Benimle 'iki yıllığına' evlenir misin?

Benimle 'iki yıllığına' evlenir misin?

Meksika'da yeni bir yasa tasarısı gündeme geldi. Tasarıya göre çiftler evlenecek, iki sene sonra tamam mı devam mı diye sorulacak! Tamam diyen çiftlerin evliliği boşanmaya gerek kalmadan iptal olacak. Bakalım Türkiye'de benzer bir uygulama nasıl olur?

Güncellenme tarihi:
Benimle 'iki yıllığına' evlenir misin?
Meksika'nın başkenti Meksiko'da geçtiğimiz hafta Federal Bölge Meclisi'ne bir yasa tasarısı sunuldu. Tasarı onaylanırsa çiftler "iki yıllığına" evlenebilecekler. İki yılın sonunda "Tamam mı, devam mı?" sorusu gündeme gelecek.

2 yıl sonra "Tamam mı, devam mı?"

"Tamam" diyenlerin evlilikleri herhangi bir boşanma davasına gerek olmadan kendiliğinden bitmiş olacak. Geçtiğimiz yıllarda benzer bir uygulama fikri Türkiye'nin de gündemini meşgul etmişti.

Tartışmanın başını çeken Hülya Avşar, evlilik kontratının belirli aralıklarla yenilenmesi gerektiğini savunmuştu. Konu hakkındaki fikirlerinin değişip değişmediğini öğrenmek için kendisine ulaşıp Meksika'daki yasa tasarısından bahsettik. Avşar'ın cevabı şöyle oldu: "Aklın yolu bir! Evliliklerin heyacanını yitirmemesi için aklıma gelen tek formül bu." Konuyla ilgili görüştüğümüz uzmanlar ise bu modelin işe yaramayacağını ancak kutsal diye bunca yıldır tartışmaya açılmayan evlilik kurumunun artık her şeyiyle sorgulanması ve her çözüm önerisinin değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyor.

UZMANLAR NE DİYOR...

"Bu 'Çoraplarınızı eskimeden atın' demektir"

(Prof. Dr. Mehmet Sungur Marmara Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı)

* Bu yasanın getirdiği en önemli yenilik evlilik kurumunu tartışmaya açıyor olması. Yeni gelişen gereksinmeler ışığında kurumun gözden geçirilmesi için farklı arayışlar son derece doğal. Ancak bu yasa boşanma oranlarını azaltmaz.

* İronik bir durum çıkar ortaya. Eskiden "Ölüm bizi ayırana dek..." denirdi, şimdi "Kontrat bitene dek..." mi denecek?

* Bir kampanya vardı eskiden; "Eskimiş çoraplarınızı atın." Bu yasa ne diyor; "Eskimesine gerek kalmadan atın."

* Ne kadar çok yatırım yaparsanız ilişkiden kopma olasılığınız o kadar azalır. Ama bu durumda çiftler nasılsa bitecek diye yatırım yapmaktan kaçınır.


"Kadın bu modelde çocuk doğurma cesaretini bulamaz"

(Kezban Hatemi Gülben Ergen, Sibel Can ve Cem Hakko'nun avukatı)

* Süreli evlilik Meksika icadı değildir. İslamın Şii mezhebinde Nisa Suresi'nin (4. Sure)
24. ayetinde"Mut'a nikahı"nın düzenlendiği görüşü öteden beri vardır. Ayrıca Bertrand Russell'ın da uzun süren üniversite tahsil dönemleri boyunca kız ve erkek öğrencilerin arasındaki ilişkilerin ahlakiliğini sağlamak için teklif ettiği bir "talebe evliliği süreli nikah modeli" de vardır.

* Bütün evliliklerin iki yıllık süreye bağlanması ve iki yıllık süre sonunda yenilenme aranması doğru bir düzenleme değildir. İki yıllık bir dönem içinde başlayan evlilikte kadın eş, babalı büyütme arzusunda olduğu çocuğu dünyaya getirme cesaretini kendinde bulamayacaktır.

* Bu model iş yükünü de azaltmaz. Çocuk dünyaya getirilirse de velayeti dolayısıyla ister istemez olayların büyük çoğunluğunda ihtilaf çıkacaktır. Bu ihtilaflar da yine mahkeme önüne gidecektir.

Yayın tarihi: 10.10.2011
22132
dahafazlası
YORUMLAR

toplumdaki refahı arttırın boşanmaların önüne geçmek istiyorsanız böyle ıvız zıvır şeylerle gelmeyin!

saian 05.12.2011 18:59:09

NİŞANLI OLDUĞUNUZDA BİLE YASAL HAKLARINIZ VARMIŞ,MEDENİ KANUNUMUZDA..BENCE İKİ İNSAN EVLİLİK BERABERLİĞİ OLMASA DA BİR ARADAYKEN BİLE YASAL HAKLARI OLMALI..

HERA 18.10.2011 16:46:48

madem ıkı yıllıgına yapılan bır evlılık se neden evlenırlerkı normal flort ılıskısıne devam etsınler bu sadece cıftler arasında cınsel ılıskıyı yasallastırmaktan baska bırsey degıl yorum tyapan bır arkaasıma katılıyorum. o zman kımse cozuk sahıbı olmak ısemez bırlıkte yatırım yapamazlar onunu goremedıklerı için herkes kendı hayatını yasamaya devam eder sorumluluk kabul etmezler unı de ev de beraber yasamak gıbı bırsey olur ilişkı ask degıl cıkar ılıskısı halıne doner pekı dıyelım kı kabul edıldı 2 yıl sonra da ayrıldılar o kadar genc kız ne olcak toplumun bakıs acısı hala ona normal mı olur

selen 13.10.2011 09:32:16

bence harika birşey.böyle olunca çiftler birbirlerine emek verir,garanti gözüyle bakmaz boşanmalarda azalır...

nadin 11.10.2011 14:45:35

Zaten evlilik kurumu yeni medeni yasa ile şirkete dönüştürüldü.Önce şirketin feshi(boşanma) sonrasında mal tasfiyesi.Böyle bir kurumu kutsal olarak nitelendiriyorsak hala bütün şirketleri(Anonim, limited vs) ayırmadan kutsal gözüyle mi bakacağız.Yoksa Ticaret Kanunundaki yenilenme ile buna zemin mi hazırlanıyor.Annelerimiz döneminde para ön planda olmadığı için bu kurum gerçek kimliğini koruyabilmişti ve kadına sygı vardı.Şimdi ne kadar el atılı, müdahale edilirsa işin cılkı çıkıyor.

Türkan Yılmaz 11.10.2011 14:31:05

bir bayanım ve çok mantıklı olduğunu düşünüyorum

Merve Akdeniz 11.10.2011 11:31:56

burada verilen ÇORAP örneği kötü benzetme, eskimeden atın...eşler yaşama birbirlerini eskitmek içinmi başlıyorlar. Garip bir düşünce. Yaşamın devamı sevgiyle saygıyla yürümek diye düşünüyordum..Birlikteliğin yıl ve zaman sınırı olmasını saygıyla karşılamıyorum insanlarımız varolan birlikteliklerini nasıl bırakır kaçarım diye düşünürken bu önerge böyle düşünenlere inanılmaz fırsat doğuracak..Bİr yastık kalmadı artık. yasdıklar bölündü birliktelikler bölündü kardeşlik bölündü üzücüde olsa modern denilen yaşamın biz insanlara kötü kalıntıları.....

şükran 11.10.2011 10:54:17

zaten herkes ewlenmeden de birbirini cinsel anlamda her konuda test ediyor ...insanlar sadece cinselliği özgurce yaşayabilmek için evlenmiyor ..ewliliğin kurumunun :) ne anlatılmak istendiğinin farkına varılmalı 60-70 sene mutlu yaşamaya calışmış birbirlerine sabretmiş sevmekten vazgecmemiş cabuk sıkılamış değişiklik aramamış ewli ciftlere sorulmalı bence yani bunu başarmak isteyen başarıyor topluma ewlilikler 6,aylık 2 yıllık diye empoze etmeye calışılıyor bu zihniyeti destekleyen insanlar bence zaten evlenmesin ama kimselerinde yuvalarına dahil olup EVLİLİKLERİ YIKMASINLAR

pelin 11.10.2011 10:02:42

2 yıllık ön kayıt olsun devam eden eder bitiren bitirir devam edende bi daha kaydını sildiremesin 2 yılda bi evlilik neyse sonrada hep odur bence bu model Türk erkeklerine ters gelir ama kadınlar için en iyisi

alisia 11.10.2011 07:34:36

iki değil ama 5 yıllığına bence çok mantıklı. bır ömrü, yalnış alınmış bır kararla cehenemı yaşamak zorunda kalmazsın. hem kaybetme korkusu iki tarafa da kendi hareketlerine daha dıkkatlı olmak zorunda bırakır.

sofi angel 11.10.2011 01:19:08
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.