Aşk mı? Bağlılık mı?

Aşk mı? Bağlılık mı?

İlişkiniz en kötü günlerini geçiriyor ama siz ısrarla sorunları görmezden geliyorsunuz. Pembe gözlüklerinizi bir kenara atmanın zamanı gelmedi mi artık?

• Yalnızlığa mahkum olmaktan ölesiye korkuyorsunuz.

• Beraberliğinizin bitmemesi için akla gelebilecek her şeyi, hatta sizi memnun etmeyen şeyleri bile yapmaya hazırsınız.

• İlişkiniz yolunda gitmese de, aşkınızın her şeyin üstesinden geleceğine inanıyorsunuz.

• Partneriniz sizin idolünüz, onun için yaşıyorsunuz.

• Başkalarıyla konuşmadan karar alamıyorsunuz.

Yukarıdaki cümlelerin büyük bölümüne 'evet' yanıtını verdiyseniz, siz de etkin bağımlı diye tabir edilen insanlardan biri olabilirsiniz.

Belki de bu cümleler size bir arkadaşınızı, bir tanıdığınızı ya da partnerinizi anımsatıyordur. Çünkü, etkin bağımlılık ilişkilerde son derece yaygın görülen bir davranış türü. İlişkinizde bu davranıştan izler görüyorsanız kendinize şu soruyu sormalısınız: Size gerçekten aşık olduğu için mi yoksa bağlandığı için mi ikide bir iş yerinden telefon açarak gününüzün nasıl geçtiğini soruyor? Size gerçekten aşık olduğu için mi yoksa bağlandığı için mi varını yoğunu sizi memnun etmeye harcıyor? İnsanın birine bağlanmasının nedeni hiç şüphesiz onu sevdiği içindir. Tutkuyla sevdiği, gözünde yücelttiği kişiyi kaybetmemek için her şeyi yapar; çünkü bütün yaşamı bu ilişkinin etrafında dönmektedir.

Size bağlandığını sözlerinden nasıl anlarsınız?

'Evet, evet pekala!'

Sizinle aynı fikirde olmadığını ifade etmiyor. Memnuniyetsizlik yaratmak istemediğinden her zaman başkalarının fikrine katılıyor. Kendisini mutlu etmeyen şeyler yapmasının tek nedeni var, başkaları tarafından kabul edilmek.
Yayın tarihi: 04.01.2007
1787
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.