Aldatılmak sizin suçunuz değil!

Aldatılmak sizin suçunuz değil!

Ayrılık hepimiz için son derece travmatik bir durum. İhanete uğrayan kadınların yaptıkları ilk şey kendilerini suçlamak. Bunu yapmak yerine hatayı karşınızdaki kişide aramaya ne dersiniz?

Elizabeth Kubler-Ross'un adını duymamış olsanız bile, geliştirmiş olduğu "Yasın Beş Evresi Modeli"ne (inkâr, öfke, pazarlık, depresyon, kabullenme) kendi deneyimlerinizden aşina olmalısınız. Travma yasayan insanların geçirdiği evreleri sıralayan Kubler-Ross'a göre, ayrılık da çoğu kişi için oldukça travmatik bir deneyim olarak kabul ediliyor. İlişkinin sonunda "Dostça ayrıldık" diyebiliyorsanız, ne mutlu size. Ancak özellikle sevdiği insan tarafından ihanete uğrayan kişilerde yukarıda söz ettiğimiz evreler yoğun şekilde yaşanıyor. Ne yaşarsanız yaşayın, duyduğunuz acıdan dolayı kendinizi gereğinden fazla suçlamayın. Hatalı olabilirsiniz, ama bu tamamen haksız olduğunuzu göstermez. Sonuçta ilişkinizi tek başınıza yaşamadınız değil mi? O halde neden işe suçlayıcı parmağınızı aynadan uzaklaştırarak başlamıyorsunuz?

"Öteki kadına yönelen oklar"
Öteki kadına karşı ikilemde kalmak çok da sıra dışı bir duygu değil. O sizin rakibiniz. Ama bu sefer, daha ringe çıkıp gardınızı ortaya koymadan, zaten yenilmiş olduğunuzu öğreniyorsunuz. Bu da yine öfkelenmenize ve kendinizle onun arasında bir karşılaştırma yapmanıza neden oluyor. Ona sinirleniyorsunuz ama aynı anda onu yüceltiyorsunuz. Kaybetme korkusuyla birlesen acının okları, size açıklamalar yapan ve kendini bir kurban gibi gösteren erkeğe değil, "o kadın"a doğrultuluyor. Aldatıldığını ortak bir arkadaşlarından öğrendiğinde, "Saçını başını yolacağım o kadının, aramıza girmek neymiş göstereceğim!" dediğini anlatıyor 24 yaşındaki Selin. Oysa bir kadının araya girebilmesi için, öncelikle olayda iki taraf olması gerekliğini unutmayın. Selin uzun araştırmalar sonucunda kadının telefon numarasını bulup onunla konuştuğunda, aslında varlığından haberinin bile olmadığını öğrenmiş, "İşte o zaman erkek arkadaşımın, bir şeytan tarafından baştan çıkarılmış zavallı bir kurban olmadığını gördüm" diyor Selin.

İşe kendinize değer vermekle başlayın
Aşk biz kadınların gözünü gerçeklere kapatır. Mantığı yerle bir ederken, karşımızdaki insana sınırsız kredi vermemize yol açar. Bu da hem olumsuz sinyalleri göz ardı etmeye hem de doğru taktiği bulabilmek için kendimizi değiştirmemize neden olur. Bu aynı zamanda yas halinin beş evresiyle de benzerlik gösteriyor:

Yayın tarihi: 26.12.2008
3835
YORUMLAR

bu son demekki böyle konuşmak lazımmış kıyamet koptu ne güzel bilsem daha önce derdim hiç kopmazdı. öylesine diyoruz kızıyorlar. insanların yazıları değişik nedense kabul etmiyorlar kadınlar hep aldatılacak kişilik çünkü, olmayanlar aldatmaz.

sevda 26.07.2011 13:02:21

canan çok sevgili bulduğunu anlamıştım tahminen gezmediğin adam kalmadı sorsam ilk diceksin. şimdi ilk sevgili modası var gezip gezip pişman olmaktan bütün olay bu. inanmıcamda duyunca sinir oluyoruz işte, vay uyanık vay.

sevda 19.07.2011 16:29:13

Artık çıkmıyorum evli sevgiliden geçilmiyor burda hep kandırılanlar karşıma çıktı ondan kızdım. Canan gibi hep kadınların birbirine kızmasını, yana çıkmasınıda gördüm.

sevda 09.07.2010 20:23:58

tabiki aldatılanın suçu değil öküz heryerde öküzde isterse sen dunya güzzeli ol.ama yinede biz suçu kendmizde aramalıyız bence.belki biryerlede bi hata vardır.yinede ben olsam böyle düşünürdümki bida yaşamıyım

aaaa280 16.08.2009 23:51:00

Erkek aldatıyorsa gidipte karşı tarafı şuçlayıp çatmayın burda asıl suçlu erkektir.Erkekler dünyadaki bütün kadınlar kendisinin olsun karısıda yanında dursun ister.Vurun tekmeyi acımayın karşı kadına çatmak çok saçma kadının sizin varlığınızdan haberi bile yoktur.Erkekler onuda kandırır sizide.Böylelerini en sevdiği kız nikah masasında terk eder inşallah

seldaalem 04.08.2009 22:45:13

hande sen burda kendini rezil ettin bence ne kadar adi bir kadın olduğunu onca insana duyurdun enayi:))))) kimbilir o seni kaç kere aldattı:)))) sen bide bunu düşün bence zavallıcık feminist olmama rağmen senin gibisine yuh derim ben

yaşasın feminizm 27.07.2009 19:32:33

evlide olsa bekarda olsa bir erkek aldatma eğilimine girmişse şayet, en güzeli ve en doğrusu "yol ver gitsin"dir bana göre. Bana sadakatini aldatarak sunuyorsa lazım değil.. Benim eskimi alsın tepe tepe kullansın:)))

gunce 01.07.2009 01:12:40

Evliyim ve eşim baskasına asık kendi itiraf etmedi ben yakaladım.Benden de ayrılmak istemiyor ortada birde çocuk var.Git ne halin varsa gör dedim.Çok yalvardı bir şans daha verdim.Ama inanın hergünüm ölüm gibi geçiyor paranoyak oldum acaba onun yanında mı ne yapıyor.Yalan mı söylüyor diye.Ve sonuç olarak biitirmriğini öğendim böyle bir şey nasıl kabuk edilebilir ki.Ben de kalbimde çok soğudu.Ayrılıcam.Çünkü adam asık rakibinizde ask asla kazanamazsınız.

basıma geldi 28.06.2009 09:20:26

aldatan mı suçlu aldatılan mı bence her ikiside eşimle ne kadar ilgilenirsem ilgileneyim beni aldatacağını biliyorum çünkü erkeklere göre aldatmak çok kolay bu durumu kabullenip kabullenmemek biz kadınların elinde ben aldatıldığımı anladığım anda ne olursa olsun kesin tavrımı koyarım zaten yeterince fedakarlık yapıyoruz biz hanımlar bırakın da kadınlık onurumuzu en azından kurtaralım bundan fedakarlık yapmayalım

yasamasevincim 15.06.2009 16:44:39

Bende hiç aldatılmam dıyenlerdendım daha doğrusu eşınden hiç beklemeyenlerden.Meğerse 5 yıldır aldatıyormuş.Benıde ıdare etmiş onuda sorun şimdı bızdemı yanı.Öğrenınce de devam ettı ama ben sayfayı kapatıyorum dedım.Sonra baktı cıddıyım anıden donuş yaptı.Ne değiştı hiçbirsey unutulmuyor hep tetıkyesın aldatılıyormuyum dıye çocuklar uğruna katlanıyosunama hiçbişey eskısı gıbı olmuyor kısacası unutulmuyor.

sedef 14.05.2009 12:18:53
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.