Aşkın hangi dönemindesiniz?

Aşkın hangi dönemindesiniz?

Yaşadığınız o tutkulu aşkın doğasını objektif bir gözle analiz etmeye ne dersiniz?

Güncellenme tarihi:
Aşkın hangi dönemindesiniz? Siz de görüşlerinizi bildirin!

Uzun zamandır biriyle berabersiniz ve ilişkinizin gidişatından son derece memnunsunuz. Derken yavaş yavaş, ama gözle görülür bir biçimde, üstelik ortada elle tutulur hiçbir neden yokken onun sizden uzaklaştığını, sizinle daha az ilgilendiğini, sık sık düşünceli bir ifadeyle uzaklara daldığını, bir davranışının ötekini tutmadığını fark etmeye başladınız ve bu durum sizi müthiş endişelendiriyor.

Size olan aşkının azaldığından tutun da başka bir kadının varlığına kadar en kötü ihtimaller kafanızda cirit atıyor. Fakat bütün bunları düşünürken bir şeyi unutuyorsunuz: Hiçbir duygusal birlikteliğin başladığı gibi devam etmediği gerçeğini. Sevdiğiniz erkekteki değişikliklerin, sonun başlangıcı olduğunu düşünmek yerine neden aşkın doğasını objektif bir gözle analiz etmeye çalışmıyorsunuz.

1 ay: Aşk sarhoşluğu
İlişkinin birinci ayının sonunda, iki taraf da aşkın heyecan ve coşkusunun yanı sıra baskı ve stresini de yaşamaya devam eder. Neyse ki birbirini henüz yeterince tanımamaktan kaynaklanan endişeler "balayı" psikolojisinin yaşattığı hoşgörüyle dengelenir. Bu dönemde sizi arkadaşlarıyla, hele ailesiyle tanıştırmasını beklemeyin, çünkü buna hazır değildir. Hatta belki böylesi çok daha İyi, çünkü bu sayede baş başa kalabilir, Önce birbirinizin kişisel alışkanlıklarını ve zevklerini öğrenebilirsiniz. Siz de onu kendi arkadaşlarınızla tanıştırmakta acele etmeseniz iyi olur. Eğer bu ilişkinin sağlam temeller üzerinde yükselmesini istiyorsanız, önce birlikte vakit geçirmekten zevk alıp almadığınızı öğrenmelisiniz.

Cinselliğe gelince... İlişkinizin henüz yeni başladığını unutmamalı ve ilk etapta kendi isteklerinizi gerçekleştirmek yerine karşı tarafın beklentilerini keşfetmeye çalışmalısınız. Bu dönem, yatakta uyumlu olup olmadığınızı öğrenmek açısından sizin için harika bir fırsat. İlk heyecan ve gerginlikleri atlattıktan sonra sevgilinizle sadece seks konusunda değil, her konuda çok daha rahat iletişim kurabildiğinizi göreceksiniz.

3 ay: Taşlar yerine oturuyor
Artık kendinizi kelimenin tam anlamıyla "çift" olarak gördüğünüz bir döneme girdiniz. Birbirinizi daha iyi tanıyorsunuz, taşlar biraz daha yerine oturdu, onun arkadaşları ve ailesiyle tanıştınız; tabii o da sizinkilerle...

İlişkinizin bu aşamasında karşılıklı beklentilerinizin ve sorumluluğunuzun artmasına hazırlıklı olmalısınız. Mesela siz kendi adınıza sevdiğiniz erkeğin ilişkinizin geleceği konusunda ne düşündüğünü ölesiye merak etmeye başlayabilirsiniz. Bunu ona açıkça sormaktan çekinmeyin. Ama sormaktan sormaya fark olduğunu da asla unutmayın. Üç ayın sonunda kalkıp da "Benimle evlenmeyi düşünüyor musun? Düşünmüyorsan, boşuna vakit kaybetmeyeyim" derseniz, kesinlikle olumsuz yanıt alacağınızdan emin olabilirsiniz. Eğer sorunuzu daha üstü kapalı bir biçimde formüle edemeyeceğinizi düşünüyorsanız, gözünüzü açın ve ondan gelen sinyalleri daha sıkı takip etmeye başlayın. Konuşurken araya sıkıştırdığı, "gelecek vaat eden" sözlerden, hayallerinden ve ileriye yönelik planlarından bahsederken sizi bu planlara dahil edip etmeyişinden, ilişkinize ne kadar ciddi baktığını anlamanız mümkün.
Yayın tarihi: 05.07.2007
2415
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.