Aşk Kalbe İyi Geliyor

Aşk Kalbe İyi Geliyor

Uzmanlara göre kalp sağlığını korumanın en iyi dört yolu var: Sigara içmemek, spor yapmak, sağlıklı beslenmek ve aşık olmak.

Aşık olan, mutlu insanların kanında "endorfin" denen salgı salınımının arttığı, bunun tüm vücutta ağrıların azalmasına, özellikle kalbin rahat çalışmasına neden olduğu bildirildi.

Yüksek İhtisas Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Oğuz Taşdemir, 30 Eylül Dünya Kalp Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, "Aşk kalbe iyi geliyor" dedi. Sigara içmeme, düzenli spor yapma, beslenmeye dikkat etmenin kalp sağlığı için önemli olduğunu, ancak aşık olmanın da kalbe iyi geldiğini kaydeden Taşdemir, "Aşık olmuş ve mutlu insanların kanında endorfin denen maddenin salınımı artar. Bu da tüm vücutta ağrıların azalmasına ve özellikle kalbimizin daha rahat çalışmasına sebep olur. Ayrıca endorfin hormonunun birbirimize yaptığımız süprizlerle ve sevgi ifadeleri ile arttığı tespit edilmiştir" diye konuştu.

Stresin birçok hastalığı oluşturduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Taşdemir, pozitif duygularınsa vücuda yararlı olduğunu belirtti. Doç. Taşdemir, "Aşkın ve huzurlu bir hayatın insan sağlığına olan faydası reddedilemez" dedi.
Yayın tarihi: 05.10.2001
801
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.