Yatakta utanmıyoruz

Yatakta utanmıyoruz

Türkler cinsel sorunlarını tartışmak ve gündeme getirmekten artık utanç duymuyor. Bunun en büyük göstergesi de, Türk Androloji Derneği'nin ücretsiz 'Cinsel ve Üreme Sağlığı Danışma Hattı'nın Temmuz-Ekim ayları arasında tam 10 bin 23 kez aranması.

Türkiye'de cinsel sorunlar, geçen yıllara oranla daha rahat dile getirilir oldu. Türk Androloji Derneği'nin (0212) 267 49 49 (20 hat) numaralı ücretsiz Cinsel ve Üreme Sağlığı Danışma Hattı, sorunlarını anlatmak isteyenler tarafından kilitlendi. Temmuz-Ekim ayları arasında hattı arayan 10 bin 23 kişi, yaşadığı problemler ve tedavi alternatifleri hakkında bilgi aldı. Uzmanlar, erkeklerin cinsel problemlerini anlatırken, artık daha rahat davranmaya başladıklarını ifade ediyorlar.

Erkeklerin en büyük sorunu

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Androloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu, Türkiye'de 40 yaş üstü 3 milyon erkekte 'sertleşme' sorunu bulunduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Türk Androloji Derneği'nin yaptığı araştırmada, 'sertleşme' sorununun (Erektil Disfonksiyon-ED) bölgelere göre dağılımı da incelendi. ED, en çok yüzde 82.6 oranıyla Orta Anadolu'da görüldü. doğuda yüzde 74.7, batıda yüzde 60.1, kuzeyde yüzde 57.9, güneyde ise yüzde 40.9 oranında ED'ye rastlandı.

Eğitim düzeyi de etkili

Prof. Dr. Kadıoğlu, kentsel kesimde, kırsal kesime oranla sertleşme sorununun daha fazla görüldüğünü vurgulayarak, 'Eğitim düzeyi düşük olan ve egzersiz yapmayan grupta yüzde 71.8 oranında ED gözlemliyoruz' açıklamasını yaptı.

Cinsel sorunlar ilk kiminle konuşuluyor

Partner: yüzde 33
Doktor: yüzde 32
Arkadaş: yüzde 20
Hiçkimse: yüzde 15
Yayın tarihi: 12.11.2004
1184
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.