29 Şubat'ta kadınlar teklif ediyor!

29 Şubat'ta kadınlar teklif ediyor!

Her dört yılda bir 29 Şubat gününe has, bekâr kızlar istedikleri bir erkeğe evlilik teklif ediyorlar.

Güncellenme tarihi:
29 şubat

Eski çağlarda İngiltere'de yaygın olduğu düşünülen bir adet günümüz Finlandiya'sında özellikle kırsal kesimlerde hala sürdürülüyor. Her dört yılda bir 29 Şubat gününe has, bekâr kızlar istedikleri bir erkeğe evlilik teklif ediyorlar. Erkek kabul ederse evlilik oluyor; ancak eğer teklifi reddettiyse o kıza en pahalısından elbiselik kumaş almak zorunda kalıyor.

Finlandiya'da bu güne 'karkausvuosi' veya 'karkauspäivä' (artık yıl ) günü deniyor. Çok eski çağlarda kadınların özgürlüğü hemen hemen hiç olmayıp sosyal haklardan da mahrum olunca bu tarz bir gün ile kadına dar çerçeveli bir serbesti sunulmuş.

O zamanlarda günümüzdeki gibi hakları ve serbestliği olmadığı için kadınlara her dört yılda bir 29 Şubat gününü hediye olarak vermişlerdi. Asıl merkezinin İngiltere olduğu söylenilen bu geleneğin, 1800'lü yılların sonuna doğru Finlandiya'ya geldiği ifade ediliyor. Şu an halen Finlandiya'da bu adet genellikle orta Finlandiya ve kırsal kesimlerce kutlanmakta.

Bu günde bir kadının evlilik teklifine maruz kalan erkek, olumlu cevap vermek zorunda değil ama eğer evlenmeye razı olmaz ise genelde bir etek kumaşı veya elbiselik almak zorunda kalıyor. Eskilerde ciddi olan bu adetler artık günümüzde daha çok eğlence amaçlı olarak yapılıyor. Daha çok birbirini tanıyan, arkadaş veya sevgililer arasında günümüzde kutlanıyor.

Yayın tarihi: 29.02.2012
2623
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.