Aşk, Kan Basıncını Düşürüyor

Aşk, Kan Basıncını Düşürüyor

İnsanların aşık olduğunda yalnızca kalplerinin "erimediği" aynı zamanda kan basınçlarının da <br/>düştüğü kaydedildi. Bu bakış açısından yola çıkarak, insanların bütün yaşamlarını aşık oldukları kişilerle geçirmesi durumunda, kalp hastalığı yaşayan her 100 bin kişiden 45 kişinde rahatsızlığın yok olacağı öne sürüldü.

New York Üniversite'sinde 120 kişi üzerinde üç ay boyunca yapılan bir deney, aşkın kalp ile bağlantısını bilimsel olarak ortaya koydu. Araştırma hakkında bilgi veren Uzman Doktor Brooks Gump, birbirini seven 23-50 yaş arasındaki çiftleri belirli aralıklarla birlikte ve diğer deneklerle birarada tuttuklarını anlattı. Deneklerin kan basınçlarını ölçmek ve o anda ne yaptıklarını öğrenmek için onları sürekli tansiyon aletleri ve mikrofona bağlı tuttuklarını anlatan Dr. Gump, "Sevgilinizin varlığı güvenlik alarmı gibi çalışır ve sizi sakinleştirirken, daha az tanıdığınız kişilerle birlikte olmak bilinirliği azaltır. İnsanları biraz sonra ne olacağını bilmek rahatlatır" dedi.
Dr. Gump, araştırmanın diğer ilginç bir sonucunun ise çiftlerin, "ilişkileri iyi veya kötü durumda olsun, birlikte geçirdikleri anlarda, diğer zamanlara oranla daha az konuştukları" olduğunu belirtti. Konuşmanın da kan basıncını artırdığına işaret eden Gump, "Öte yandan yalnızlık da kan basıncını artırmaktadır. Yalnız yaşayanlar dünyayı bir tehdit alanı gibi görürler. Bu nedenle stresi daha yoğun yaşarlar" dedi.

İnsanların aşık oldukları kişilerle birlikteyken kan basınçlarında gözle görülür bir düşüş kaydettiklerine işaret eden Gump, "Denekler sevdikleri kişi ile beraberken küçük tansiyonda, 1-1.5 derece arasında azalma rapor edildi. Bu küçük bir değişim gibi görülebilir ancak son derece önemlidir" bilgisini verdi. Gump, bu sonucun, dünyadaki tüm insanların bütün zamanını aşık oldukları kişi ile geçirmeleri durumunda, her 100 bin kalp hastasından 45'inde sorunun kökünden halledilmiş olacağı anlamına geldiğini söyledi.
Yayın tarihi: 08.08.2001
521
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.