Yatakta mutluluğa giden yol...

Yatakta mutluluğa giden yol...

Cinsel tatminsizliğin en önemli nedenlerinden biri güvensizlik! İlişkide kişinin kendine olan özgüveni bir kez sarsıldığında; her iki taraf için de kabus dolu günler başlamış oluyor.

Güncellenme tarihi:
Kraliyet Avustralya Hekimler Yüksekokulu, Cinsel Sağlık Tıp Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Rosie King, erkek ve kadın cinselliği hakkında bilgiler verdi:

Mükemmel bir cinsel hayat için sizce 'olmazsa olmazlar' nelerdir?

Özgüven duygusu... Yaptığımız araştırmada; kadın ve erkeklerin yüzde 90'ı cinsel anlamda özgüvene sahip olmanın, kuvvetli bir ilişki için büyük önemi bulunduğunu söylüyorlar. Erkekler seksüelliklerinden, cinselliklerinden emin olmadıkları takdirde cinsel hayatlarında tatmin olamıyor ve karşısındaki kişiyi tatmin edemiyor. Erkekler cinsel anlamda kendilerine güvenirlerse, ereksiyonlarından emin olurlarsa daha sıcak, daha kuvvetli bir cinsellik yaşayabiliyor ve ilişkide başarılı oluyorlar. Cinsel tatminsizliğin en önemli faktörlerden bir tanesi güvensizliktir. Erkeklerin yüzde n1'i her zaman istedikleri ereksiyona sahip olamıyorlar. Memnun olan kadın ve erkeklerde iki kişiden biri, cinsel hayatından memnun değil!

Sizce yaşadıkları cinsellik insanlara yeterli geliyor mu?

Kadın ve erkeklerin yüzde 35'i yaşadıkları cinselliğin sıklığından memnun değiller. Yani daha fazla cinsellik yaşamak istiyorlar. ABD ve İngiltere'de cinselliğin sıklığı ayda 6 civarında. Ama cinsellikten tatmin olma oranları çok daha farklı; ABD'de yüzde 53, ama İngiltere'de eşler aynı düzeyde cinsellik yaşasalar bile oran yüzde 38'e geriliyor. Bu şunu gösteriyor; cinsel tatminsizliği getiren başka faktörler var, olay sadece sıklığa bağlanamıyor.

Erkekler için her zaman mükemmel olma baskısı sorun yaratıyor olabilir mi?

Biz buna 'performans anksiyetesi' diyoruz. Özellikle cinsel bilgi ve deneyimi yeterli olmayan kişilerde bir kez yaşanan sertleşme güçlüğünün ardından bile ortaya çıkabilen, sıklıkla geçici ve hafif olarak yaşanan bir durumdur. Kişi, her seferinde yine sertleşme sağlayamayacağı ya da sağlasa bile sürdüremeyeceği ve eşinin tatmin olmayacağı gibi takıntılarla meşgul hale geliyor. Daha cinselliği düşünmeye başladığı anda, asıl odaklandığı konu zevk almak ya da doyuma ulaşmak değil, 'başarıya ulaşmak' oluyor.

Kadınlarda da görülür mü?

Orgazm güçlüğü yaşayan ve özellikle bunu bir takıntıya dönüştüren kadınların da 'orgazma ulaşmak' ile ilgili bir çeşit performans anksiyetesi yaşadıklarını, böylece orgazma ulaşmanın daha da güç hale geldiğini gözlüyoruz. Yatağa, orgazma yani 'başarıya' ulaşmak hedefiyle giren kadının cinselliğin keyfini çıkarmak yerine 'hedefe odaklanması', orgazmını daha da güçleştiriyor. Bütün bunların ardında ise kişinin kendine olan güvensizliği oluyor.

İnsanlar cinsel hayatlarını mükemmel yapmak için çaba gösteriyor mu?

Erkeklerin en az yüzde 62'si cinsel hayatlarını iyileştirmek istiyor. Her erkekten biri de ileri düzeyde cinsel tatmini artırmak istediğini söylüyor. Erkeklerin yüzde n1'i yeterli düzeyde ereksiyona sahip olamadığını söylemişti. Ama sadece yüzde n1'i değil, erkeklerin yüzde 62'si daha fazla tatmin olmak istiyor. Arada bir boşluk var. Kadınların da yüzde n1'i daha fazla tatmin olmak istiyor. Her erkekten 3'ü bunun için tedavisi görmek istiyor, cinsel hayatlarını iyileştirecekse ilaç tedavisine hazırlar. Türkiye'de bu oran daha da fazla Türk erkeklerinin yüzde 81'i "Gerekirse ilaç bile kullanırız" diyorlar.

Cinsel Zeka Semineri'ne davetlisiniz, tıklayın!
Yayın tarihi: 20.04.2006
2313
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.