Son moda seks

Son moda seks

Sanal ve gerçeğin birbirine karıştığı bir çağdayız. Bu bağlamda aşk ve seks üstüne söylenenler de zaman içinde değişiyor. İşte Sağlık ve Cinsellik dergisinden yeni seks sözlüğü...

Anorgazmi

Daha ziyade kadınsal bir sorun olmayı sürdürüyor. Erkeklerin üçte ikisi, kadınlarınsa sadece onda üçü her cinsel ilişkide orgazma ulaşabiliyor. Kısa bir süre öncesine kadar uzmanlar, sadece erkek anorgazmisinde ilaç tedavisi uyguluyorlardı. Yakın zamanda yapılan araştırmalarsa, kadınların orgazmının biyo-kimyasal açıdan erkeklerinkine benzediğini ortaya koydu.

Anal seks

Amerika'da 100 bin kadını kapsayan bir araştırmanın sonuçlarına göre, her yüz kadından sadece ikisi anal seks yapıyor. İtalya'da yapılan bir araştırmada ise bu oran dörtte bire iniyor. Anal seks ile AIDS ve diğer cinsel hastalıkların bulaşma riski iki kat artıyor.

Öpüşme

İngiliz Tıp Dergisi British Medical Journal'da yer alan bir yazıya göre, öpüşmek, menenjit riskini tam on kez artırıyor. Bunun yanında, kalp atışını hızlandırdığından öpüşmek, kalp kasları için en iyi spor.Boston College'dan William Cane adlı bir araştırmacı yazdığı Öpüşme Sanatı adlı kitapta öpüşme çeşitlerini 23'e ayırıyor. "Elektrikli süpürge öpüşü" insanın nefesini kesiyor, "ıslak öpücük" dille dudakları yaladıktan sonra gerçekleştiriyor, "sürpriz öpücük" beklenmedik anda gelen öpücük, "uzun öpücük" bir dakikadan uzun süren öpüşme faslı, "lip-o-suction", partnerlerin birbirlerinin dudaklarını emmesi gibi...

Biseksüellik

1970'li yıllarda biseksüeller açık görüşlülüğün ve özgür seksin temsilcileriydiler. Ancak AIDS patlaması nedeniyle sayıları azalmıştı. Bugünlerde biseksüellik yine moda. Psikologlar sadece fiziksel boyutlarda yaşanmasının çok ciddi sorunlar yaratmadığını düşünüyorlar.

Sanal seks

Bilgisayar bağlantılı eldivenler ve üç boyutlu gözlüklerle tüm vücudunuzda gerçek erotizmi hissedebilirsiniz. Bu teknolojik donanımdan yoksun olanlarsa, erotizm ve seks ağırlıklı web sayfalarında dolanabilirler. Uzmanlar, sanal seksin de zararsız olduğunu söylüyorlar. Çünkü 100 denekten sadece 8'i, sanal seks sırasında stres yaşadığını söylemiş.

Fanteziler

Araştırmalar, kadınlarla erkeklerin cinsel fantezilerinin artık birbirinden çok farklı olmadığını ve kesiştiğini gösteriyor. Cinsel hayata faydalı olduğu artık herkesce kabul ediliyor.

Libido eksikliği

Libido (cinsel istek) eksikliği her üç kadından birinde ve her altı erkekten birinde görülüyor. Bunun nedeni psikolojik, özellikle de ilaçlarla (antidepresanlar) bağlantılı. 40-50 yaşlarından sonraysa kadınlarda estrojen, erkeklerde ise testosteron eksikliğinden kaynaklanabiliyor.

Yayın tarihi: 29.05.2006
1899
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.