Alışmak, sevmekten daha zor geliyor

Alışmak, sevmekten daha zor geliyor

Aşkın ömrünün çok uzun olmadığını, zor da olsa kabul ettik... Aşkın yerine geçen sevgi ve şefkat gibi duyguların kıymetini bilme konusunda ise son derece kararsısız!

Hiçbir duygusal ilişki sadece aşktan ibaret değil, işin içinde birlikte geçirilen zaman ve o ilişkiye özel birtakım alışkanlıklar da var. Psikologlar bu alışkanlıkları ilişkinin garantisi olarak tanımlıyor ve erkeğin de kadının da ilişkinin verdiği "güvende olma" duygusuna ihtiyacı olduğunu iddia ediyor.

Boşuna uzatmayın!

Bir zamanlar deliler gibi aşık olduğunuz sevgilinize artık pek bir şey hissetmeseniz de ondan ayrılamıyor olabilirsiniz. Çünkü, birlikteyken hayatınızı dolduran ve bilinçsizce sürdürdüğünüz tüm ortak alışkanlıklardan mahrum kalacaksınız. Televizyon izlerken sırtınıza masaj yapması, cep telefonunuza yolladığı aşk mesajları, pazar günlerinin brunchları, ortak arkadaşlarınızla yemeğe ya da sinemaya gitmek... Belki en önemlisi de bu sonuncusu; çünkü birlikte olduğunuz zamanda ister istemez ortak bir arkadaş çevreniz oldu ve ayrıldığınızda muhtemelen bu insanların bir kısmını da kaybedeceksiniz. Bütün bunların yerini koskocaman bir boşluk alacak ve siz, bu boşluğa düşmekten ölesiye korkuyor ve aslında çoktan bitmiş olan ilişkiyi çeke çeke sürdürmeye çalışıyorsunuz.

Haksızlık etmeyin

Bu güvensizliği ve pasifliği aşmanız şart. Öncelikle bilmelisiniz ki, onu sevmediğiniz halde birlikte olmaya devam etmeniz, sevgilinize de kendinize de büyük haksızlık. Ayrıca duygularınız eşlik etmediği zaman, o alışkanlıklar da anlamlarını yitirmeye ve hatta size itici gelmeye başlayacaktır. Sevgi paylaşılmadığı vakit, yaşananlar da paylaşılamaz. İnsanlar ve ilişkiler sürekli değişir, dolayısıyla alışkanlıkların da değişmeleri gerekebilir.

Cesaretinizi toplayın ve sevgilinizle paylaştığınız ortak yaşamdan kalan boşluğa yeni bir hayat kurmaya hazırlanın. Yavaş yavaş, uzun zamandır görüşmediğiniz arkadaşlarınızla görüşmeye başlayın, yeni insanlarla tanışmak için fırsat kollayın, kültürel etkinlikleri takip edin, kendinize uygun hobiler bulun. Kısacası yepyeni ve tamamen size ait bir yaşamın temellerini atın ve hazır olduğunuzda ayrılma kararınızı bildirin. Böylece ona ve kendinize eziyet etmemiş olur ve iki iyi arkadaş olarak görüştüğünüzde, geçmişteki ortak alışkanlıklarınız) gülümseyerek anabilirsiniz.

Ondan ayrılamıyorsunuz, çünkü birlikteyken hayatınızı dolduran ve bilinçsizce sürdürdüğünüz tüm ortak alışkanlıklarınızdan mahrum kalacaksınız.

Ondan ayrılamıyorsunuz, çünkü birlikteyken hayatınızı dolduran ve bilinçsizce sürdürdüğünüz tüm ortak alışkanlıklarınızdan mahrum kalacaksınız.
Yayın tarihi: 13.01.2004
1023
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.