10 adımda kavgadan galip çıkın!

10 adımda kavgadan galip çıkın!

İlişki bir sanattır ve bu sanatın en incelikli noktası kavga etme anıdır. Bu nedenle kavga anlarına biraz daha dikkatli bakmak gerekebilir. Peki, boşa tartışmayı önlemek, ana noktayı kaçırmamak, kavgayı bitirmek ve çözüm sağlamak için neler yapmalı?

10 adımda kavgadan galip çıkın!
Kavga, her çeşit ilişkinin temelidir, biri bir adım atar, öbürü başka bir adım ve orta yolda buluşulur. Malum iki tarafın da inatçı olması halinde köprüler yıkılır, ayrılık çanlarının sesi duyulmaya başlar. İlişkinin temelinin, bazı olumlu davranışları kazanmakla ve idare etme sanatını keşfetmekle sağlamlaştığını biliyoruz. İlişkiniz ister pasif ve sessizce sürsün, ister sinirden kapılar pencereler kırılsın kavga, tartışma, zıtlaşma elbet bir gün ortaya çıkacaktır. İşte amacımız bu tartışma anlarını iyi analiz edebilmek ve kavgaların gerçek sebeplerine karşı sizi uyarmak. Kavga anlarını kaçılması gereken, unutulması gereken, inatlaşılması gereken olaylar olarak algılamazsak belki kendimizi, sevgilimizi ve ilişkimizi daha iyi tanıyabiliriz.

1) Sükûneti bekleyin!

Böyle kabalık görmediniz. Onu terk etmeniz bile mümkün. Ancak ne süt dökmüş kedi gibi kendini affettirmeye çalışıyor ne de tartışmayı başlatacak gibi görünüyor. En kötüsünü yapıyor ve hiçbir şey olmamış gibi davranıyor. Bu da sinirinizi ikiye katlıyor! Böylesi bir durumla karşı karşıya kaldıysanız ilk yapmanız gereken öfkenizin kendi kendinize azaldığı ve sakin bir tonda konuşabileceğiniz bir anı beklemek. Öfke ile bağırıp çağırmanız, karşınızdaki erkeği ürkütebilir. Bu durum da daha büyük bir öfke ile karşılık vermesine ya da sinir bozacak kadar uzun bir sessizliğe gömülmesine neden olabilir.


2) Kızgınlığınızın sebebini araştırın

Evet, artık daha sakinsiniz, en azından fiziksel olarak, yoksa yaptıkların düşündükçe yeniden sinir krizine sürükleniyorsunuz. Ona bağırıp çağırmaya başlamadan önce gerçekten sinirlendiğiniz şeyin ne olduğunu keşfedin. Çoğu kez öfke anlarında bastırılmış duygularımız açığa çıkar. Yoldan geçen ve sizin bile gözlerinizi alacak kadar çok güzel bir kadına göz ucuyla baktığını gördünüz diyelim, ancak bu sadece görünen sebeptir.

Özünde bu öfkenizin kaynağı, örneğin geçen sene sizi aldatması ve bu konuyu sözde atlatmış olmanıza bağlı olabilir. Geçmişteki sorunları gerçekten unuttunuz mu yoksa sinirlendiğiniz ayrıntı, bu biriktirdiğiniz ve çözümlemediğiniz öfkenize mi dayanıyor? Kızgınlık sebebinizin gerçekten sadece görünen olaya veya duruma karşı mı? Yoksa buz dağı çok mu derinlere gidiyor? Bunu düşünmeye başlamakla önemli bir adım atmış olursunuz.


Yayın tarihi: 14.10.2010
15081
dahafazlası
YORUMLAR

kadının fendi erkeği yendi

ümran 28.12.2010 19:55:56

herşey çok güzel giderken kadın herşeyi alt üst edebiliyo birde kendi haklı olduğunu isbat edene kadar kavga ederler sonunda zeytin yağı gibi suyun üstüne çıkmasını başarıyla tamamlar ve ben buna eytim şart.

mustafa meral 23.12.2010 13:23:24

Bir balık burcu erkeğiyle beraberseniz inanınnnn bunaaa haklıysanızda haksız konumaa düşüverirsiniz ki benim gibi cadı bir insanı bile altedebiliyorsaaaaa:((( Aslında kızılacak kişi o iken birden sizmişsiniz oluveriyor:(((

özlem 22.12.2010 13:25:56

Yorumlara bakıyorumda feminist ve lezbiyen dolu mübarek:)

Kemal Coşkun 28.11.2010 12:54:33

biz kadınlar haksız olduğumuz konularda bile hemen üzte çıkmayı çok iyi biliyoruz. bu da bir sanat bence.

ülkü başaran 18.11.2010 14:47:55

kadınlar erkeklere göre şeytan gibidirler.her konuşmasının altında bişey vardır ama erkekler o imaları ne yazıkki anlayamaz çoğu zaman.kavga çıktığındada birbir neleri demek istediklerini açıklayıverirler adamcağız donakalır öylece.

nil 13.11.2010 20:20:38

bence her zaman kadınlar haklıdır.ben erkek olmama rağmen kadınların her konuda erkeklerden üstün olduğuna inanıyorum.bence kadınlar erkeklerden çok daha güçlü ve çok daha zeki.

kenan ışıkçı 11.11.2010 19:19:09

bıri konusurken öteki susmalı inan dünya toz pembe olacaktır ama ben bunu yapmadığım icin şuan yuvam yıkılıyor gerceklerden kacamıyoruz üzgünüm geriye dönüp baktığmda pişmanlık duyuyorum gercek dost sandığın akadaşların bile yok oluyorlar iyi düşünün öyle karar verin

saniye uğur 06.11.2010 17:26:02

sanki biz kadınların haksız çıktığı bi kavga varda şuana kadar kavgada haksız duruma düşen kadın hiç görmedim zaten biz haksızda olsak bişekilde haklı çıkmayı biliriz:)

şaran 04.11.2010 22:33:09

sorular çok yetersiz olmakla beraber bir başlamakda başarıdır.

selahaddin aya 04.11.2010 07:18:52
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.