Zeka için seks!

Zeka için seks!

Aşkın sağlık üzerindeki etkilerini araştıran uzmanlar, duygusal boşluğun insanı hasta ettiğini ortaya çıkardı.

Son on yılda yapılan araştırmalar, aşkın biyolojik bir mekanizma olduğunu kanıtlarken, duygusal ilişki yaşamayan insanların sık sık hastalandığı iddia edildi. Aşk ve seks üzerine yapılan araştırmalarla ilgili ünlü Fransız gazetesi L'Express'te yayımlanan bir habere göre; duygusal açıdan tatmin olmak, ilaç içmekten daha faydalı. Seks sırasında salgılanan yüksek adrenalin ise zekayı güçlendirmenin en zevkli yolu! İşte, aşkın iyileştirici gücünü kanıtlayan bilimsel araştırma sonuçları:

Nelere iyi geliyor?

* Avustralya'da 2 bin 500 erkek üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, düzenli bir cinsel hayat prostat kanseri riskini yüzde 30 oranında azaltıyor. Buna göre, haftada beş kez cinsel ilişkiye giren erkeklerin prostat kanserine yakalanma riski, düzenli seks hayatı olmayan erkeklere göre daha düşük oluyor.

* British Medical Journal'da yayımlanan bir araştırma, sağlıklı bir cinsel hayatı olan insanların şeker hastalığı ile yüksek tansiyon şikayetlerinin ve dolaşım sistemi rahatsızlıklarının azaldığını ortaya koydu, Öte yandan, seksin vücuttaki toksinleri temizleyen bir egzersiz olduğu da bilimsel olarak kanıtlandı.

* İskoçya'daki Royal Hospital of Edinburgh'da araştırmalarını sürdüren Dr. David Weeks, haftada üç kez cinsel ilişkiye girmenin, insan ömrünü ortalama 10 yıl uzattığına işaret ediyor. Cinsel ilişki sırasında beynin salgıladığı endorfin nedeniyle, seks baş ağrısına da iyi geliyor.
Yayın tarihi: 25.01.2005
1464
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.