Aşkın barometresi arkadaşlar...

Aşkın barometresi arkadaşlar...

Nedense hiçbirimiz ilişkimize dışarıdan bir gözle bakmayı başaramıyoruz.Oysa arkadaşlarınız, objektif değerlendirmeleriyle bize bu konuda yardımcı olabilirler. Tabii onlara kulak verirsek...

Kaynak: Elele

Çoğumuz geçici bir körlük yaşaya­rak sevdiğimizin ve ilişkimizin de­folarını görmekten inatla kaçar, bize bunları göstermeye çalısanlara ise cephe alırız. Özellikle de dostlarımıza... Oysa dostlarımızın zaman zaman acı da olsa iyi niyetli ve gerçekçi uyarıla­rını daha fazla dikkate alırsak ilişkimizin geleceği, geçirebileceği olası krizler, bir­likte olduğumuz erkeğin kişiliği, onunla or­tak noktalarımız ve uyuşmazlıklarımız konusunda çok daha fazla bilgi sahibi olabi­lir, davranışlarımızı ve karşı tarafa yaklaşımımızı ona göre belirleyebiliriz. Tabii ki, bu uyarıları kafaya takıp önerileri birebir uygulamaktan bahsetmiyorum. Sonuçta hiçkimse bir insanın yaşadığı ilişkiyi ondan iyi bilemez. Ayrıca hiçbir gerçek dost, uyarılarını açık açık dile getirmez. Çünkü iliş­ki bozulduğunda bunun sorumluluğunun bir parçasının da kendisinde olmasını is­temez. Fakat biz, onların bazı tepkilerini aşkımızın gidişatının barometresi olarak kullanabilir ve aklımızın bir köşesinde tu­tabiliriz. Öyleyse üç anahtar cümle belir­leyelim ve gözümüzü dört açarak dostla­rımızın bu cümlelere verdikleri tepkileri dikkatle gözlemleyerek ilişkimiz hakkında ne düşündüklerim görelim.

• "Sevgilimle gelecek yıl evlenmeyi planlı­yoruz":

Eğer en yakın arkadaşınız bu habere gerçekten sevinir ve spontane bir bi­çimde heyecanlanırsa, ilişkiniz için uzun bir gelecek görüyor demektir. Fakat bu ha­beri verdiğinizde onun yüzünden bir anlık da olsa kararsızlığın ya da memnuniyet­sizliğin gölgesinin geçtiğini fark ederseniz, bu konuyu biraz eşeleyin. İki ihtimal söz konusu olabilir: Ya sizi bundan sonra­ki hayatınız boyunca bir erkekle paylaş­mak zorunda kalacağı için kıskamyordur ya da duygusal ilişkinizi bu ciddi karar için henüz yeterli görmüyordur.

• "Sevgilim çok..." ya da "Sevgilim hiç...":

Her kadın sevgilisiyle ilgili rahatsızlıklarını yakın arkadaşlarıyla paylaşır. Ama eğer arkadaşınız sizin bu şikayetlerinizin üzerinde gereğinden fazla duruyor ve erkek arkadaşınızda kendisinin beğenmediği özellikleri dile getirmek için hiç vakit kaybetmiyorsa, bu konuda epeyce dolmuş de­mektir. Oysa sizi sakinleştirmeye çalışması, yakınmalarınıza karşılık sevgilinizin olumlu özelliklerim ve sizi ne kadar çok sevdiğinin açık olduğunu dile getirmesi, onu size uygun bulduğunu gösterir.

• "Onun hakkında konuşmam seni sıkıyor mu?":

Arkadaşınız sevgilinizden hoşlanmıyor. Bu durumda elbette bir açıklama ta­lep etmek en doğal hakkınız. Unutmayın ki, sevgilinizi size uygun bulmuyor olması yeterli değil. Bunun sebeplerini de açıklaması gerek, ilişkiniz hakkındaki gerçek fikirlerini saklamayıp açıkça ortaya koymasının aşk hayatınız ve arkadaşlığınız açısından çok daha sağlıklı ve dürüstçe ola­cağını vurgulayın ve konuşulanları elinizden geldiğince tarafsız bir bakış açısıyla değerlendirmeyi de ihmal etmeyin.

Yayın tarihi: 29.03.2004
1518
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.