmeye çalışırken, bir yandan da özgüvenlerini korumaya çalışırlar. İlişkiyi korumaktaki amaç daha fazla yaşantı paylaşmakken, aşırı kıskanç kişiler bunu ancak tehdit ederek, zor kullanarak ya da küserek sağlayabileceklerine inanırlar. İlişkinin bir rakip tarafından tehdit edildiğini hissettikleri zaman da bu rekabette kaybedeceklerini, sevilmediklerini, sayılmadıklarını düşünürler.

Yayın tarihi: 05.12.2012
6790
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.