"Görücü usulü" nün modern yorumu!

"Görücü usulü" nün modern yorumu!

Geçmişin görücü usulü evlilik anlayışı, internetle beraber modern çağa ayak uyduruyor. Karakterinize ve isteklerinize göre, size en uygun kişiyi bulan bilimsel evlilik sitesi beyaz atlı prensinizi bulmanız mümkün!

Güncellenme tarihi:
"Görücü usulü" nün modern yorumu!
Hızla değişen bir dünyada hiçbir şey eskisi gibi kalmıyor. Gelişen teknolojiyle birlikte yaşam stilimizin de buna ayak uydurması kaçınılmaz. Bunu, cep telefonu örneğinden yola çıkarak da anlayabiliriz: 15 yıl önce çok az kişi cep telefonuna sahipti. Bugün tuvaleti olmayan köy evlerinde insanlar adeta cep telefonsuz yaşayamıyor. Dün karşı olduğumuz şeylerle ilgili algılarımız değişip, yenilenen dünyada var olmaya çalışırken değişim hız kesmiyor ve tüm yargılarımızı tekrar gözden geçirme gereği duyabiliyoruz.

Bu yargılardan ikisi bugünkü gündemimiz.

Birincisi; "bu kadar çok boşanan varken evlenmek hiç akıllıca değil."

İkincisi; "internetten eş bulmak güvenli olmaz."

Yıllardır çiftlere evlilik terapisi veren Psikiyatrist Doç. Dr. Armağan Samancı'yla yaptığımız röportajdan sonra, "kesin doğru" dediğiniz bu yargıları tekrar gözden geçirme ihtiyacı duyabilirsiniz.

"EVLİLİK 15-20 YIL SONRA ÇOK DAHA FAZLA MODA OLACAK!"

Neden mi evlilik daha popüler olacak? İşte cevabı: "Dünyadaki rakamlara bakarsanız evlilik sayıları artıyor. Ben bu konuda yıllardır şunu iddia ediyorum; bence evlilik en sağlam kurum. Dünyada krallıklar yıkılıyor, yönetimler değişiyor ama tarihsel olarak Roma döneminden beri, bu formatta devam eden tek kurumsal yapı evlilik ve eminim ben ölene kadar da bu kurumsal yapı dünyadaki birçok değişime rağmen ayakta duracak.

Ama şöyle bir durum da var; ülkemizde eğitimli grup insan daha geç evleniyor ve metropolleşmeyle birlikte sosyal olarak tanışma imkânları azalıyor. Bunun yanı sıra beklentiler arttı ve olumsuz durumların abartılmasıyla "bütün çiftler boşanır, her erkek aldatır" gibi bazı yargılar yerleşti. Şu an evlenmeyen bu grup güvensizlikleriyle, korkularıyla yaşayıp evliliğe sıcak bakmıyorlar. Ama ilerleyen yıllarda, evlenmeden 40'lı yaşlara gelen bu jenerasyon, evliliğin o destek sağlayan yapısının ihtiyacını hissedecek ve "biz evlenmedik şunlar eksik kaldı" şeklinde deneyimlerini aktarmaya başlayacak. Bunları fark eden genç jenerasyon da eksik olanı arayacak ve evliliğe daha sıcak bakacak."

Doğru evliliğin matematiği

Geçmişten günümüze dek önemini sürdüren evlilik konusunda bu kadar talep varken insanın aklına gelen bir başka soru, "peki o zaman neden boşanma oranları bu kadar çok?" olabilir. Bu soruya www.evlilik merkezi.com sitesinin evlilik danışmanı da olan Doç. Dr. Armağan Sabancı'nın cevabı doğru evliliğin matematiğini çözmek oluyor.

"İnsanlar bir takım kriterlerle evleniyorlar: Düzgün insan, para kazanan insan... Bunlar normal evlilik kriterleri ve birçok insanın aradığı şeyler. Ama bizler çalışma hayatımız boyunca, evlilik öncesi ve evlilik sonrası yani boşanan çiftleri gördüğümüz için, bazı dataların gerçekten iyi evliliği belirlediğini, birtakım dataların da kötü evliliği belirlediğini görüyoruz. Bu sayede sadece benim değil, bu alanda çalışan psikiyatrist, psikoterapist arkadaşların da kafasında doğru evliliğin matematiğine dair böyle bir modelleme oluşuyor.

Akıllı eşleştirme sistemiyle "bay/bayan doğru"yu buluyoruz!

Biz sitede tüm bu özelliklerin yanı sıra kültürel olarak da farklılıkların içine katıldığı, ilişkinin gidebilirliğini, uyum derecesini ölçen birtakım faktörlerin bir araya geldiği, akıllı eşleştirme dediğimiz bu sistemi kullanıyoruz. Akıllı eşleştirme sisteminde, akıllı molekül dediğimiz geri planda çalışan birçok veri var. Sitede ayrıntılı sorularla nasıl bir karakterde olduğunuz belirleniyor, karakter analiz raporu sunuluyor. Bununla birlikte sizin kriterleriniz belirleniyor, örneğin, belli bir bölge ya da belli bir yaş veya gelir seviyesine dair tercihler olabilir. Bütün bunlar belirledikten sonra, akıllı eşleştirme dediğimiz veri tabanında bir çalışma yapılıyor ve hem sizin kriterleriniz hem de karşı tarafın kriterleri birleştiği zaman, size tanışabileceğiniz eş adayları sunuluyor.

Görücü usulü evliliğin modern yorumu >>>>>>>

Yayın tarihi: 29.10.2009
8823
YORUMLAR

küçücüktüm daha istemeye geldiklerinde

mahmuriye gözlüklü 17.11.2011 22:26:49

bencede evlilik gıderek azalıyor çunku calışan bırcok kadın ekonomik özgurlugunu kazanınca evlilik ıkıncı plana atılıyor.ve zaten güvenilir erkek sayısıda cok az benim fıkrimce;

sude ekin 30.10.2009 21:12:15

Evlilik kutsal birşeydir ama ne yazık ki artık devir eskisi gibi değil.İnsanlar artık evliliğe sıcak bakmıyorlar.Evlenmek isteyenler genellikle artık yaşlılık çağına yaklaşmış insanlar.Sadece ülkemizde böyle değil,dünya genelinde de böyle.Bence ilerde evlilikler daha popüler olmayacak.Aksine daha da azalacak.Ekonomik krizler,savaşlar veya toplumsal başka etkenler artık evlilik olayını iyice azaltacak..İnsanlar evlilik yerine,evli gibi ama sevgili hayatı yaşayacaklar.Görünen köy klavuz istemez,benden söylemesi :)

Alper 29.10.2009 12:16:12
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.