"Arkadaşımın Eşini Başka Kadınla Gördüm!"

"Arkadaşımın Eşini Başka Kadınla Gördüm!"

Bazen istemediğimiz durumlara şahit olur; belki de yasak bir sırra ortaklık etmek zorunda kalırız. Bunlardan en ciddi boyutlusu kuşkusuz, arkadaşımızın eşi ya da sevgilisi tarafından aldatıldığına şahit olmak... Peki, bu sırrı mezara mı götürmeli, yoksa "dost acı söyler"i mi uygulamalı?

En yakın arkadaşınızın eşini başka bir kadınla sarmaş dolaş gördüğünüz zaman ne yaparsınız?
Eğer bu soruya yanıtınız "hemen söylerdim" ise, öncelikle biraz düşünmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü işin ucunda bir yuva yıkılabilir ya da arkadaşınız size inanmamayı seçebilir. Yani arkadaşlığınız da sona erebilir. Aslında böylesine önemli bir konuda 'söylemeli' ya da 'görmezden gelinmeli' diye net bir yanıt verilmesi mümkün değil. Arkadaşınız hakikaten bu gerçeği kaldırabilecek güce sahip mi? Aldatıldığını öğrendiğinde ilişkisini yeniden gözden geçirebilir ya da yeni bir hayata başlangıç yapabilir mi? Evliliğinde herşeyin yolunda gittiğine mi inanıyor, yoksa aldatıldığından şüpheleniyor mu? İşte tüm bunlar vereceğiniz kararda çok önemli detayları oluşturuyor.

Özel Hayata Girmek Tehlikeli!
Bu noktada dikkat etmeniz gereken ilk şey, arkadaşınızla olan ilişkinizin boyutu. Birbirinizi ne kadar iyi tanıyorsunuz? Aranızdaki güvenin derecesi nedir? Onunla neler paylaştınız ve paylaşıyorsunuz? Öncelikle bu soruların yanıtını bulmaya çalışın. Ve, arkadaşınızla çok fazla samimiyetiniz yoksa, özel yaşantısına girmekten kaçının. Çünkü, onun kişiliğini iyi bilmediğiniz için aldatıldığını öğrendiği zaman nasıl bir tepki vereceğinden emin olamazsınız. Siz iyilik yapmak isterken hiç hoşlanmayacağınız durumlarla da karşılaşabilirsiniz. Öyle ki, arkadaşınız sizi özel yaşamına karışmakla, yalancılıkla ve hatta mutluluğunu kıskanmakla bile suçlayabilir. Ancak, arkadaşınızın içinde bulunduğu durum sizi çok rahatsız ediyor ve mutlaka yardım etmek istiyorsanız, sohbetlerinizi evliliğe doğru kaydırabilirsiniz. Eğer ilişkisinde sorun yaşadığından yakınıyorsa, ona üstü kapalı mesajlar verebilirsiniz.

Arkadaşınızın Kişiliği Önemli
Arkadaşınızın eşini sevmiyor ve ayrılmalarını istiyor olabilirsiniz. Eğer bu amaçla söyleyecekseniz yanlış yapıyor olabilirsiniz. Siz sevmeseniz de arkadaşınız eşiyle çok mutlu bir yaşam sürüyor olabilir. Ve günlük kaçamaklar arkadaşınız için önem taşımayabilir. Bir başka neden de, kendi geçmişiniz olabilir. Belki bir zamanlar aynı şey sizin de başınızdan geçmişti. Üzülmemeniz için hiçbir arkadaşınız eşinizin başka bir kadınla ilişkisi olduğunu size söylememişti. Ve aylar sonra duyduğunuzda verdiğiniz ilk tepki, "Neden daha önce söylemedin?" olmuştu. İşte bu noktada tehlikeli bir durum söz konusu. Siz, eşinizden boşanmayı göze alabilecek güce sahiptiniz. Ancak, arkadaşınızın maddi ve manevi gücü buna yetmeyebilir. Eğer bu durumu açıkladığınızda, gerçekten sorunların üstesinden gelebileceğine inanıyorsanız, söyleyin. Aksi takdirde onu üzmekten başka bir şey yapmamış olursunuz.

Üç Maymunu Oynamayın
Arkadaşınızla güvene dayalı bir dostluğunuz varsa, tabii ki böylesine ciddi bir olayı görmezden gelemezsiniz. Arkadaşınız aldatılmayı kabul etmiyor ve bunun boşanma nedeni olacağını söylüyorsa, bu sırrı bir süre içinizde saklayarak ilişkilerini gözlemleyebilirsiniz. Belki eşi geçici bir duygu ya da heyecan yaşıyor olabilir. Ancak, evliliklerinde sorunlar yaşandığını seziyorsanız, o zaman bu konuyu bir an önce masaya yatırmalısınız. Tabii bu noktada da arkadaşınızın kişiliği, maddi ve manevi kuvveti çok önemli. Eğer ayaklarının üstünde durabilecek güce sahipse, bu sorunun da üstesinden gelecektir. Ya ilişkilerini tekrar gözden geçirecekler ya da yeni bir yaşama doğru yol alacaklarıdır. Tabi arkadaşınızın 'evliliğe' ve 'aldatılmaya' olan bakış açısı da önemli bir etken.

Ancak maddi ve manevi anlamda güçlü değilse ve ilişkisinde ciddi sorunlar yaşanmıyorsa, aldatıldığını duymamasında yarar var. Buna karşılık, eşinin artık kendisini sevmediğinden yakınıyor ve başka bir kadından şüpheleniyorsa, bu sırrı daha fazla saklamanın bir anlamı yok. Burada size düşen görev sadece aldatıldığını söylemek olmayacak hiç kuşkusuz. Alacağı karar doğrultusunda ona yardım eli uzatmanız gerektiğini unutmayın.

Eşiyle Konuşmanız Gerekiyor
Aslında bu konuyu arkadaşınıza söylemek yerine öncelikle eşiyle görüşmenizde de yarar var. Tabii eşiyle de samimiyetiniz varsa. Ona yaptığının hiç hoş olmadığını, arkadaşınızın böyle bir olaya çok üzüleceğini söyleyin. Bu konuda birşeyler yapması gerektiğini, aksi takdirde arkadaşınıza aldatıldığını söyleyeceğinizi de mutlaka belirtin. Ardından ilişkilerini gözlemlemeye başlayın. Eğer, eşi birlikteliklerini kurtarmak için bir çaba gösteriyorsa, konuşmanız amacına ulaşmış olur. Dolayısıyla arkadaşınızla konuşmanıza da gerek kalmayacaktır. Aslında burada arkadaşınızın eşine ne kadar güveneceğinizde ayrı bir konu. Sizin gözünüzü boyamak için arkadaşınıza ilgi gösterirken, ilişkisini de sessizce yürütmeye devam edebilir. Sonuçta erkeklerden bahsediyoruz, unutmayın!

Söylemenin de Bir Usulü Var
Arkadaşınızın eşi, tüm çabalarınıza rağmen ilişkilerini düzeltmek konusunda olumlu adım atmamakta ısrarlı. Size de gerçeği anlatmak düşüyor. Bu gerçeği söylerken, seçtiğiniz kelimelerden tutun da mimiklerinize kadar herşeye dikkat etmenizde yarar var. Size tavsiyemiz, öncelikle sohbet sırasında ilişkilerinin nasıl gittiğine dair bilgi edinmeye çalışın. Arkadaşınızın vereceği tepkiler, ona nasıl söyleyeceğiniz konusunda size ipuçları verecektir. Ya eşiyle çok mutlu olduğuna dair bir tablo sergileyecek ya da mutsuz olduğunu, ilişkisinin çok kötü gittiğini söyleyecektir. Her şeyin yolunda gittiğini düşünüyorsa, eşiyle ilgili bir takım söylentilerin dolaştığını bunu kendisinin de duyup duymadığını sorabilirsiniz. Tabi sizin de böyle bir olaya şahit olduğunuzu bahsetmeden. Bu şekilde en azından eşinden kuşku duymasını ve bu konuda bişeyler yapmasını sağlayabilirsiniz. Ancak, son zamanlarda eşinin ilgisizliğinden yakınıyorsa veya sıksık kavga ettiklerini söylüyorsa, bunu ona açıklamakla isabet edersiniz. Öncelikle eşiyle konuştuğunuzu, ancak hiçbir sonuç alamadığınızı belirterek, "Sana nasıl söyleyeceğim bilemiyorum. Çok üzgünüm, eşinin bir kadınla birlikte olduğuna dair söylentiler var. Hatta ben de buna tanık oldum" diyebilirsiniz. Sonrası mı? ......
Yayın tarihi: 16.05.2001
1374
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.