Aşk şarap tadındadır

Aşk şarap tadındadır

İlk yudumu gözlerinden içtim, ikincisini dudaklarından... Son yudumun tadı yıllarca gitmedi dudaklarımdan...

Aşkın rengi, tadı, simgesi gibi detaylar aşka gönül veren romantiklerin üzerinde sık ısk düşündükleri konulardır. Genel kanı aşkın renginin kırmızı, simgesini kalp üzerindedir. Her yeni başlayan gönül yangınında yeniden sorulur aşk. Yangınların sebebi odur çünkü.

Ancak tadı hep tartışılır aşkın. Kimilerine göre tatlıdır aşk, belki de beyninde aynı hormonları harekete geçirdiği için çikolata tadındadır aşk onlar için. Kimilerine göre ise, acıdır aşk ve acıtır derinden.

Kapanmaz yaralar açar. Ama aşka en çok yakışan tat şarap tadıdır. Aşk şarap tadındadır aslında. İçiminde hissedilen buruk ateş tadı, kanımızı kaynatan formülü aşka öykünür, aşkı çağrıştırır. Dudaklara değen ilk yudumun tadı hiç ama hiçbir şeye benzemez. Yakar ama tatlıdır, acıtır ama vazgeçemezsin.

Belki vazgeçilmezliktir tiryakilik yaratan, ayyaş eden, sarhoş eden. Damarlarınızda ılık ılık, sinsi sinsi dolaşır, içimizi ısıtır, kanımızı kaynatır ve sevgilinin gözlerinde tatlı bir buğuya dönüşür, tıpkı aşk gibi...

Sevgilinin dudaklarından içilen bir yudum şarap, şişelerce şaraptan daha fazla alt eder insanı ve gizli bir iksir etkisi yapar. Daha fazla aşıksındır artık, kaçışı olmaz bir büyüdür bu, içinde an be an dolaştığını aşka yönelen cümleler kurulur. Haydi vur kendini şaraba, kedere ve aşka vur. Daha içelim, daha içelim... Yeter ki bir yudum aşk isteyin siz. Size yudumlarca, kadehlerce aşk sunar şarap.

Evet aşk tadındadır aslında ve ilk insanın baştan çıkarılışına tanık olmuştur, hatta gizli gizli suç ortaklığı etmiştir belki de. Aşk hep uzun geceler, mum ışığı ve şarapla anılır hatıralarda.
Yayın tarihi: 13.12.2006
2041
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.