Aşk ve ayrılık her zaman yan yana

Aşk ve ayrılık her zaman yan yana

Bahar mevsimi aşkı getirse de gelen her aşk mutlu sonla bitmiyor. Hele günümüz yaşam koşullarında aşkı korumak gittikçe zorlaşıyor. Geriye ise biten aşkların ardında bıraktığı yıkımlar, hatta travmatik izler kalıyor.

Bir kadınla bir adam vardı... Hiç ummadıkları bir anda, aynı gökyüzünden süzülüp aynı kadere doğru adım attılar her şeyden habersiz. Kadının da adamın da kaderi farklıydı aslında. Yani bir çeşit numara yapıyordu zaman ikisine de. Bir an kazandıklarını düşündürdü ama büyük bir kayıptı yaşattığı... Gökten üç elma düşmedi bu kez. Çünkü bu bir peri masalı olamadı. Aslında hiç bir şey değişmedi, her şey yerli yerinde duruyordu görünürde. Sadece herkesten gizli, yüreklerine bir çizik daha attı o adam ve kadın. Adam, kolayca unutabilmek için inzivaya çekildi; kadın, bir kez daha yalnız olmayı öğrendi. Filmin sonunda bir sevda geçmişe terk edildi...

Aşkın iktidarı

Baharın göz kırpmaya başladığı şu günlerde belki de çoğumuzun kanı kaynıyor yeni aşklara yelken açmak için. Kimileri de taze biten ilişkilerinin ardından 'Nasıl geçecek bu bahar onsuz?' serzenişiyle kıvranıyor. Nice şarkılar, türküler hatta efsanelerde ana temayı oluşturan aşk, ne menem bir şeydir ki, çağlar boyu insanoğlunu bu kadar hükmü altına alabilmiştir? Binlerce yıldır öykülere, mitolojilere, filmlere, dizilere hatta bilime bile ilham kaynağı olan aşk üzerine söylenecek çok söz oluyor her dem. Aşk üzerine harıl harıl araştırmalar yapılıyor, bilim adamları aşkı formüllerle açıklamaya çalışıyor, iyi bir aşık olmanın sırları üzerine yazılar kaleme alınıyor, aşkı korumanın yolları anlatılıyor her yerde. Ancak ne laboratuvarlar ne bilgisayarlar ne de en güçlü kalemler ona hükmedemiyor... Aşk insanoğlu üzerindeki iktidarını tüm ihtişamıyla sürdürüyor.

Ayrılık da olmasa

Aşk denince ayrılık kelimesi de dökülüveriyor dudaklarımızdan. Ne de olsa aşkın 'pek de sevilmeyen' yol arkadaşı ayrılık. Aşkın olduğu yerde bir gölge gibi bitiveriyor, aşkın bile önüne geçip büyük ıstıraplar yaşatıyor insanoğluna. O kadar ki, "Ölüm Allah'ın emri, ayrılık olmasaydı" dedirtecek kadar acımasız olabiliyor. Yaşanan duygusal yıkım, tüm hayatımızı etkiliyor. İşimizden, zevk aldığımız şeylerden hatta kendimizden bile vazgeçebiliyoruz. Tıp doktorları, aşk acısının fizyolojik olarak da kalbi etkilediğini, bu yüzden genç yaşta by-pass ameliyatı dahi geçiren hastaları olduğunu açıklaya dursun, her gün bir yerlerde birileri aşık oluyor, birileri ayrılık acısıyla yanıp tutuşuyor. Bu yazı dizisinde işte bu ayrılmaz ikiliyi, aşk ve ayrılık acısını masaya yatırdık. Uzmanlara, yazarlara, ünlülere aşkı ve ayrılığı anlattırdık.
Yayın tarihi: 26.03.2004
1022
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.