Vajinismusu terapi ile yenin!

Vajinismusu terapi ile yenin!

Vajinismus, kadınlarda en sık görülen cinsel işlev bozukluğudur. Günümüzde, vajinismus cinsel terapi ile tedavi edilebilen, olumlu sonuçlar almanın mümkün olduğu bir sorundur. Psikiyatri Uzmanı Dr. Dilara Karahan konuyla ilgili merak edilenlere ışık tutuyor.

Güncellenme tarihi:
Vajinismusu terapi ile yenin!
VAJİNİSMUS NEDİR?

Vaginismus, vaginaya giriş denendiğinde vaginanın dış üçte birini çevreleyen kaslarda yineleyici ya da sürekli bir biçimde istemsiz kasılmaların olmasıdır. Çoğunlukla cinsel birleşmeye olanak vermez. Kadının kendi isteği ile olmamaktadır ve kendi isteğiyle de engellenemez. Temel sorun vagen girişindeki kasların istemsiz kasılmasıdır. Ancak bazen vucudun başka bölgelerinde (alt beden, bacaklar vs) de kasılmalar görülür. Sıklıkla; bacakların kapanması, korku, bazen titreme, çarpıntı, terleme, bulantı hatta kusma, fenalık hissi ve ağlama gibi belirtiler de eşlik edebilir.

VAJİNİSMUS TEK TİP OLARAK MI GÖRÜLÜR?

İki tür vajinismusa rastlanmaktadır. Primer vajinismus da ilk cinsel deneyim yaşanamamaktadır. Sekonder vajinismuslarda ise cinsel deneyim yaşanmış aradan belirli bir süre geçtikten sonra kadının tecavüze uğraması veya eşinin/ partnerinin aldatması ile ortaya çıkabilecek eşi/partneri reddetme durumunda ortaya çıkabilir. Ülkemizde büyük çoğunlukla ilk tür yani primer vajinismus vakaları görülür.

VAJİNİSMUS NASIL ORTAYA ÇIKAR?

Kadının ilk cinsel ilişkisinde cinsel birleşme denendiğinde ortaya çıkar. Bazen jinekolojik muayene esnasında spekulum kullanımı ya da vaginal muayene yapılacağı zaman kasılmaların olmasıyla da ortaya çıkabilir.

VAJİNİSMUSA RASTLANMA SIKLIĞI NEDİR?

Toplumumuzda cinselliği konuşmanın zor olduğu düşünüldüğünde, bu konudaki saha araştırmalarının ne denli yetersiz olduğu anlaşılabilir. Toplumdaki yaygınlığı tam olarak bilinmemektedir.
Vajinismusun kadınlarda en sık görülen cinsel işlev bozukluğu olduğu söylenebilir. Ülkemizde cinsel tedavi birimlerine başvuran hastaların yaklaşık % 50'sinin vajinismus olduğu söylenebilir. Batı ülkelerinde bu oran %10 civarındadır. Vajinismus vakalarına, ülkemizde ve Uzakdoğu ülkelerinde, batı ülkelerden çok daha fazla rastlanmaktadır. Cinsel bilgilenme ve eğitim eksikliğinin, bekaret ile ilgili kaygıların, cinsellik konusunda yerleşmiş yanlış inanışların ve tabuların, vajinismus gelişiminde önemli rol oynadığı düşünülmektedir.


Vajinismuslu kadın hamile kalabilir mi? >>>>>>>>>>>
Yayın tarihi: 23.03.2010
4399
dahafazlası
YORUMLAR

alıştırma yapmaları lazım

miki 23.03.2010 09:09:41
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.