Aşıklar için 34 romantik mekan!

Aşıklar için 34 romantik mekan!

Eğer âşık olup da "Sevgilimle nereye gitsem?" diye bir türlü karar veremiyorsanız yazar Atilla Birkiye size 34 romantik mekan öneriyor.

Aşıklar için 34 romantik mekan!
Atilla Birkiye'nin "İstanbul'da Âşıklar İçin Buluşma Yerleri" adlı kitabı az bir zaman önce Özgür Yayınları'ndan piyasaya çıktı. Bugüne kadar İstanbul'da vakit geçirdiği 34 mekanı bir kitapta toplayan Birkiye, özellikle âşıklara gidecekleri yerler konusunda önerilerde bulunuyor.

"Tabii ki sadece 34 değil, 1034 romantik buluşma noktası var İstanbul'da. Ancak ben, benim için çok önemli olan, anılarımın saklı olduğu yerlere yer verdim" diyen yazarın en favori mekanlarından biri Pierre Loti. Kitapta, bir zamanlar büyük ilgi gören ancak artık "yerinde yeller esen" buluşma noktaları da yer alıyor...

Neden 34 mekan seçtiniz?

İstanbul'un plakası diye 34 rakamını seçtim. İşe Gezi Pastanesi ve Moda Teras ile başladım. Buralarda âşıkların buluşmalarını öneriyorum. Benim anılarım, edebi metinler, şiirler de var kitapta. Mesela Kuzguncuk'u anlatırken Nazım Hikmet'in "Kuzguncuk" adlı şiirine yer verdim. Bazı mekanları şiirlerle süsledim.

Bu mekanlar sizde anısı olan yerler mi?

Evet. Gittiğim yerleri kitaplaştırdım. Benim kentteki tarihimde geçmişi olan yerler buralar. Bir önceki romanım "İstanbul'da Aşktan İkmale Kalanlar"da yayınevi kitabın arkasına bir harita koymuştu. Yani "Bu kitap şu noktalarda okunsun" diye. Ben de bu fikri bu son kitabımla geliştirdim.

Mekanları neye göre seçtiniz? Manzaralı ya da bahçe içinde olmasına mı dikkat ettiniz?

Bu mekanlar kişisel seçimlerim. Salacak'ta karşınızda eski İstanbul'u görüyorsunuz. Taksim Gezi Pastanesi İstanbullular için çok önemli. Her mekanın bir hikayesi var. Bazı hikayeler benimle, bazıları karşı cinsle, aşkla ya da dostlukla ilgili.


Atilla Birkiye'nin önerdiği aşk mekanları:

1. Gezi / Taksim

2. Zeytin Ağacı / Nişantaşı

3. Mado / Levent

4. Sevgi Bahçesi / İstinye

5. Pierre Loti Kahvesi / Eyüp

>>>>>>
Yayın tarihi: 15.10.2010
9928
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.