18 ay sonra aşk bitiyor!

18 ay sonra aşk bitiyor!

Kişi aşık olduğu zaman vücutta meydana gelen fizyolojik değişiklikler kalple ilişkilendirildiği için aşkın simgesi olarak seçiliyor. Ancak aşkın aslında beyinde yaşanan bir olay olay. Yani aşkın ömrü en fazla 3 yıl...

Güncellenme tarihi:

Milyonlarca kişi Sevgililer Günü’nü kalbi yüzünden mi beyni yüzünden mi kutluyor?

Binlerce yıldır aşkın simgesi olarak kalp gösteriliyor. Ancak yapılan araştırmalara göre aşk kalpte değil, beyinde yaşanıyor. Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Sultan Tarlacı, insanın aşıkken hissetiği duygunun karşılığının beyinde olduğunu dile getirdi.

Aşk başladığında meydana gelen iştah azalması, yemeden içmeden kesilme, nabız artışı, çarpıntı, terleme, titreme, bağırsak hareketleri, mide asidi ve yutma sıklığı gibi fizyolojik değişiklikler nedeniyle kalbin binlerce yıldır aşkın simgesi olarak seçildiğini anlatan Doç.Dr. Tarlacı, "Aşkın simgesinin değişmesi çok zor. Binlerce yıldır gelen bir simgeleştirme var, ama insanlarda esas olarak aşk duygusu beyinde yaşanıyor. Ancak vücutta yansıması kalpte oluyor. Oysa aşk beyinde başlar, beyinde gelişir ve beyinde biter" dedi.

Yayın tarihi: 15.12.2012
7248
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.