Evlilik sözleşmesi nedir?

Evlilik sözleşmesi nedir?

Sizlerden gelen soruların büyük çoğunluğu eşler arasında mal paylaşımı... Henüz toplumumuzda yeterince bilinmeyen evlilik sözleşmelerine ilişkin merak edilenleri Avukatımız Semra Yener yazdı.

Güncellenme tarihi:
Evlilik sözleşmesi nedir?

Avukat Semra Yener "Mal Paylaşımı" konusunu hazırladı...

EVLENİRSEM MAL VARLIĞIM TEHLİKEDE Mİ, KENDİMİ NASIL GARANTİYE ALIRIM, EVLİLİK SÖZLEŞMESİ (MAL REJİMİ SÖZLEŞMELERİ) NEDİR ?

Eşlerin evlenme öncesinde yada evlendikten sonra sahip oldukları veya olacakları malların mülkiyet ve yönetiminin karı kocadan hangisine ait olacağı, bu malları kimin kullanacağı, sözkonusu mallardan ve bu malların gelirlerinden karı kocadan hangisinin, hangi oranda yararlanacağı, mallardan kaynaklanan sorunların hangi oranda kime ait olacağı ve evliliğin sona erdiği durumlarda malların nasıl paylaşılacağı gibi hususlar Yeni Medeni Kanunumuzda "mal rejimi sözleşmeleri" diğer adı ile "evlilik sözleşmeleri" ile çözüme kavuşmaktadır. Taraflar yasal sınırlar içinde bu sözleşmelerle endişelerini giderecek çözümler yaratabilme imkanına sahiptir.

1) Medeni kanunumuzda mal rejimi- Evlilik sözleşmesi çeşitleri;

• Edinilmiş Mallara Katılma (yasal rejim)

• Mal Ayrılığı

• Paylaşmalı Mal Ayrılığı

• Mal Ortaklığı' dır.

2) Mal rejimi sözleşmesi

Evlilik sözleşmesi evlenmeden önce veya sonra yapılabilir.

Taraflar istedikleri mal rejimini kanunda yazılı sınırlar içinde seçebilir, kaldırabilir, değiştirebilirler.

Evlilik sözleşmesi karı kocanın rızasına dayanan, kanunda düzenlenmiş bir çeşit Aile Hukuku Sözleşmesi'dir.

3) Mal rejimi sözleşmesi- Evlilik sözleşmesi ayırt etme gücüne (temyiz kudretine) sahip olanlar tarafından yapılabilir.

Küçükler ve mahcurlar (kısıtlılar) bakımından velinin, vasinin (yasal temsilcinin) izni alınması gerekir.

4) Mal rejimi sözleşmesi- Evlilik sözleşmesi geçerli olması için resmi şekilde (noterde) yapılmalıdır.

Sözleşme noter tarafından resen düzenleme şeklinde yapılır. Sözleşmenin yapılması gibi, değiştirilmesi ,ortadan kaldırılmasıda aynı şekle tabi olur.

5) Eşler evlilik sözleşmesi yapmak zorunda değillerdir. Ancak, bu takdirde, eşler arasında yasal rejim olan "edinilmiş mallara katılma rejimi" geçerli olacaktır.

Edinilmiş mallara katılma rejimi, edinilmiş mallar ile eşlerden her birinin kişisel mallarını kapsar. Eşlerin aşağıda yer alan nitelikteki "edinilmiş mallar"ı eşler arasında yarı yarıya eşit olarak paylaştırılacak demektir.

• Çalışmaları karşılığı maaş, ücret vs.

• Sosyal güvenlik kuruluşları ödemeleri,

• Çalışma gücü kaybı nedeniyle ödenen tazminatlar

• Kişisel malların gelirleri (örneğin kira, faiz gelirleri vb.) Eşler, mal rejimi sözleşmesiyle kişisel malların gelirlerinin edinilmiş mallara dahil olmayacağını da kararlaştırabilirler.

• Edinilmiş malların yerine geçen değerler.Evlilik sözleşmesi yapılmazsa mal paylaşımı nasıl olur? >>>>>

Eşinizle evlilik sözleşmesi yapar mıydınız? TARTIŞIN!


6) Yasal rejim olan "edinilmiş mallara katılma rejimi" dışında Evlilik Sözleşmesi çeşitleri:

A. Mal ayrılığı

Eşlerden herbiri kendi mal varlığı üzerinde yönetim, yararlanma ve tasarruf hakkını korur. Diğer eşin mal varlığı üçüncü bir kimsenin mal varlığı gibidir. Eşlerin bir birlerinin mal varlıklarına müdahale etme yetkileri yoktur ve eşlerden herbiri kendi borçlarından bütün mal varlığı ile sorumlu olacaktır.

B. Paylaşmalı mal ayrılığı

Paylaşmalı mal ayrılığı, eşler arasında bu yönde bir sözleşmenin imzalanmasından sonra edinilmiş olup, ailenin ortak kullanım ve yararlanmasına özgülenmiş mallar ile ailenin ekonomik geleceğini güvence altına almaya yönelik yatırımlar ve bunların yerine geçen değerlerin, mal rejiminin sona ermesi halinde, eşler arasında eşit olarak paylaştırılmasını esas alan bir mal rejimidir.

Bu mal rejiminde eşlerden her biri, yasal sınırlar içerisinde kendi malvarlığı üzerinde yönetim, yararlanma ve tasarruf haklarını korur.

Eşlerden hangisine ait olduğu ispatlanamayan mallar paylı mülkiyette sayılacak ve paylı mülke ilişkin yasa maddeleri uygulanacaktır. Eşlerden herbiri kendi borçlarından bütün mal varlığı ile sorumlu olacaktır.

C. Mal ortaklığı

Ortaklığa giren malların mülkiyetine eşlerin elbirliği ile (iştirak halinde) sahip oldukları bir mal rejimidir. Ortaklık malları ile eşlerin kişisel mallarını kapsar.

- Genel mal Ortaklığı:

Eşler ortaklık mallarına bölünmemiş bir bütün olarak sahip olurlar.Eşlerin kanun gereğince kişisel mal sayılanlar dışındaki malları ile gelirleri ortaklık mallarını oluşturur.

- Sınırlı mal ortaklığı:

Eşler yapacakları mal rejimi sözleşmesiyle sınırlı mal ortaklığı rejimine ilişkin bir ortaklık çeşidi belirleyebilirler.Sınırlı mal ortaklığı da kendi içerisinde ikiye ayrılır:

a) Edinilmiş mallarda ortaklık: Eşler mal rejimi sözleşmesiyle sadece evlilik birliği süresince edinilmiş mallarda ortaklık kabul etmişlerse, bu edinilmiş mallarla sınırlı mal ortaklığıdır.

b) Diğer mal ortaklıkları: Eşlerin mal rejimi sözleşmesiyle belirli mal varlığı türlerini, özellikle taşınmaz malları ortaklık dışında tutmalarıdır.

7) Mal rejimi - Evlilik sözleşmelerinin sona ermesi.

Mal rejimi, eşlerden birinin ölümü veya başka bir mal rejiminin kabulüyle sona erer.

Mahkemece evliliğin iptal veya boşanma sebebiyle sona erdirilmesine veya mal ayrılığına geçilmesine karar verilmesi hallerinde, mal rejimi dava tarihinden geçerli olmak üzere sona erer.


Eşinizle evlilik sözleşmesi yapar mıydınız? TARTIŞIN!

Avukat Semra Yener tarafından hazırlanmıştır.

Yayın tarihi: 30.03.2009
91751
YORUMLAR

evlenmeden önce kazanilmis olan mal varligina evlilik öncesi sözlesme yapilmamissa evlenipte ayrilik olursa bu önceki mal varligina es ortak olabiliyormu...

nurcan akel 01.01.2012 02:58:21

evlilik arifesindeyim sevdiğim kişiye sonsuz bir güven besliyorum.evlilik akdi beraber yaşayacağım kişiye sanki;(sana güvenmiyorum,)demek gibi birşey.AMA bende evlilik sözleşmesi yapacağım..

aksema 05.09.2011 21:16:51

EVLENMEDEN önce noterden mal rejimi sözleşmesi yaptk. evlendikten sonra alınan mallara katılma hakkım varmı?Evlenmeden önce alınmış mallaramı katılım olmuyor. Ben haklarımı öğrenmek istiyorum.Mal konusunda madurmuyum.

NURAY DENİZ 26.08.2011 15:05:23

benim size bir sorum olacak. evlenmeden önceedinilen mallara sözleşme yapmadan boşanılırsa eş ortak olabiliyrmu. teşekkerederim.

gonca şahin 19.08.2011 21:35:28

sahli elif

elif çetin 18.08.2011 21:43:27

ekrem ilayda

ilayda süzre 18.08.2011 21:42:35

taylan meltem kara

meltem kara 18.08.2011 21:41:21

emre dilek marangoz

dilek marangoz 18.08.2011 21:40:11

ben eşimden boşandım 3 cocugum var madı durumum yok bir bayanla imam nikahlı yaşıyorum fakan onunda ikicocugu var 1 oglu var iyide konuşsan kötüde konuşsan cocuga aşlırı düşgünlügünden ikide bir evi terk etmeye kalkıyor resmi nikah istiyor yapacagım ama korkuyorum 2 ayda kac defe avi terkedecek olmuş eften püften sebeplerle ilerde anlaşamadıgımız zaman hiç yorulmadan boşanma anlaşması varmı cok merak ediyorum

serdar gök 11.08.2011 14:40:24

benbe evlilik sözleşmesi mükemmel bişey herkes yapmalı biz insan hep işlimiz bitene kadarızdır

özdem 13.06.2011 14:55:58
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.