Türk kadınının cinselliğe bakışı

Türk kadınının cinselliğe bakışı

Yapılan araştırmalara göre kadınların yüzde 57'si cinsellik konusunda kendisini "Pek bilgili değilim" diye tanımlıyor. Bekar kadınların yüzde 64'ü cinsel ilişkiye girmiyor.

Güncellenme tarihi:
Cinsel Eğitim, Tedavi ve Araştırma Derneği (CETAD), "Kadın Cinselliği" üzerine bir dosya hazırladı. Cinsellik ve cinsel haz bir insan hakkıdır, kadın cinselliği nasıl, ne zaman ve kiminle yaşayacağına, ne zaman anne olacağına karar verebilmeli" denilen dosyada, kadınların evlilik hayatına bilgisiz ve deneyimsiz olarak adım attıklarına dikkat çekiliyor.

Kadın bedenini ona bakanların gözüyle görüyor

Araştırmalar, kadınların kendi bedenlerinin üremeyle ilişkin fonksiyonlarını bile bilmediklerini ortaya koyuyor. Kadınların adet, hamilelik, doğum ve bu süreçlerde cinsel yakınlaşmaların sonuçları üzerinde çok az bilgiye sahip olduklarını söyleyen İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şahika Yüksel, "Kadınlar bedenlerine yabancı. Kadınların kendi bedenleri ile ilişkileri erkeklerden çok daha zayıf ve olumsuz. Yetişme ve gelişme çağındaki "ortalama bir kız çocuğu" bedenini ona bakanların gözü ile görmeye şartlanıyor. Çoğu kadın bir ömür boyu bedeninden nasıl haz alabileceğini keşfetmeden yaşıyor, büyüyor, çocuk doğuruyor ve yaşlanıyor" dedi.

Kendilerini cinsel hazza aday görmüyorlar

Dosyada kadınlar açısından cinselliğin bazen hoş, keyifli, romantik sıcak bir yakınlaşma bazen bir zorunluluk dolayısıyla çekince ve tiksinti kaynağı olarak yaşandığına dikkat çekiliyor ve "Konu cinsel hazza gelince, kadınların bilgileri daha da azalıyor. Kendini cinsel hazza aday görmeyen birinin bilgi araması da söz konusu olamıyor, kadınlar ilişkiye, erkekler ise hazza odaklı yaşıyor, kadınların odaklandıkları nokta haz değil, içinde bulundukları ilişki. Çünkü aile ve toplum tarafından bu duruma koşullandırılarak yetiştiriliyorlar" deniyor.

Daha fazla haz için

Kadın cinsellikten korkuyor

Kadının kimle, ne zaman ve ne tür cinsellik yaşayacağının erkeklere göre daha kontrol altında bulunduğunu söyleyen Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dilek Cindoğlu, "Bu topraklarda kadın cinselliği korkular üzerine kuruludur. Kadın da bu korkuları içselleştirmiş durumda, ilk korku, bekaretini kaybetme korkusudur. Bunu bekaretinin belli olmaması, ilk ilişki, evlendiğinde yeterince arzulanmama, hamile kalıp kalmama, hamilelikten sonra beğenilmeme, yaşlanma, menopoz ve menopoz sonrası terk edilme korkusu izler. Korku da kadının cinsellikten keyif almasına engel olur" şeklinde konuştu.

Bu ödevler mutlu cinsellik için!

Özellikle bekaretin, kadının ve koca ile babanın namusu olarak algılandığını belirten Doç. Dr. Cindoğlu, "20 ilde 1537 kişiyle yapılan araştırmaya göre, toplumun yüzde 70'i, kadının namusunun bekaretle doğrudan ilişkili olduğunu düşünüyor" dedi.

Kızlık zarına hapis bedenler

Yayın tarihi: 23.08.2008
16117
dahafazlası
YORUMLAR

bence çok yetersizler yüz karası bir şekildeler iğrençler.. yabancıların gözünü seveyim

anıl çelikel 28.11.2008 15:39:18

bergamalı sen kadınları deyilde kendine bak herhalde bulduğun anda evet diyenlerdensiniz.......?

Hain aşk G.antep 22.10.2008 12:01:16

son yıllarda kadınlarda, erkeklere denk bir cinsel istek hisediyorum kadınlar daha davetkar davranıyorlar. buldukları anda yok demezler.

bergamalı 15.09.2008 18:55:22
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.