Sevişiyorum o halde sağlıklıyım!

Sevişiyorum o halde sağlıklıyım!

Sevişmek için geçerli bir çok nedenimiz var. Uzmanlara göre, modern zamanların zedelediği cinsel yaşamlarımız, sağlıklı bir vücut ve dengeli psikoloji için vazgeçilmez bir kaynak...

Sabahları dışarı çıkarken daha sağlıklı görünmek için solgun teninizi allıkla renklendirmenin yerine hem daha ekonomik hem de daha zevkli başka bir alternatifiniz var; seks yapmak!

Daha keyifli olmak için

Cinsel ilişkinin verdiği zevkin psikolojinizde yarattığı olumlu etkiler, "prozac"ın vücutta yarattıklarıyla benzerlikler taşıyor. Seks sonrası hissedilen hazzın, orgazmdan ayrı başka bir nedeni daha bulunuyor. İlişki sırasında faaliyete geçen ve mutluluk hormonu olarak adlandırılan endorfin, beyin sayesinde tüm vücuda yayılarak bir çeşit doğal doping etkisi yaratıyor.

Daha sağlıklı görünmek için

Sabahları dışarı çıkarken daha sağlıklı görünmek için solgun teninizi allıkla renklendirmenin yerine hem daha ekonomik hem de daha zevkli başka bir alternatifiniz var; seks yapmak! İnsan soyunu devam ettirmesinin yanı sıra seksin insan sağlığına kanıtlanmış birçok yararı bulunuyor.

Cinsel ilişki sırasında kan dolaşımının hızlanması ve atardamarların sürekli olarak aktif halde kalması sayesinde hücresel yaşlanma gecikiyor. Ayrıca seks, vücudun tüm kaslarını çalıştıran en yararlı egzersiz olması ve hızlanan kan dolaşımının hücre yenilemesi nedeniyle de cildin yaşlanmasını geciktirici etkisi bulunuyor.

Daha hareketli olmak için

Hayatın sıkıcılığından bir süreliğine kaçmak ister misiniz? Peki ya, kendinizin yazacağı senaryonun başrolünü oynamaya ne dersiniz? Günlük hayatta yakın çevrenize gösteremediğiniz gizli yönlerinizi, oynayacağınız küçük yatak senaryolarıyla dışavurmanız, hem psikolojiniz hem de cinsel hayatınıza getireceğiniz renk açısından olumlu etkiler yaratır.

Gerçek hayatta dışavurmaktan çekindiğiniz teşhirci, dominant ya da saldırgan yönünüzü ilişki sırasında küçük oyunlara dönüştürmek, cinsel yaşamınızda içine düştüğünüz monotonluk ağından sizi kurtaracaktır.

Daha uzun yaşamak için

Uzmanlara göre seks, ömrü uzatmanın en keyifli yollarından biri. Yapılan araştırmalara göre hayatlarında cinsel açıdan tatmin olan kadınların ne kadar sıklıkla orgazm oldukları göz önüne alınmadan kanser ve kalp rahatsızlıkları gibi çeşitli hastalıklara, diğerlerine göre daha az yakalandıkları ortaya çıkarıldı. Bunun nedeni olarak ise uzmanlar, ilişki sırasında tüm organlara giden hızlı kan akışının vücudun direncini güçlendirdiğin! belirtiyorlar.

Stresi yok etmek için

Uzmanların söylediği gibi seks, stresin en büyük düşmanı. Stresin vücutta yarattığı gerilimi yok etmesi sayesinde, cinsel ilişkinin kardiovasküler sistem (kalbin düzenli çalışması) açısından da yararlı olduğu biliniyor. Seks sırasında beynin salgıladığı endorfin hormonu ise sadece mutlu hissetmenizi sağlamakla kalmıyor. Bu hormonun doğal bir ağrı kesici olması nedeniyle de ilişki sonrasında vücuttaki ağrılarınızdan kurtulmanız mümkün.

Eğer migren ya da kronik baş ağrısı gibi şikayetleriniz varsa, bunları ilişkiye girmemek için bir bahane olarak görmeyin. Seks sırasında alacağınız zevk bu şikayetlerinizin sona ermesini sağlayabilir.

Daha formda kalmak için

Sabahları, yatağın sol tarafından kalkmış mutsuz gurubun içine dahil olmak istemiyorsanız, işe gitmeden önce kendinize ayıracağınız yarım saat ofiste kendinizi zinde hissetmenizi sağlayabilir. Sabah işinize gitmeden önce yapacağınız minik bir seksin, sizi tüm gün boyunca formda hissettirecek doğal bir doping olduğunu unutmayın. Yapılan bir araştırmaya göre, haftada en az iki kez cinsel ilişkiye giren insanlarda salgılanan bir çeşit salgı sayesinde vücutlarının bakteri ve virüslere karşı daha dirençli oldukları ortaya çıktı.
Yayın tarihi: 30.05.2005
1801
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.