Kadın evlenmek istemezse!.. Peki, şimdi ne olacak?

Kadın evlenmek istemezse!.. Peki, şimdi ne olacak?

Herkes aynı örnek olmak durumunda değil ya! Tabii ki toplumda, çocuk sahibi olmak istemeyen ya da evlenmek istemeyen kadınlar var. Tarih boyunca hep oldu da... Peki bu kadınlar nasıl kadınlar? Dr. Ufuk Akın sorularımızı yanıtladı.

Kadın evlenmek istemezse!.. Peki, şimdi ne olacak?
Nasıl bir kadın profili?

Tıpkı başka ülkelerde olduğu gibi Türk toplumunda da evlenmek istemeyen ya da çocuk sahibi olmak istemeyen kadınların oranında artış gözleniyor. Bu kadınları daha yakından tanımak için Persona Life, Sağlıklı Yaşam ve Danışmanlık Merkezi'nden Sosyal Psikolog Dr. Ufuk Akın'ın kapısını çaldık.

Nasıl bir kadın profili evlenmek istemiyor ve anne olmak istemiyor?

Ben evlenmek ve çocuk sahibi olmanın kadınların, toplumun gözünde birlikte değerlendirildiğini düşünüyorum son yıllarda. Evli olup da çocuk sahibi olmak istemeyen kadınların oranı zaten düşük. Ama çoğunlukla çocuk sahibi olmak istemeyen kadın, evlenmiyor da zaten. 30'lu yaşların sonuna gelip evlenmek istiyorum diyen kadınların çoğu 'evlenmek ve çocuk sahibi olmak istiyorum' diye dile getiriyor.

Bu kadın profili hangi kuşaktan, hangi yıllar arası doğmuşlar? Türkiye'de nasıl bir dönemde yetişmişler? Büyüme ve yetişme koşulları nasıl bir döneme gelmiş ve bu onları nasıl etkilemiş?

20'li yaşlarda çocuk sahibi olmakla ilgili konu çok gündeme gelmiyor, gelse bile daha zaman olduğu için geçiştiriliyor. 30'lu yaşlar başlayınca konu alevleniyor. Çok uzun yıllar sağlıklı çocuk sahibi olmak için en geç 35 yaşında doğum yapılması gerekir dedi araştırmalar. Oysa şimdi 45'e kadar doğum yapılmasında sakınca olmadığı söylenip, kariyer yapmış evlenmeyi ve anne olmayı ertelemiş kadınların bir bölümü son şansını kullanıp anne olmayı isteyebiliyor. İşte tam da 35 sonrasında bu soru çok netleşiyor: Anne olmak istiyor muyum?

Bu kadınların önlerinde 40'ların sonu, 50'lerinin ortasında feminist akımın ülkemizdeki öncüleri olan yıpranmış bir kadın ekibi var. Bu kadınlar kariyerlerinde yükselmiş, başarılara imza atmış, ama bunu hem evde çocuk bakarak, hem işteki erkek egemen sistemle boğuşarak yapmış bir jenerasyon. Bu kadınların çoğu bugün başarılı bir iş hayatına sahipler ama çok yorgun, bıkkın, çocuklarını yetiştirmiş ama boşanmış yalnız bir yaşam sürdürüyorlar.

Bu kadın profili, nasıl yaşam koşullarından geçmiş genel olarak?

Anne olmak istemeyen kadınların büyük bölümünün kendileri için kurguladıkları bir yaşam biçimi var. Hayatı sadece kendi istedikleri gibi başkalarına bağlı olmadan sürdürmek istiyorlar. Bu bazen kariyer yapmak; bazen bir erkekle sadece sevgili olarak ilişki kurmak, bedenini deforme etmemek, bazen seyahat etmek, eğlenmek, yaşamın tadını çıkarmak gibi hedefler olabiliyor. 30'lu yaşlara kadar bağımsız yaşamış bu kadınlara, bir çocuğa, dolayısıyla da babasına bağlı bir yaşam çok zor geliyor. Artık genç kadınlar için sadece evlilik değil, ortak karar almak bile bağlılık olabiliyor. Bir çocukla birlikte, bir diğer canlının yaşamının sorumluluğunu almak gerekiyor.

Aile ve yakın çevredeki rol modelleri bu seçimde ne derece etken oluyor?

Bugün anne olma kararı alacak kadınların çoğunun ya annesi, ya ablası, ya da teyzesi bu kadınlar. Yani önlerindeki rol modeli... Onlara bakınca anne olmanın yıpratıcı, kendinden vazgeçirici bir yanını görüp istemiyor genç kadınlar anne olmayı.

Bazı kadınlar ise tam tersine, annelerinin yaptıkları hataları tekrarlamak istemiyorlar. Annesi gibi olmaktan, çocuklarına annesi gibi davranmaktan korkuyorlar. Bir çocuğun psikolojisinin sorumluluğunu almayı, hata yapıp ona zarar verme riskini yaşamak istemiyorlar.
Böyle bakınca anne olmak tamamen kendinden vazgeçip, evde ve işte başkalarına hizmet eden, kuaföre bile iş için giden eğlenmeyen, kendine, birlikte olduğu erkeğe zaman ayıramayan, her şeye birden yetişmek için sürekli koşturan ve yorulan bir kadın görülüyor. Bu aslında üç kadınlık iş... Bazı kadınlar anne olup çocuk bakar, bazı kadınlar erkeğe ve ilişkiye ağırlık verir, bazı kadınlar da kariyer seçer gibi bir sonuç çıkardı bugünün 30'lu yaşlarındaki kadınları...
Yayın tarihi: 21.03.2010
8465
dahafazlası
YORUMLAR

Aileye yönelik bolkeseden sosyal yaptırımlar, babadan sağlığın kesilmesi, türk kadının ekonomik köleliğe zorluyor ama insanın iyicene tersine gidiyor, masonların tarihini övüp buralılara pazarladıkları rus pornocularınada vizelerin kalkmasıyla iyice bolarsada, kız çocuk yapabilen zafi yapılarından heryerde kadın albizm hastalrında bile genede istenmiyor Türk erkeği, kıskanıyorum belki (Hintli japonvb Bitmiş) Değmiycek adama çocuk olmaz. Ne olursa olsun Avrasya kadını güzelliğinin ırkının değerini sevgisini ölüm pahasına bile sülükten saklamalı, arada masum söğüşlemeler olabilsede.

Şilan 06.12.2011 00:06:12

34 yaşındayım..1 yıllık evliyim..aile çevrede bebek beklentisi var..ama ben cesaret edemiyorumm.zaten olmuyor bide..o yoğun isteği içimde bulamıyorum..benmi anormalim...varmı böyle arkadaşlar...özgürlüğüm kısıtlanacak diye diil.. bebek büyütmek zor iş diye....insanlar hem çocuk sahibi olup hemde ne kadar zorluk çektiklerini anlatıyorlar..ne vardı birazda güzelliklerini anlatsalar...zaten hayat yeterince zor ve sıkıntılı...

begüm ünal 06.10.2011 00:22:50

öyle bir korku sokuyorlarki insanın yüreğine, evliliğin tek amacı yaşlılıkta yalnız kalmamak benim için. ama yaşayabileceğim problemleri düşününce hiç evlenmeden yalnız yaşamaya alışmak daha mantıklı görünüyor. neden bir başkası için kendimi sıkıntıya sokup yapmak istemediğim şeyleri yapmak zorunda hisedeyimki kendimi..

selma3535_ 26.01.2011 13:23:17

33 yaşında evliyim. çocuk konusunda kararsızım.özgürlüğümün kısıtlanmasını istemiyorum.

necibe 27.12.2010 15:00:54

Umarım mutlulardır.Allah yardımcıları olsun..Hayatta birbirini sıkmadığı sürece birinin erkeği yada kadını olmak kadar güzel bir duygu olmasa gerek.Birde canından bir can katmak dünyaya....Hayat çok g üzel yaşamasını bilene:)

çankat bilgiç 22.03.2010 19:43:24

30 yaşındayım ve inanın çocuğa ve evliliğe dayanamam.çocukların o ailleirni beğenmyen nankör tavırlarına katlanamıyorum

aynen 22.03.2010 13:12:35
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.