Yatakta gelenekler önde

Yatakta gelenekler önde

Uluslararası Üreme Sağlığı ve Aile Planlaması Kongresi, seksle tanışma yaşının 20'nin altına indiğini ve korunmak için hâlâ 'eski usullerin' kullanıldığını ortaya koydu.

Ankara'da yapılan Uluslararası Üreme Sağlığı ve Aile Planlaması Kongresi, Türk halkının cinsel yaşam alışkanlıklarını gözler önüne serdi. Son 10 yılın verilerine yönelik yapılan incelemelere göre, ilk cinsel deneyimini 20 yaşın altında yani ergenlik döneminde yaşayanların oranı yüzde 16'ya yükseldi. Buna karşın kadınlar arasında evlilik yaşı 19'dan 20'ye, gebeliğe karşı koruma yöntemi kullanma oranı da yüzde 63'ten yüzde 71'e çıktı. Araştırma sonuçlarına göre halkımız, korunma yöntemlerinde son derece tutucu. Yüzde 26 ile en çok rağbet gören yöntem 'geri çekme' olarak modern seçeneklere fark attı. Öte yandan, son 10 yılda, spiral kullanım oranı yüzde 18'den 20'ye, prezervatif kullanımı yüzde 6.6'dan yüzde 10.8'e, hap kullanımı yüzde 5'ten 8'e, tüp bağlanması yöntemindeki oran ise yüzde 2.7'den 5.7'ye yükseldi.

Erken başlıyorlar

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Bülent Tıraş, 15-19 yaş arası gençlerde ilk cinsel deneyimi yaşama oranının yüzde 16'ya yükseldiğine dikkat çekti. İlk cinsel deneyimin yaşanma oranı 20-25 yaş arası grupta yüzde 65 olarak belirlenirken, uzmanlar gebelik ve başta AIDS olmak üzere cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan gençleri büyük bir tehlikenin beklediği uyarısında bulundu.
Yayın tarihi: 27.04.2005
2582
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.