Yaz mevsiminin seks tuzakları!

Yaz mevsiminin seks tuzakları!

Yazın sıcaklığını iyiden iyiye hissettirdiği şu günlerde, biraz olsun ferahlamak için deniz ve havuzlara akın ediyoruz. Cinsel yolla bulaşan bazı hastalıkların deniz ve havuz sefası sonucu oluşabileceğini de unutmamak gerekir.

Yaz mevsiminin seks tuzakları!
Havuzlar tehlikeli olabilir

Havuzlardan veya denizlerden en fazla bulaşan hastalığın genital mantar enfeksiyonları olduğunu söyleyen CİSED Genel Başkanı Dr. Cem Keçe; "Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan bir kısmı özellikle toplu havuzlardan yaygın olarak bulaşabiliyor. Havuz veya deniz sefasının hastanede bitmemesi için vatandaşlarımızı girilen havuzun temizliğinden emin olunması konusunda uyarıyoruz ve su sirkülâsyonu fazla olan havuzların tercih edilmesini öneriyoruz. Çünkü yeterince temizlenmeyen havuzlar ve kirlilik seviyesi yüksek sahiller tehlikeli olabilir."dedi.

Havuzdan bulaşan hastalıklar nelerdir?

Sıcak ile artan terlemenin yaz aylarında mantar üremesini kolaylaştırdığına dikkat çeken CİSED Genel Başkan Yardımcısı Psk. Gülüm Bacanak; "Havuzlardan bulaşan hastalıklar arasında genital mantar enfeksiyonları, bakteriyel vajinit, molluscum cantagiosum ve trikomonas enfeksiyonları sıklıkla görülür.

Ayrıca iyi temizlenmeyen havuzlardan tifo, hepatit A ve E, cryptosporidum, kolibasili, giardia, shigella, dizanteri ve paratifo gibi ateşli ishal yapan mikroplar, göz, kulak, burun, boğaz enfeksiyonları ile mantar, uyuz, impetigo gibi deri hastalıkları da bulaşabilir." diye belirtti.

Denizler daha güvenli

Denizde mikrop kapmanın havuzlara oranla daha zor olduğunu söyleyen CİSED Genel Sekreteri Psk. Dan. Fatma Ayrık; "Deniz suyu tuzlu olduğu için mikropların yaşaması daha zordur. Ama kirli, yüzeyi köpüklü ve yeşil görünümde olan denizlerde yüzmeyin.

Ancak havuzlara bu anlamda daha çok dikkat etmek gerekir. Çünkü havuzlar durağan sular olması nedeniyle kolaylıkla kirlenebilir ve mikrop üremesi daha kolaydır ve mikropları kontrol altına almak için hijyen kurallarına çok dikkat edilmelidir." diyerek hijyene dikkat çekti.

Islak mayo ile oturmayın, mutlaka kurulanın!

Havuzlardan veya denizden bulaşan genital enfeksiyonların bazı küçük önlemleri göz ardı etmeden kaynaklandığının altını çizen CİSED Genel Başkanı Dr. A. Cem Keçe; "Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan havuzlardan bulaşanlar daha çok ıslak mayoyla beklemek, yeterince kurulanmamak, üşümek, sık çamaşır değiştirmemek, temiz olmayan havuzların ve hijyenik olmayan tuvaletlerin kullanılması, naylondan imal edilmiş ve dar olan kıyafetlerin kullanılması ile korunmasız ilişki şeklinde genital floranın dengesinin bozulmasıyla oluşur.

Çünkü bu enfeksiyonların yerleşmesinde nem çok önemlidir. Islak ve nemli ortamlarda vücudumuzda zaten var olan ama yeterli nemi ve ıslaklığı bulamadığı için şikâyet yaratmayan mantarlar, üremelerini artırarak kaşıntı, peynir kesiği tarzında beyaz akıntı, kızarıklık, genital bölgede yanma ve tahriş hissi meydana getirirler.

Bakteriyel vajinitte ise sarı-gri veya kirli beyaz renkte kokulu akıntı ve cinsel ilişkide acıma olur. Trikomonas ise çok yoğun sarı-yeşilimsi bir akıntı yapar. Molluscum cantagiosum ise genital bölgede küçük yuvarlak siğiller oluşturur." dedi.


Yaz önerileri ve alınması gereken önlemler
Yayın tarihi: 21.06.2010
6544
dahafazlası
YORUMLAR

masustanmı yapıyorsunuz başlık ne haber ne ...

hhh 14.07.2011 00:02:34

Sırf haber okunsun diye sex'İ kullanmışsınız.Bu tatil yapan herkesin bildiği bir sağlık haberi.Böyle basit oyunları bırakın,yakışmıyor.

a.e.c 13.07.2011 14:03:45

BENCE VARYA ARKADAŞLAR KIZI YERE DÜŞÜRÜM HEMEN İŞİ BTİRİN BEN SÖYLİM

SANANE 24.06.2011 18:21:27

BENCEDE

SANANE 24.06.2011 18:19:59

bunların sex tuzagıyla ne alakası var ????

tunc koparan 17.06.2011 17:52:32
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.