İlginç düğün gelenekleri

İlginç düğün gelenekleri

Her ülkenin toplumsal ve kültürel yapısı ile inançlarına göre evlilik gelenekleri, ilginç özellikler taşıyor.

Bosna-Hersek'te sade kahve, damat adayının reddedildiği anlamını taşırken, Pakistan'da damat adayı küfür ve hakaretlerle dolu zorlu bir sınavdan geçmek zorunda kalıyor. AA muhabirinin, bir internet sitesinden yaptığı derlemeye göre, Bosna-Hersek'te evlenme çağına gelmiş gelin adayını isteyen damat adayı, kız evine yemeğe davet ediliyor ve ailenin büyükleri ile söz konusu evlilik hakkında tartışıyorlar. Kızın aile büyükleri damat adayı hakkında bir karara vardıktan sonra kahve ikramına geçiliyor. Şekerli kahve damat adayının evlilik için uygun görüldüğü, sade olması ise damat adayının reddedildiği anlamını taşıyor.

Pakistan'da damat adayı kızın aile büyükleri tarafından zorlu bir sınavdan geçiriliyor. Bu sınav, aile büyüklerinin damat adayına akla gelebilecek tüm hakaret ve küfürleri etmeleri, damat adayının ise tüm bunlara katlanabilecek kadar soğukkanlı olmasına dayanıyor. Sınavdan başarıyla geçen genç evlilik iznini almış oluyor.

İskoçya'da ise gelin, düğünden bir gece önce aile büyüklerinin ortasına oturarak, onlara ayaklarını yıkatıyor. Bu gelenek, çiftin mutluluk yolunda yürümelerini sembolize ediyor. Düğünde ise gelin iki ayakkabısına da bozuk para koyuyor.

ÇİN'DE ASTROLOJİ UZMANINA BAŞVURULUYOR

Çin'de de damadın ailesi astroloji uzmanına başvurarak evlenmeyi düşünen çift hakkında yorum istiyor. Eğer astroloji uzmanının hazırladığı horoskopu damadın ailesi uygun bulursa, çocuklarının doğum saatini ve tarihini kızın ailesine göndererek aynı işlemi onların da yapmasını istiyor.

Çin'deki evlilik geleneklerine göre, düğünden önce damat evlilik yatağını hazırlayarak üzerine çeşitli meyve ve kuruyemişlerden koyuyor. Ailenin küçük çocukları yatağın üzerine oturtuluyor ve meyvelerle oynamalarına izin veriliyor. Yatağın üzerinde ne kadar çok çocuk olursa o kadar çok doğurganlığı sembolize edeceğine inanılıyor. Nedimelik yapacak bayanlar ise gelinin horoskopuyla uyumlu doğum yılına sahip kişilerden seçiliyor. Ayrıca Ay takviminin 7. ayının son 15 gününde evlenmenin uğursuz olduğuna, çünkü o dönemde cehennemin kapısının açılıp kayıp ruhların serbest kaldığına inanılıyor.

DÜĞÜNDE İÇİ CAM PARÇALARIYLA DOLU BEZE BASMA ADETİ

İsrail'de ise Musevi inancına göre, düğünlerde Kudüs'teki kutsal tapınağın yok oluşunu sembolize eden içi cam parçalarıyla dolu bir beze basma geleneği bulunuyor. Törende cam kırmak ise hayattaki mutluluğu ve üzüntüyü sembolize ediyor.

Hindistan'da da damat gelinin kıyafetinden sorumlu oluyor. Gelin, beyaz gelinlik yerine, "sari" denilen özel bir giysi giyiyor. Törene gündelik kıyafetlerle gelen gelin, daha sonra kocasının kendisine sunduğu kıyafeti giyiyor.

İYİ GEÇİNME İŞARETİ

Kore'de evlilik geleneklerinde ördek ve kaz önemli bir yer tutuyor. Eski geleneklerde damatlar arkalarında kaz taşıyarak beyaz bir atın üstünde gelinin evine giderlerken günümüzde sembolik olarak tahta kaz kullanılıyor. Bir başka geleneğe göre de düğünden sonra bir çift tahta ördek yeni çiftin evine yerleştiriliyor. Eğer ördekler karşılıklı konursa çiftin iyi geçineceğine, ters konulursa kavga edeceklerine inanılıyor.

Afrika'nın bazı bölgelerinde damat adayı kızı ailesinden istedikten sonra kızın ailesi teklifi kabul ederse kızlarına para ve fıstık veriyor. Gelin adayı, fıstığı damatla bölüşürken, çiftin birleşmesine yardımcı olan aracıya da bir parça veriliyor. Bu, komşulara ve akrabalara düğün daveti anlamına geliyor.

Belçika'da ise en önemli gelenekler arasında mendile isim işlemek geliyor. Gelinin ailesi, kızlarının adının işlenmiş olduğu mendili düğüne götürerek davetlilere gösteriyor. Bu mendil düğünden sonra kızın ailesinin evine geri getiriliyor ve gelinin kız kardeşi varsa onun adı işlenerek yine evde sergileniyor.

KÖTÜ RUHLARIN KOVULMASI

İngiliz geleneklerinin en başında kilisede çan çalmak geliyor. Bu şekilde kötü ruhların kovulduğuna inanılıyor. Gelin ve damat kiliseye girerken ve çıkarken çanlar çalınarak yeni evli çifte çiçek atılıyor.

Finlandiyalı gelinler ise düğünde el yapımı altın bir taç takıyorlar. Törenden sonra bekar genç kızlar gelinin etrafında toplanıyor ve gelin genç kızlar arasından seçtiği birine altın tacını veriyor. Seçilen kızın, en kısa zamanda evleneceğine inanılıyor. Öte yandan Vikingler zamanında ise evlilikler açık arttırma şeklinde yapılıyordu.

Damat adayı, gelin adayı için kızın babasına fiyat teklif ediyor, bu fiyat üzerinden pazarlık yapılıyor ve belirlenen para miktarı çeyiz için kullanılıyordu. Ayrıca çiftin evlilik hayatları boyunca altın ve gümüş sıkıntısı çekmemeleri için babası gelinin sağ ayağına gümüş, annesi ise sol ayağına altın takıyordu.

FRANSA'DA TÖREN ÇİÇEKLERİNİ DAVETLİLER GETİRİYOR

Fransa'da ise evlenecek çiftlerin törende yer alacak çiçeklerini davetliler getiriyor. Gelin ve damadın, evlilik günlerinde kullanılan ve nesilden nesile aktarılan evlilik kabından şarap içmesi de bu ülkedeki evlilik gelenekleri arasında yer alıyor.

Bulgaristan'da da erkek, sevdiği kızı ailesinden istemek için en yakın arkadaşıyla kızın evine giderken, yanında mutluluk, sağlık ve zenginliği temsil eden "rakia" denilen özel bir ev viskisi ve "zdravet" adı verilen yeşil çiçeklerden küçük bir buket götürüyor. Bunun yanı sıra kıza ve babasına ufak hediyeler veriyor. Baba, evin reisi olduğundan içki ikramında bulunuyor. Damat adayını beğenir ve evliliği onaylarsa kızına dönüp 3 kez evliliğe hazır olup olmadığını soruyor ve kız (evet) derse kızın ailesi de erkeğin ailesine hediyeler yolluyor.

Düğünden önceki Perşembe günü hamur ve mayanın karıştırılmasıyla özel bir ekmek yapılıyor ve bu ekmek yeni ailenin oluşumunu sembolize ediyor. Düğünde ise gelin, içinde bozuk para, çiğ yumurta ve buğday bulunan bir tabağı arkasına bakmadan başının üzerinden geriye doğru atıyor. Tabak ne kadar küçük parçalara ayrılırsa o kadar iyi olacağı düşünülüyor. Ayrıca gelin ile damada somun ekmeği veriliyor. Hangisi bu ekmekten daha büyük parça koparırsa evde onun sözünün geçeceğine inanılıyor.
Yayın tarihi: 30.04.2009
3331
dahafazlası
YORUMLAR

herşeyin hayırlsısı olsun ben sözümün arkasındayım

ayten çakmak 26.06.2009 10:46:08

PAZAR GÜNÜ NASIL GEÇİCEK BİLMİYORUM P.TESİNİ İPLE ÇEKİCEM İNŞALLAH CANIM AŞKIM

AYTEN ÇAKMAK 16.05.2009 13:31:52

CANIIIM BEN ÇIKIYORUM ÇOCUKLARLA BULUŞUCAM BUNU SÖYLEMEK İSTEMİYORUM AMA P.TESİ GÖRÜŞÜRÜZ YARIN ÜZGÜNÜM GİREMİYCEM SENİ ÇOOOOOOOK SEVDİĞİMİ HİÇ Bİ ZAMANDAN AKLINDAN ÇIKARMA ALLAHA EMANET OL

AYTEN ÇAKMAK 16.05.2009 13:31:12

AŞKIIIIIIIIIIIIIIIM CANIIIIIIIIIIIIIIM BİRTANEM HAYATIM YAŞAMA SEBEBİM KALBİM ÖMRÜM NEŞEM MUTLULUĞUM KADERİM VAZGEÇİLMEZİM HAYATIMIN ANLAMI DAHA SAYSAM BİTMEZ SADECE BAN GÜVENMENİ İSTİYORUM

AYTEN ÇAKMAK 16.05.2009 13:29:43

AŞKIM HAYAT GERÇEKTEN KISA İNSAN NEDEN MUTLU HUZURLU SEVDİĞİYLE YAŞAMAK VARKEN YANİ ZORLAŞTIRMAK NEDEN ZANNETMİYORUM PROBLEM ÇIKMIYCAKTIR MEVLA O KADAR DUALARIMIZI KARŞILIKSIZ BIRAKMAZ

AYTEN ÇAKMAK 16.05.2009 13:28:14

MERAK ETME İNŞALLAH HİÇ SORUN ÇIKMIYCAK ÇÜNKÜ BEN İSTİYORUM SENİ ALLAHTA İSTEDİKTEN SONRA HİÇ SORUN OLMUYCAĞINA İNANIYORUM HAYIRLISI OLSUN

AYTEN ÇAKMAK 16.05.2009 13:23:10

çok garip ve bize göre gülünç gelen gelenekler aslında bizim örf ve adetlerimizde de başka etnik gruplara göre saçma gelebilir belki ama okurken gerçekten çok komik ve garip geldi bana doğrusu

dido119 15.05.2009 13:57:24

öncelikle haberin başlığı bana çok itici geldi. ilginç derken herkesin kendince örf ve adeti var. bunu ilginç olarak isimlendirmek kabaca bir tabir. bu adetleri sorgulamak sanırım bize düşmez.

kenan 11.05.2009 17:36:07

çinlilere teprikler walla nüfus tavan yapmış ayrıca her ülkede farklı oluyo bunlar bizdede batı doğu bi başka

murat 11.05.2009 16:19:12

çinlileri kutlamak lazım.bilimsel değerlendirmeyle yaptıkları evlilik bir hayli işe yaramış.nüfusu tavan yapmış:))

efsun 11.05.2009 14:46:02
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.