Aldatmak babadan oğula geçen bir davranış mı?

Aldatmak babadan oğula geçen bir davranış mı?

Son yapılan araştırmalar ihanetin sebebini genlere bağlıyor. Peki, kimler aldatıyor? Nasıl ve neden? İşte baştan sona aldatmanın Dna'sı...

Güncellenme tarihi:
ALDATMAK GENETİK Mİ?

İlişki yaşarken başka birinin cazibesin kapılmak ya da yeni heyecanların peşinde koşmak artık demode bahaneler! İhanet suçunu genlerimizin işleyebileceğini hiç düşündünüz mü? Araştırmalar kadın ve erkekte aldatma geni olduğunu öne sürüyor...

Her ne kadar geçmişe oranla sayıları azalsa da neden bazı çiftler uzun yıllar boyunca sadakat kavramına sadık kalırken; bazıları ilişkilerini aldatmanın karanlık çıkmazında sonlandırıyor?

Sadakat ve ihanet son zamanların en çok çatışan iki kavramı... Bu amansız çatışma sonucunda sadakatin yerini ihanete bırakmaya başladığı günümüz ilişkilerinde, en çok tartışılan gündem konusu hiç şüphesiz aldatmak ya da aldatılmak!

İLİŞKİLERDE SON TREND: İHANET!

Çoğunlukla erkeklere mal edilen ihanet; aslında kadınların da karşı koyamadığı bir ilişki çıkmazı! Yakın zamanda İngiltere'de iki bin on dört kadın ve erkek üzerinde yapılan bir araştırmanın sonuçları bunu kanıtlamaya yetiyor.

Araştırmaya göre kadınların yüzde 26'sı; erkeklerin ise yüzde 31'i partnerlerini aldatıyor. Artık kadınlar da bu konuda erkeklerden geri kalmıyor. Modern ilişkilerde en son trend ihanet...

Amerikan Psikiyatri Enstitüsü Anketi'nin sonuçları da aldatmanın ne kadar yaygınlaştığının göstermesi açısından şok edici! Beş bin erkek ile yapılan ankette; son bir yıl içerisinde bu erkeklerin üçte ikisinden fazlasının partnerlerini aldattığı ortaya çıkıyor.

Bu konuda yapılan araştırmaları bazı uzmanlar ise şöyle yorumluyor; "Erkekler çoğu zaman verdikleri cevaplar ve rakamları abartırken; kadınlar ise gerçekleri saklamayı tercih ediyor. O halde bundan, ihanet eden kadınların sayısının neredeyse erkeklere yaklaştığı sonucu çıkıyor..."

Araştırmalar bir yana; psikologlar, sosyologlar ve ilişki uzmanları aldatmanın sebeplerine her geçen gün daha farklı yorumlar getiriyor ve nedenleri üzerine tartışıyorlar.

Sosyologlara göre içinde yer aldığımız tüketim toplumunda artık ikili ilişkiler de tüketim kurbanı! Birden fazla kişiyle birlikte olmak; yeni heyecanlar peşinde koşmak adına gün geçtikçe daha az kişi karşısındakine sadık kalmayı başarıyor. Tüketim toplumundaki açgözlülük bilinci; ilişkilere de sıçramış durumda.

Psikologlar ise bu durumu bir türlü doyurulamayan, duygusal tatminsizlikle açıklıyor ve zaman zaman temelinde kişilerin kendilerine olan güvensizliklerini yeni ilişkilerle bastırma çabasının yattığını söylüyorlar.

ALDATMA GENİ İDDİASI...

Sadakatsizlik ile ilgili son zamanların en çok yankı uyandıran tezi ise aldatmanın genetik olduğu! Bazı bilim adamlarının sadakatsizliğin erkeklerin evriminden gelen bir genle bağlantılı olduğunu ve bu genin soylarını devam ettirmek için onları çok eşliliğe yönelttiğini öne sürmeleri uzun yıllardır tartışılan bir iddia. Ancak bu sefer öne sürülen şey, aldatmanın hem erkek ve hem de kadında bulunan bir gen ile bire bir bağlantılı olması!

İsveçli bir grup bilim adamı sosyal hayattaki davranışlarda belirleyici olan vasopressin hormonu üzerinde etki olan bir genin; erkekleri aldatma, partnerleri ile zayıf ilişki kurma ve evlenmemeye yönelttiğini öne sürüyor.

Stokholm'deki Karolinska Enstitüsü tarafından yürütülen araştırmada, en az beş yıldır birlikte olan çiftlere ilişkilerinin gücünü tespit etmek amacıyla son bir yılda ayrılıp ayrılmadıkları ya da herhangi bir evlilik krizi atlatıp atlatmadıklarına dair testler yapıldı. Araştırmanın sonuçlarına göre AVPRİA 334 isimli bu genden iki tane sahip olan erkeklerin diğerlerine oranla evliliklerinde çok daha fazla kriz yaşadığı ve partnerlerine bağlılık konusunda zayıf oldukları ortaya çıktı.

Kadınların sadakatsizliği üzerine yapılan genetik araştırmalar da en az erkeklerinki kadar şaşırtıcı! İngiltere'deki Londra St. Thomas Hospital İkiz Araştırmaları Bölümünden Prof. Tim Spector ve ekibi; 1600 tek ve çift yumurta ikizi üzerinde yaptıktan araştırmayla, kadınların sadakat ve genetik yapıları arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu iddia etti.

19 ve 38 yaşları arasındaki ikizler üzerinde yapılan bu araştırmada; DNA'sı tamamen aynı olan tek yumurta ikizlerinden birisi eşini aldatmışsa diğerinin eşini aldatmasının; DNA'sı yüzde 50 aynı olan çift yumurta ikizlerine oranla iki kat daha fazla olduğu ortaya çıktı. Yetiştirilme tarzı ve çevresel faktörlerin de sadakat ve partner sayısı üzerinde etkili olduğuna kabul eden Prof. Spector'ın; "Genetiğin, kadınların sadakati ve partner sayısında yüzde 40 oranında belirleyici olduğunu tespit ettik. 3,7 ve 20 numaralı genlerin sadakatle bağlantısı olduğunu tahmin ediyoruz" açıklaması tartışmalara sebep olurken; ilişkilerin fizyolojik ve genetik sebeplerle de şekillenebileceğim akıllara getirdi.


TARTIŞIN: Sizce aldatmak genetik mi?

Ailesinde aldatan varsa, çocuklar bunu örnek mi alıyor? >>>>>

Uzman Görüşü ve aldatma nedenleri >>>>>

Yayın tarihi: 13.07.2009
3756
dahafazlası
YORUMLAR

bence genetik faktörlerden çok kişisel özellikler çevre ve tabiki taklit etme ailede bu tür şeyler çok oluyorsa o da yapacak ama olmayıpta aldatanlarda var çok aşık olduğunu söyleyip aldatanlar bile var tamamen insanın hayvanlıktan çıkamaması

saracl 18.10.2009 20:05:57

canlının ihanetini genler değil, psikolojik ve fizyolojik açlıkları besler. insanlık sürekli aç yanının beslediği zaaflarla lekelenmiştir.

bahattin avcu 30.09.2009 16:41:12

bizde bir laf vardır DEDENİN YEDİĞİ EKŞİ ELMA ,TORUNUNUN DİŞİNİ KAMAŞTIRIRMIŞ...Çocukta ne görürse ilerde onu örnek alacaktır..ama bunu sırf erkeklere maal etmeyelim araştırma yapılsa aldatmalar da kadın oranı daha fazladır eminim..

tamara_28 14.09.2009 08:39:45

babadan oğula geçer mi ??? genetik olarak geçeceğini sanmam ama oğul babayı örnek aldığı için babanın aldattığını biliyorsa bunu normal kabul edip kendisi de yapar...

mjddgtkn 30.08.2009 12:35:31

çok saçma yok daha neler.değişen kültürdür kişilkir.babayla oğul aynımı allah aşkına yaa.ama çocugun huyu babasına çeker anca.bu doğrudur tabi.ama aldatmak gibi saçma ve çirkin bişey olmaz bence.saçma bi cümle zaten başlı bacına bu

aaaa280 16.08.2009 23:44:31

Gerçekten inanılmaz.Bu romalılar kafayı yemiş

deniz 12.08.2009 21:00:34

erkekler aldatıyormuş ... sacmalığa bak sanki uzaydan gelen kadınlarla aldatıyorlar kendinize gelin bayanlar

ercan er 04.08.2009 13:49:54

kesinlikle katılıyorum günler aylar hatta yıllar geçtikçe aldatma sayısı artıyor... Ama Genelde Erkeklerın Genetiginde var Aldatmak

hulyaalpay 01.08.2009 10:45:36

asla katılmıyorum yok kadını elinde tutamıomuş da yok şuram ağrıo hepsi laf aldatmak isteyen erkek karısı mükemmel de olsa aldatıo kardeşim kimse önüne geçemio sebep ne diyince değişiklik maceraymış biz değişiklik yapalım kabulmü öyleyse...

yld 31.07.2009 02:51:32

Kadın kocasını elinde tutamazsa erkek aldatır kardeşim iki iki dört eder aslanlar gibi kadın görevini yaparsa adamın kımıldayacak hali kalmaz ama kadın yok şuram sarkar yok ben bundan tiksinirim yok ben bu kadarını yapamam falan filan derse bir yapan çıkar kardeşim hemde aslanlar gibi yapar kimse unutmasın kimse vazgeçilmez değildir insan bir arayış içindedir içeride bulamadığını dışarıda illaki bulur kadınlara bir uyarıydı ha bu iş için para istemiyorum siz mutlu olun yeter

Mustafa Türk 29.07.2009 12:35:08
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.