Zevklenmenin binbir hali

Zevklenmenin binbir hali

Orgazmın yalın ama eksiksiz bir tanımını yapmak olanaklı mı? Cinsel uyarılmayla yaşanan zevkin doruğa ulaştığı, tümüyle kişisel bir deneyimdir orgazm. Bu deneyimin evrelerini çözümleyebilmek için, sayısız seksolog kafa yormuş, araştırmalar yapmıştır.

İşte seksologların yorumuyla orgazm...

Orgazmın olmazsa olmaz şartı arzu ve bunu ifade edebilme yeteneğidir. Kişi karşısındakine kendini sunabilmeli, ayrıca kendi bedeninden zevk alabilmelidir. Sağlıklı bir cinselliği olan ve aynı zamanda iyi bir duygusal eğitim görmüş olan kişi ilişkinin arzunun fark edilip ifade edildiği bu evreyi iyi yaşayabilir. Arzuları eğitmek, organizmada var olan bütün duyularla zevk duymayı öğrenmek demektir. Bize verilmiş beş duyunun her biriyle zevk duymayı bilirsek cinsel hazza ulaşabiliriz. İnsan bu beş duyusunu hayatta tutmalı ve onlardan çeşitli biçimlerde yararlanmayı bilmelidir. Ve ancak kendi bedenini seven biri her organ ve fonksiyonunu doğru zamanda ve yerli yerinde kullanabilir.

Böylesi bir duygusal ve cinsel eğitim kişiyi, değişik evrelerinin olgun bir şekilde yaşandığı sağlıklı bir ilişkiye götürebilir. Ancak genel olarak cinsel davranışlarımız gibi, orgazma yatkınlık derecemiz de psikolojik faktörlerin yanı sıra metabolizmamıza, özellikle de hormonal dengemize bağlıdır. Şu ya da bu hormonun metabolizmamızdaki ağırlığına bağlı olarak kimi insanlar için arzu evresi gündelik (ve gecelik) hayatın büyük bir bölümüyle eşanlamlı olabilir, kiminin canı haftada iki üç kere seks yapmayı çeker, kimileri içinse seks ayda bir tekrarlanacak bir törendir.
Yayın tarihi: 06.10.2006
4207
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.