Çalışanların boşanma oranı daha yüksek!

Çalışanların boşanma oranı daha yüksek!

Evlilik sezonu başladı. Evlenen çok sayıda çift kadar, ne yazık ki boşanan çiftler de gündelik yaşamlarımızı meşgul edebiliyor. DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü evliliklerin tatmin edici olup olmayacağını önceden bilebilmek, aileyi güçlendirmek, evli olmayan çiftleri evliliğe hazırlamak, müdahaleler geliştirebilmek amacıyla bir proje geliştirdi.

Güncellenme tarihi:
Çalışanların boşanma oranı daha yüksek!

EVLİLİĞE HAZIRLIK PROJESİ

Bu proje ile, kısaca çiftler arasındaki yaşanan sorunlar en aza indirgenmeye çalışılıyor ve çiftlerin doyum sağlayacakları bir beraberlik ve aile yaşamı hedefleniyor.


Evlenme kararı verildikten ve nikah tarihi alındıktan hemen sonra, çok yoğun ve insanları çok yoran bir süreç yaşanıyor. Bu sürecin keyifli bir deneyim olarak algılanması gerekirken, ne yazık ki tahmin edildiği gibi olmayabiliyor. Çatışmalar, anlaşmazlıklar, ailelerin devreye girmesi ve yaşanan sıkıntılar.

DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü, evliliklerin tatmin edici olup olmayacağını önceden bilebilmek, aileyi güçlendirmek, evli olmayan çiftleri evliliğe hazırlamak, terapi ile ilgili ve eğitime yönelik müdahaleler geliştirebilmek amacıyla "Evliliğe Hazırlık" adıyla bir proje geliştirdi.

Proje ile çiftler arasında yaşanan sorunlar en aza indirgenmeye çalışılıyor ve çiftlerin doyum sağlayacakları bir beraberlik ve aile yaşamı ya da sorunların tamamen ortadan kaldırılması hedefleniyor. DBE ayrıca evlilik üzerine gerçekleştirdiği araştırması ile de çarpıcı sonuçlar ortaya çıkarıyor.

TNS Piar Araştırma Şirketi'nin yaptığı araştırmanın sonuçları bilinen birçok doğruyu değiştiriyor. DBE uzmanlarının yorumladığı araştırma sonuçlarına göre;

* Eğitim seviyesi yükseldikçe boşanma oranı artış gösteriyor

* Çalışan grup üzerinde de boşanma oranı daha yüksek

* Araştırma ayrıca aylık gelir miktarı arttıkça boşanma eğiliminin de artığını gösteriyor

* Yaşamının çoğunu büyük şehirlerde geçirmiş olanlar içinde boşanma oranının daha yüksek, anne-babası boşanmış olan ailelerin çocuklarının da boşanma olasılığının arttığı görülüyor.Evliliğe hazırlanırken neler yapmak gerekiyor?

DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü Kurucu Başkanı Psikolog Emre Konuk, evlilik sürecinde evlenme kararı alan iki gencin önemli bir dizi karar daha almış olmaları gerektiğini belirterek, "Başta bu soruların yanıtları belirlenirse, hayat daha kolay geçiyor" dedi.

Konuk, DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü'nün belirlemelerden, ölçümlerden hareketle geleceği bir anlamda garantiye almak için geliştirdikleri protokol-müdahale programına Evliliğe Hazırlık projesi adını verdiklerini belirtti. Konuk, Evliliğe Hazırlık Projesi'nin İDE Değerlendirme Paketi ve İDE Müdahale Paketi olmak üzere 2 ayrı çalışmadan oluştuğunun da altını çizdi.

İDE Değerlendirme Paketi Projesi'nin gerek çift terapisi, gerekse evlilik öncesi danışmanlık söz konusu olduğunda, çifte ve ilişkilerine dair önemli bilgiler sunarak, ilişkinin değerlendirilmesine, terapinin odaklanması gereken hedeflerin belirlenmesine ve terapi planının yapılmasına yardımcı olmayı hedeflediğini belirten Konuk, "Çiftlerin ilişki uyumunu ve kişilik özelliklerini ölçen iki farklı ölçme aracından oluşan İDE (İlişki Değerlendirme Envanteri) Envanter Bataryası, Türk kültür yapısına uygun olarak geliştirilmiş; geçerlilik, güvenilirlik ve norm çalışmaları da DBE tarafından tamamlanmıştır" açıklamasında bulundu.

İDE Müdahale Paketi'nin de Proje Yöneticisi olan Konuk, "İDE Müdahale Paketi Projesi, evli ve evli olmayan çiftlerle çalışan profesyonellere yönelik, çift terapisinde ve evlilik öncesi danışmanlıkta kullanabilecekleri çeşitli yöntem ve tekniklerin geliştirilmesini ve entegre edilmesini amaçlıyor.

İDE Müdahale Paketi, İDE Değerlendirme Bataryası'ndan elde edilen bilgiler ışığında terapistin, çift ile işbirliği içerisinde oluşturacağı terapi planına zemin hazırlama ve süreci yapılandırmaya ilişkin bir yol haritası çiziyor. Bu noktada her çift kendi içerisinde güçlü ve geliştirilmesi gereken yönler açısından değerlendirilir ve çifte özgü, onların ihtiyaçlarına uygun, çifte özel bir terapi planı yapmaya izin veren, terapiste esneklik sağlayan bir model olarak yapılandırıldı" açıklamasında bulundu.


Emre Konuk projenin faydalarını da şu şekilde özetledi:

- Evlenmeyi düşünen veya beraber yaşamayı düşünen çiftler arasındaki uyumu gösterebilmek.

- Danışan çiftlerin, uygulanan envanter sonucu, ilişkilerini güçlendirmek adına neler yapabileceklerine dair ışık tutmak

- Araştırma bazlı geliştirilen ölçme araçları ile, danışan çiftlere sağlıklı hizmet verebilmek

- Boşanmak isteyen çiftlere, sağlıklı bilgiler sunarak, kararlarını tekrar gözden geçirmelerini sağlamak

- Boşanmış olan çiftler için ise, kendilerini daha iyi tanımalarını sağlayarak, elde edilen bilgiler sonucundaki faktörleri göz önünde bulundurarak, daha sağlıklı ilişki için neler yapabileceklerine dair fikir elde etmelerini sağlamak.

Yayın tarihi: 15.06.2011
9203
dahafazlası
YORUMLAR

feminist falan değilim ama ulkemizde ki erkeklerde fazlasıyla bi değişme söz konusu eskiler anlatırdı ya adam gibi adam kalmadı..eskiden bir adamın yanındaki kadına laf atıldıgında bayana, kavga cıkarmış şimdi adamın yanında eşine laf atıyolar adam gurur duyuyor......kadınlar cok haksızlığa ugruyor buyuzden her kadın calışmalı ayakları yere basmalı eşine muhtac olmamalı.fazlada cocuk yapmamalı sonra boşanıyolar cocuklara anneler bakıyo babalar tııs.............cekmiceksin seni üzen adamı atın gitsin :)

pelin 16.06.2011 22:46:01

merhabalar bu yasadığımız hayat sartların da tek maaşla hayatımızı sürdürmek kolay mı kaldıki 2 maaşla bile zor geçinilen ülkemizde neden olaylara tek taraflı bakılıyor neden kadın evde oturmak zorunda neden kadın hep bir şeyler yapmak zorunda evlilik iki taraflı yaşanan bir ilişki değil mi neden kadın bu ilişkiyi en iyi şekilde yürütmek zorunda fedakarlık yapmak zorunda erkekte sorumluluklarını eşit şekilde yerine getirip hayatı paylaşsa kadını köle yada kendisine itaat etmek zorunda olan biri olarak görmese gerçekten evlilikler sevgi ve saygıyı bitirmeden güzel bir şekilde yürür

handan yazıcı 16.06.2011 22:44:21

ÇIRAKLIK DÖNEMİ BİTTİ ŞİMDİ KADINLAR DAHA USTA NE BEKLİYODUNUZ OLMASI GEREKEN BU

MELİH 16.06.2011 19:48:13

Çok doğal bir gelişme çünkü katlanmak zorunda kalmıyorlar yani çaresiz değiller. Bitmeyen evliliklerde ki herkesin mutlu olduğunu sananlar var mı ???

Süreyya Yücetaş 16.06.2011 11:02:17

Ustalık döneminde tüm kadınlar eveeeee

Ahmet 16.06.2011 10:39:08

kardeşim zaten bay bayan çalışıyorlarsa ikiside akşam eve iş stresiyle gelecek kim kimi sakinleştirecek ama bayan çalışmasa adam akşam eve geldiğinde güleryüzle hoşgeldin beyim dese adamın iş stresini alsa iyi olmazmı

bilmem 16.06.2011 07:36:28
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.